Máme sporty, které se od fotbalu, hokeje nebo atletiky poněkud odlišují, i když ten, kdo je provozuje ví, že nejsou o nic méně náročné.
Vyžadují kromě fyzické aktivity také soustředění a množství technických znalostí. Patří sem třeba radioamatéři. Orientační radioamatérské závody jsou náročné jak fyzicky, tak psychicky. Ale i ti, kteří příliš fyzické námahy nevynaloží dokazují, že jejich koníček je velice užitečný v mnoha směrech. Takový radista dokázal zachytit třeba i signál z potápějícího se Titanicu a kdyby to bylo s dnešní technikou, možná jej mohl zachránit a svět by byl chudší o jednu legendu.
V České republice jsou amatérští radisté sdruženi v Českém radioklubu, který jim poskytuje potřebné zázemí a kontakty. Radista totiž nemůže fungovat jako osamělý mořeplavec hustou sítí všemožných signálů. Technika pokročila a k jejich užívání je zapotřebí různých povolení, osvědčení a také technického zázemí. Stát se členem Českém radioklubu skýtá proto mnohé výhody.
Nejeden radioamatér již pomohl při záchraně lidských životů a velkých hodnot třeba na opačném konci světa, navázal nečekané kontaky a ovlivnil historii. Je to velké dobrodružství plné tajemství a překvapení a jeho velkým a nepominutelným plusem je i to, že se do něho mohou zapojit i lidé, kteří by ze zdravotních či jiných důvodů úplně ztratili sociální kontakty. Díky svému koníčku a Českému radioklubu je takhle mají nejen se sousedy, ale s celým světem.
Foto © Depositphotos.com/ moreno.soppelsa