Světový pohár se blíží k rozhodujícím zápasům, které rozhodnou o osmi čtvrtfinalistech

Světový pohár se blíží k rozhodujícím zápasům, které určí osm  šťastných týmů, které se kvalifikují pro čtvrtfinále. Odehratá  utkání ve skupinách a šance národních týmů na účast ve čtvrtfinále okomentoval  pro Ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior. Ve skupině A se  již kvalifikovaly týmy Francie a Nový Zéland, ve skupině B je ve čtvrtfinále  Irsko a o druhém týmu se  rozhodne  mezi Jižní Afrikou a Skotskem, ve skupině C má už  Wales postup zajištěný a doprovodí jej zřejmě Fidži a ve skupině  D se již kvalifikovala Anglie a o druhém postupujícím týmu se rozhodne  mezi Argentinou a Japonskem,  ve vzájemném utkání 8.října 2023, neboť  oba týmy mají zatím po 9 bodech.

  Světový pohár  přináší řadu překvapení, ale také rekordních vítězství. Ukazuje se, že pro některá mužstva je účast na SP nad jejich síly a na přední týmy nestačí. Odehrané zápasy prokázaly, že jsou týmy, které zaznamenaly velký progres, jako Uruguay, která odehrála dobré zápasy, Tonga, která má  tvrdý a bojovný tým, Portugalsko uhrálo remízu s Gruzíí a potrápilo Wales, dále  Samoa, která  dokázala odehrát vyrovnané zápasy jak s Argentinou, tak s Japonskem, ale i nováčci, bojovníci z Chile. Naopak velké potíže mělo Rumunsko, které je největším zklamáním SP.  Rumunské skóre je hrozivé 16:294.  Také Namibie zklamala,když s Francií prohrála hrozivě 96:0. Nakonec velmi slabým  odevzdaným chaotickým výkonem zklamali i Italové s All Blacks 96:17. Fanoušci  očekávali vyrovnaný zápas, ale Squadra Azzurra zcela zklamala, což potvrzuje 33 neúspěšných skládek, 16 TK, ztráta svých šesti  autů z jedenácti  a dva  mlýny z osmi, držení míče 69:31 pro Nový Zéland.  Nedařilo se také dvojitému vítězi SP - Austrálii, která prohrála jak s Fidži 15:22, tak vysoko s Walesem 40:6.


Vývoj světového ragby spěje k tomu, že všichni hráči musí být vrcholovými atletickými, rychlonohými sportovci, tvrdými bojovníky, agresivními obránci, s velmi dobrou individuální technikou, ovládající efektivní podporu hráče s míčem, kteří dodržují taktiku určenou pro utkání, dobře čtou hru soupeře a rojníci zvládají pokud možno 100% své mlýny a auty. K tomu alespoň dva 80 - 90% kopáče. Systém kolektivní aktivní obrany se stále zlepšuje, stejně jako nátlaková hra na pětimetrovce  soupeře. Pokusů o úspěšné dropy na SP sice přibylo, ale co zatím týmy příliš nezvládly je využití výhodného pravidla 50 - 22. Také taktické kopy mají velké rezervy, protože časté svíčky směřují na obránce soupeře, což vede k založení nebezpečných protiútoků.


  Snaha světové ragbyové federace WR o ochranu zdraví hráčů je záslužná, ale přináší časté dilema pro rozhodčí, jak posoudit případný úmysl hráče ublížit soupeři, či nezaviněné hře proti pravidlům, dané herní  situací při tvrdých kontaktech hráčů. Nově se úspěšně praktikuje pravidlo o oranžové kartě. Výkony rozhodčích jsou velmi dobré a všichni hráči plně respektují jejich rozhodnutí. Zápasy jsou hrány před výborným publikem, které svým férovým povzbuzováním vytváří výbornou kulisu, která potvrzuje, že ragby je hrou gentlemanů, jak na hřišti, tak mimo něj.


  První říjnový týden už bude rozhodnuto, kdo bude hrát v závěrečných zápasech a kdo se vrátí domů. Máme se tedy na co těšit, teď půjde opravdu o všechno a bude záležet na tom, jak osm  kvalifikovaných týmů zvládne důležitou psychiku, která je pro úspěšný výkon mužstva tolik důležitá, což jste mohli vidět při sledování utkání Itálie s All Blacks.  Světové ragby prokazuje, že je nejlepším a nejférovějším kolektivním sportem na světě,"  uzvařel svůj komentář pro Ceskeragby.cz  Eduard Krützner senior.Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Eduard Krützner senior pro SportovniListy.cz  a  Ceskeragby.cz s využitím tabulek na havirov.rugby-cz,com , foto: Aleš Vít junior, koláž: Petr Skála)