Tereza Švábíková v badmintonu má již sedmý republikový titul ze singlu a další získala v mixu

Ve Sportovní hale v Českých Budějovicích vyvrcholilo MČR 2023. V neděli 5. února 2023  program odstartoval bojem o titul v ženském singlu, který už posedmé, a to v pouhých dvaadvaceti  letech, získala Tereza Švábíková. Mezi muži v souboji bývalých tréninkových parťáků a kamarádů uspěl favorizovaný Jiří Král. V mužské čtyřhře se strhla parádní, očekávaná bitva, ve které nakonec uspěl 49. pár světa – Adam Mendrek s Ondrou Králem. V ženském deblu zvítězily Petra Maixnerová s Luckou Krulovou, které překazily panování dvojice Lucie Krpatová, Kateřina Zuzáková. V poslední kategorii přišel zlatý double Terezy Švábíkové, která se s Vojtou Šelongem prokousala také k nejcennějšímu kovu v mixu.

Vyrovnanou úvodní sadu prvního finále – ženského singlu – rozhodla koncovka, kterou zvládla lépe zkušenější Tereza Švábíková. To se ukázalo jako klíčový moment. Ve druhém dějství už Tallulah van Coppenolle hodně chybovala, obhájkyně titulu odskočila na 14:8 a vedení kontrolovala až do samotného závěru. Sedmý titul z dámského singlu, a to ve věku 22 let, opravdu unikátní počin nejen v badmintonu, ale v celém českém sportu.

  Jak říkám ...„Tallu vstoupila do utkání úplně super, byla jsem moc překvapená, jak se zvedla, protože vím, že neměla poslední roky vůbec jednoduché, a to ani v soukromém životě. Jsem moc ráda, že máme v Moravskoslezském kraji tak dobré badmintonistky, loni se mnou byla ve finále Katka Tomalová, teď Tallu,” vyzdvihla soupeřku  už sedminásobná mistryně Česka Tereza Švábíková v singlu.

To její finálová soupeřka nemohla být s výkonem tak spokojená jako po včerejším semifinále.

  Jak říkám ...„Dneska mi nešly tolik nohy, byla jsem všude pomalu. Věděla jsem, že pokud chci mít šanci na výhru, tak musím vyhrát první set, což se mi nepodařilo. Ale jdu postupně, ne? Mám bronz, teď stříbro, tak uvidíme příště,” smála se Tallulah, členka Tj Orlové – Lutyně.

Po loňské porážce naplánovaly dokonalou odvetu do Českých Budějovic Petra Maixnerová s Luckou Krulovou. V repríze šampionátu z roku 2023 porazily Katku Zuzákovou s Lucií Krpatovou 2:1 na sety.

  Jak říkám ...


„Dodržovaly jsme správně taktiku, kterou nám před zápasem určili trenéři, nesnažily jsme se s nimi hrát klasickou deblovou hru, ale spíš singla. Ten vývoj na stupních vítězů je skvělý, tři, dva a teď prvenství,” lebedily si členky bronzového českého celku z ME do 16 let z roku 2021.

Singl a debl mužů

Finále mužské dvouhry přišlo na řadu jako třetí v pořadí a domácí hala se nemohla dočkat střetu hráčů, kteří ještě před nedávnem trénovali ve společné skupině. Nervózní první set dvou kamarádů vyzněl v koncovce lépe pro nasazenou jedničku Krále. Plzeňský hráč si trpělivě budoval náskok i od začátku druhé sady a už ho nepustil. Frenetické publikum vytáhlého Jana Janoštíka k výhře nedovedlo. Po dvou druhých místech slavil český reprezentant Jiří Král, i za přítomnosti obou rodičů.

  Jak říkáme ...


„Nebyl to od Jirky nejlepší výkon, ale nebylo to pro něj lehké, protože si v podstatě šel splnit povinnost,” komentoval duel Králův trenér Oscar Martínez, který mimochodem získal cenu v anketě o Trenéra roku.

„Jsem rád, že jsem předvedl další pěkný výkon před domácím publikem”, říkal Janoštík, pro kterého byl úspěchem už samotný postup do finále. To čerstvý mistr republiky sice nebyl příliš spokojený s výkonem, premiérový titul mistra ČR pro něj má ale velkou hodnotu.

„Konečně jsem se dočkal, moc se mi líbilo, že přišli i diváci, bylo to super,” hodnotil kromě duelu i diváckou účast Král.

Finále, které přineslo asi nejkvalitnější badminton, pak nabídly dva páry, které jsou etablované i na světové scéně. Konečně se mohly utkat obě dvojice na MČR. Českokrumlovští Jaromír Janáček s Tomášem Švejdou působili po celý turnaj hodně uvolněně a pohodu přenesli i do zápasu. V prvním setu zvítězili 21:19. Ve druhém dějství se role otočili, Jihočeši neustále jen dotahovali, a nakonec ztratili set 17:21. Janáček, který během turnaje také oznámil, že končí s mezinárodním badmintonem, zatápěl se Švejdou favoritům i v třetím dějství, leč marně. Adam Mendrek s Ondřejem Králem získali zlatý hattrick, ve svém jednoznačně nejtěžším finále na MČR.

  Jak říkám ...


“Chtěl bych kluky vyzdvihnout, dneska předvedli moc pěkný výkon. S Mírou jsme stejný ročník, dneska je to hlavně o něm, chtěli bychom mu popřát jen to nejlepší do budoucna,” vyjadřoval se trojnásobný mistr republiky v deblu Adam Mendrek už s vědomím, že Janáček končí s velkým badmintonem.

Mix

V závěrečné disciplíně získal zlatou medaili pár, který startoval na divokou kartu. Kvalita v něm ale byla velká. Vojtěch Šelong s Terezou Švábíkovou si na kurtu sedli herně i lidsky. Ve finále zdolali Víta Kulíška s Kateřinou Zuzákovou 22:20, 20:22, 21:11 a mohli začít slavit, především pro Šelonga to bylo hodně emotivní vítězství.

  Jak říkám ...


„Věděl jsem, že v mixu jsem několikrát na titul měl, ale s Denisou jsme hráli v době, kdy před sebe Kuba Bitman s Bětkou Bášovou nikoho nepustili, teď to vyšlo. Chci za to moc poděkovat Tereze, díky které jsem ten titul získal, opravdu jsme si sedli," užíval si Vojtěch Šelong premiérový titul na MČR.

Na závěr povedeného šampionátu slova předsedy ČBaS, který měl pro pořadatele jenom slova chvály.

  Jak říkám ...


„Organizátorům patří velké poděkování za přípravu šampionátu, hala byla skvěle nachystaná, fanoušci si to chválili, takže perfektně zorganizované MČR. Výbornou myšlenkou bylo také spojení s kategorií U11, která hrála nedaleko a poté se mladí badmintonisté přišli podívat na své idoly, určitě by v tomto spojení chtěl ČBaS pokračovat," rekapituloval spokojený Petr Martinec uplynulé tři dny, které udělaly z jihočeské metropole už i badmintonové město.

Před atmosférou ve Sportovní hale lze opravdu jen smeknout klobouk.(Jan Nováček/Český badmintonový svaz pro SportovniListy.cz, foto: Ivana Roháčková/ČBaS)