Trenérem české reprezentace se stal dvojnásobný Fotbalista Československa Ivan Hašek

Novým trenérem české fotbalové reprezentace se stal Ivan Hašek. Ve čtvrtek 4. ledna 2024 dopoledne byl na mimořádném jednání uvedený do funkce, když jej předtím  jednomyslně jmenoval Výkonný výbor FAČR. Jeho asistenty budou Jaroslav Köstl a Jaroslav Veselý.

Na setkání s novináři, které se konalo krátce po skončení jednání,  bylo sděleno, že  Ivan Hašek podepíše trenérskou smlouvu do konce kvalifikace o postup na mistrovství světa, tedy až do listopadu 2025, s opcí na baráž, případně na závěrečný turnaj v roce 2026.Před novináře přišli předseda FAČR Petr Fousek a trenér Ivan Hašek společně, aby pak předseda ohlásil zprávu, která asi hodně dlouho bude nejvýznamnější událostí tohoto roku a to, že česká fotbalová reprezentace má trenéra. 

  Jak říkáme...„Do nejužšího okruhu kandidátů patřil Ivan Hašek logicky a přirozeně od samého začátku. Patří k výrazným osobnostem českého fotbalu, ve kterém uspěl jako hráč i jako trenér. Navíc má zkušenosti ze zahraničí. Přeju novému trenérovi hodně úspěchů,“ řekl předseda FAČR Petr Fousek.

„Vést českou reprezentaci pokládám za svůj trenérský vrchol. Je to pro mě velká čest. Udělám všechno pro to, aby národní tým uspěl nejenom příští rok na mistrovství Evropy, ale samozřejmě také v kvalifikaci o postup na mistrovství světa. Touha dostat se na světový šampionát i jako trenér je něco, co mě teď požene dopředu,“ řekl nový reprezentační trenér Ivan Hašek.

Jak víte, tak Ivan Hašek vystřídá v čele reprezentace Jaroslava Šilhavého, kterému po kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy skončila na konci listopadu 2023 smlouva. Hašek už s trénováním národního týmu má zkušenosti, neboť jej krátce trénoval, když se ho v roce 2009 dočasně ujal v závěru kvalifikace o postup na mistrovství světa, a to s bilancí tří výher a dvou remíz. Hašek dokonce poznal i to, jak se český fotbal řídí, neboť byl v letech 2009 až 2011 byl také předsedou ČMFS.

Haškovými asistenty budou Jaroslav Köstl, kterého fotbaloví fanoušci do konce roku 2023 znali především jako Trpišovského asistenta ve Slavii Praha, kde skončí a naplno se bude věnovat právě reprezentaci. Druhým asistentem bude Jaroslav Veselý, který zároveň zůstane  hlavním trenérem Bohemians Praha 1905. Trenérem brankářů zůstane Radek Černý, který byl členem už předchozího realizačního týmu a zároveň zůstane ve stejné funkci také ve Slavii. Technickým vedoucím, aby se to nepletlo další  Michal Černý, který se se od národního týmu do jedenadvaceti let posune mezi tu dospělou reprezentaci.

  Jak říkám...


„Mám radost, že návrh na nového trenéra i jeho asistenty podpořil výkonný výbor jednomyslně. Zároveň jsme splnili slib, který jsme veřejnosti dali, že nové složení realizačního týmu představíme už v lednu. Před Ivanem Haškem a jeho spolupracovníky je nyní hodně práce, protože musí plánovat přípravu na blížící se EURO. Jsem přesvědčený, že na něm můžeme uspět,“ dodal Petr Fousek.

A vy jste kdo?
Hlavní trenér Ivan Hašek (* 6. září  1963): Jako hráč odehrál za reprezentaci 56 zápasů a byl kapitánem na mistrovství světa 1990, které se hrálo v Itálii, kde Československo postoupilo až do čtvrtfinále. Když hrál ve Spartě, tak s ní  slavil osm mistrovských titulů. Působil jako hráč také ve Francii a Japonsku. Už rok po skončení hráčské kariéry se stal trenérem Sparty, se kterou získal dva mistrovské tituly a jako jediný český trenér  vyhrál se svými svěřenci  základní skupinu Ligy mistrů. Trenérsky úspěšně působil tam, kde hrál a to   ve Francii, v Japonsku, ale i tam, kde byl jen trenérem jako v Spojených arabských emirátech, v Saúdské Arábii,  v Kataru a naposledy u reprezentace Libanonu. Dočasně vedl rovněž českou reprezentaci, se kterou v roce 2009 třikrát vyhrál a dvakrát remizoval. Jméno Ivan Hašek najdete i mezi Fotbalistami  ČR a to dokonce dvakrát a to, že byl  v letech 2009 až 2011  také předsedou ČMFS, už víte.

Asistent trenéra Jaroslav Köstl (* 4. prosince 1989): Jako hráče jej příznivci fotbalu neznají, ale jako dlouholetého  asistenta Jindřicha Trpišovského, jemuž asistoval nejenom ve Slavii, ale také už ve Slovanu Liberec nebo ve Viktorii Žižkov, už ano.  Přispěl ke třem mistrovským titulům, čtyřem triumfům v MOL Cupu a asistoval při  zápasech  Ligy mistrů i dalších soutěží UEFA, ve kterých byl na lavičce už v 94 utkáních. Jako trenér začínal v mládeži Sparty a Bohemians, nedávno získal trenérskou licenci UEFA PRO.

Asistent trenéra Jaroslav Veselý (* 8. srpna  1977): Spolupráci s Ivanem Haškem si vyzkoušel už při angažmá ve Spojených arabských emirátech. Od roku 2022 je hlavním koučem Bohemians Praha 1905, které po 36 letech dovedl do evropských soutěží UEFA, protože klokani skončili na  čtvrtém místě ve FORTUNA:LIZE. Za to byl vyhlášen druhým nejlepším trenérem soutěže.


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.(Petr Skála pro SportovníListy.cz s využitím informací na webu fotbal.cz, foto: Petr Skála)