Třicetiletý český hokejista Dominik Uher, když se narodil, byl pár hodin ještě Čechoslovákem

Bývalý hokejový útočník HC Sparty Praha Dominik Uher se narodil poslední den v roce 1992, takže slaví právě své třicetiny. Jak přiznal před pěti lety pro SportovníListy.cz jako dítě to přijímal vřele, neboť  během dalšího týdne po Štědrém dnu dostával další dárky tentokrát k narozeninám. 

Podívejme se se souvislostí s letopočtem 1992 na novorozence Dominika, který tak byl  ještě jen pár hodin Čechoslovákem, tedy občanem Československa, aby už druhý den byl občanem České republiky, zblízka. Rodák z Frýdku - Místku to asi nyní tak nevnímá, že je patrně jediným takovým českým hokejistou, který se narodil poslední den zanikajícího státu.

Dominik Uher hrál za českou reprezentaci U18 i U20 a za Spartu hraje po návratu z působení za oceánem už druhou sezónu. Pak odešel do Německa, kde má údajně hrát tamější nejvyšší soutěž.

V posledním utkání roku 2017 jsme si Dominika všimli, protože  na domácím kluzišti si Dominik Uher dovolil malé zpestření utkání s Libercem, když se popral s hokejistou hostujícího Liberce se zajimavým  jménem vyvolávající v souvislosti s Uhrem historické souvislosti, neboť se jmenuje Jánošík. 


Dominik Uher přišel po tomto utkání mezi novináře, aby poskytl krátký rozhovor i legendárnímu rozhlasovému  reportérovi Alešovi Procházkovi, tedy tomu, co vysílal reportáže ze ZOH v Naganu a reportoval utkání českého hokejového týmu, který nakonec získal zlaté medaile. Stalo se tak v roce 1998 přesně před pětadvaceti lety. Jen tak pro zajímavost Dominikovi Uhrovi bylo v tom roce 1998 pět let.

Rok 2023  je rokem, kdy si čeští hokejisté připomenou 115 let od založení svého svazu, pětadvacet let od získání zlatých olympijských medailí a ještě sto pět let od vzniku společného státu Českoslnska.

Tedy státu, ve kterém Dominik Uher byl občanem jen pár hodin. Kdo z jiných českých hokejistů to může říci.


    

   SportovníListy.cz rovněž napsaly:
Hokejista Sparty Dominik Uher, když se narodil, byl jen pár hodin ještě Čechoslovákem

Přepište dějiny: Uher se na ledě porval s Jánošíkem 99 let po ustanovení Československa
(Petr Skála pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)