Tereza Závišková si na ME v universálním trapu vystřílela zlato a tým juniorů bronzNa ME v universálním trapu v Českých  Budějovicích dosáhli čeští střelci v přívalovém dešti dvou úspěchů. Tereza Závišková je mistryní Evropy a juniorský  tým  má bronz.

V Českých Budějovicích se poprvé v historii uskutečnilo ve dnech 30. května 2024 až 2. června 2024 mistrovství Evropy ve sportovní střelbě v disciplíně univerzální trap. Titul mistryně Evropy v kategorii žen získala, členka české reprezentantce v olympijském trapu, dvacetiletá Tereza Závišková.  V kategorii open měl možnost vystřílet ještě další medaili  Robin Daněk, ale bohužel nezasáhl jeden terč a rozstřel o cenný kov v  barvě bronzu prohrál a skončil čtvrtý. Jeho svěřenci junioři Jakub Chmelík, Matyáš Janata a Damián Michálek však  na bronz dosáhli v soutěži týmů.

Je dobré vědět, že pořadatelem 51. Mistrovství Evropy Fitasc Beretta 2024 UT 200 byla Česká federace sportovní střelby, která je členem FITASC Mezinárodní střelecké federace. Ta vznikla v roce 1921 a zastupuje 80 zemí světa v neolympijských disciplínách. ČFSS má licenci na disciplíny TRAP 1, Skeet Universal, Helices a Fosse Universelle – UT (Univerzální trap – UT).

  Jak říkám  ...


„Tradice této disciplíny sahá do šedesátých  let minulého století, kdy se již konalo Grand Prix v Brně v letech 1964 a 1967. Naší ambicí je posunout se na mezinárodním poli a proto jsme přijali uspořádání v Českých Budějovicích  historicky poprvé v Česku mistrovství Evropy,“ řekl  Josef Hrouda, prezident České federace sportovní střelm

Na střelnici Šindlovy Dvory v Českých Budějovicích, kde se evropský šampionát konal, po celé čtyři soutěžní dny pršelo. Přesto se i za prudkého lijáku střílelo. Poslední soutěžní den se  počasí natolik zhoršilo, že přívalový déšť zaplavil všechny čtyři střelnice. Na nejníže položené střelnici dokonce došlo k zatopení vrhaček. Proto pořadatelé museli povolat k  odčerpání vody hasiče a po jejich zásahu všechny tři vrhačky nainstalovat nové. V tu dobu hrozilo, že se šampionát nedokončí, avšak organizátoři udělali  vše proto, aby se soutěž  dostřílela, třebaže  s tříhodinovým zpožděním.

Při vyhlášování vítězů, které proběhlo už  za tmy, se nejvíce radovala Tereza Závišková, která pod vedením trenéra Jana Radiče, začala soutěž plným počtem zásahů v prvních dvou položkách. Pak jí sice  rozhodil déšť, ale poslední den v poslední položce, v osmém kole, Tereza zasáhla všechny terče a součtem 192 (z 200) o jeden terč zvítězila. Tereza  Závišková má tedy nově  titul mistryně Evropy, ale ve světě střelectví není neznámou sportovkyní.  Tereza  Závišková je totiž také mistryně světa v univerzálním trapu v kategorii žen z roku  2021.
Praha 30. května 2024  -  2. června 2024


  Střelectví                                                                                                      


muži OPEN

1. Fiume Giuseppe 198
2. Puete Sanchez Ruben 198
3. Perrin Steve 197
4. místo Daněk Robin (ČR) 197 (po rozstřelu o bronz)

Ženy

1. Závišková Tereza (ČR) 192
2. Clemente del Cerro Eva 191
3. Dinouard-Acloque Edwige 190

Junioři


1. Fiume Gluseppe 198
7. Bednář Kamil (ČR) 190
9. Hrouda Rudolf 188
9. Michálek Damián 188
11. Chmelík Jakub 187

Soutěž týmů junioři:
3. Chmelík Jakub, Janata Matyas, Michálek Damián (ČR)

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.
(Iva Roháčková pro SportovníListy.cz, zdroj: cfss.cz,   foto: Iva Roháčková )