Tisíce sokolů se na značkách představily v Praze v Edenu v hromadných skladbách

Pražská Fortuna Arena zažila ve čtvrtek 4. července 2024 večer jeden z vrcholů letošního XVII. všesokolského sletu, první část hromadných skladeb. Zapojilo se do nich zhruba 11 300 cvičenců z 13 zemí a z čestné lóže je sledoval mimo jiných  i prezident Petr Pavel. Ten starostovi ČOS Martinu Chlumskému na začátku sletu předal čestný prapor. Diváci sledovali mimo jiné i  vystoupení zpěváků Lucie Bílé a Jiřího Korna, kteří po samostaně zazpívaných svých  písničkách doprovázených na trávníků a na stuhách nad hledištích  vystoupujícími cvičenkyněmi  nakonec v duetu se postarali po závěr prvního dne. Ale po pořádku. 
Na tento večer a následné odpoledne   sokolové čekali šest let. Hromadné skladby jsou totiž akcí, která ve světě nemá obdoby. Neopakovatelný zážitek na trávníku pražského stadionu v Edenu , který přítomným první den  nezkazil ani déšť.


  Jak říkám ... 


„Už 162 let vedeme Čechy k pohybu a společné aktivitě a jsem nesmírně rád, že si můžeme při tak úžasné atmosféře vychutnat naši pospolitost. Slet totiž spojuje. Spojuje generace, sport s uměním, regiony, republiku se zahraničím. Tady můžeme být jako jedna  velká  sokolská  rodina,  která vyznává stejné hodnoty,“ řekl na úvod starosta ČOS Martin Chlumský, který po převzetí praporu s rukou hlavy státu Petra Pavla před nastoupenými praporečníky se zástavami všech oblastí a zemí, kde působí sokolové. 

To už předtím zavlála v Edenu česká a sokolská vlajka a zazněla česká hymna.

Pak diváci, kteří zaplnili ochozy stadionu, viděli postupně devět hromadných skladeb českých sokolů a dvě od hostů ze Slovenska a Dánska. Některé si odbyly svou premiéru a derniéru zároveň. Specialitou programu bylo scénické osvětlení,  které ještě dotvořilo už tak magickou atmosféru.


Každá skladba, ať už šlo o ryze taneční V rytmu srdce, Rande v Prahe v provedení slovenských žen, efektní Sokolhraní dětí s víceúčelovými kostkami nebo energickou Rockovou symfonii, si vysloužila potlesk tribun. Nejvíce cvičenců v jeden moment, přesně 1517, se na ploše objevilo ve skladbě Fitness. Jedním z výjimečných momentů byla také ukázka Nového cirkusu, při níž čtyřiadvacet  gymnastek  předvádělo úžasnou  akrobacii na dlouhých bílých stuhách zavěšených ve stropu areny. Živě jim k tomu zazpíval Jiří Korn a program zpestřila i píseň Fénix  zpěvačky Lucie Bílé doprovozená na trávníku ohňovou show. Oba na závěr vystoupili se společným duetem, ve kterém se zpívá: "Byl by hřích po světě s pláčem jít ..."První červencový čtvrtek v Praze v Edenu byl jedinečným sokolským večerem, který končil až těsně před půlnocí. Na výkonech všech cvičenců však pozdní hodina nehrála žádnou roli.

Jinak   XVII. všesokolský slet končí v pátek 5. července 2024 odpoledne, kdy bude opět v hlavním městě v Edenu odcvičen druhý program hromadných skladeb včetně skladeb pro nejmenší děti. Poslední den by se na ploše stadionu mělo představit téměř 14 000 cvičenců a proběhne také slavnostní zakončení akce, která se koná jen jednou za šest  let.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.
(Petr Skála pro SportovníListy.cz s využitím tiskové zprávy,      foto a koláž: Petr Skála