Unikátní Fotbalový atlas Evropy, který má na 240 stranách 101 map států, uvítají i fanoušci fotbalu

Pedagoga,  geografa Jiřího Tomeše zná  velmi dobře několik stovek studentu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kteří ve větší míře mají  dokonce jeho podpis i ve studijním výkazu, neboť je  Jiří Tomeš zkoušel nebo jim potvrdil zápočet. Většina studentů a zejména Tomešových přátel a známých o něm ví, že se zabývá sportovní geografií, pokud tak lze nazvat dění ve sportu vyjádřené pomocí kartografických děl.

Posledním jeho nyní samostatným kartografickým dílem je Fotbalový atlas Evropy.

  Jak říkám ...

"Atlas zobrazuje obrazem a popisuje textem historii evropského fotbalu. Dozvíte se pomocí grafů postavení fotbalu v rámci sportů v určitých zemích, počty hráčů, organizaci fotbalových soutěží, dokonce vztah fotbalu a podnebí. Dále tam jsou informace o nejvýznamnějších fotbalových stadionech, o ekonomice lig a klubů, také je tam popsaný vývoj tržní hodnoty lig a klubů. Věnoval jsem pozornost i fotbalové migraci tedy přestupům  hráčů. Najdete v atlasu mapy a informace o  mistrovství Evropy mužů, o mistrovství Evropy žen, o Lize mistrů i o Evropské lize. Věnoval jsem se také původu  hráčů a jsem přesvědčený, že tyto mapy a tabulky jsou v takovém rozsahu  publikovány na světě vůbec poprvé. V atlasu, který má  240 stran, je  152 stran věnovaných jednotlivým národním ligám. Jen Anglii patří 7 stran, ale i další velké fotbalové země mají po čtyřech až pěti stranách, nu  a ostatním zemím patří jen  2-3 strany."

Kolik atlas má celkem map a grafů ?

"Mapek států je 101 a týkají se nejvyšších soutěží v těchto zemích. Dále tam je 50 mapových výřezů, zejména hlavních měst a velkých koncentrací ligových klubů. Je tam i 108 grafů, které informují  zejména o vývoji počtu diváků, průměrného počtu gólů za sezónu a postavení země v žebříčku UEFA. Novinkou jsou grafy zobrazující vývoj tržních hodnot klubů. U některých zemí bohužel tyto grafy chybí, třeba u Turecka, ale to bych musel přidat další stranu a to už nebylo možné.  U několika  zemí nebo klubů  jsem bohužel nemohl sehnat údaje o vývoji návštěvnosti."

Řazení zemí není podle abecedy, jak jste je tedy seřadil za sebou?

"Země a jejich ligy jsou řazeny vesměs geograficky, ale jako první jsem zařadil  pochopitelně Anglii, kterou následují další země Spojeného království. Pak následuje Skandinávie a posléze země od severu k jihu, poté následuje střední Evropa a východní Evropa plus Kazachstán a Izrael nakonec.
Formát atlasu, který je mírně větší než A4 jsem zvolil, aby informace byly přehledné a také, aby se dal atlas prohlížet třeba i v posteli nebo v místech, kde si doma rádi posedíte."

Komu je atlas určený?

"Především fotbalovým fanouškům. Vždyť začíná příští rok kvalifikace na ME. Ti, co sledují evropské klubové soutěže, budou moci se podívat, odkud jsou týmy, které třeba budou hrát s českými zástupci v těchto  soutěžích. Myslím si, že by do atlasu mohli nahlížet i sázkaři. Čekám na zpětnou vazbu od uživatelů z řad příznivců fotbalu, ale i z řad kolegů kartografů. Musím přiznat, že některé mapy bych nyní zpracoval nebo nechal zpracovat jinak barevně, formátově i obsahově, ale takové pocity má skoro každý autor, když mu jeho dílo vyjde." 







Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde!!!



(Petr Skála pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)