Svátek motoristického sportu Dakar 2020 je minulostí

Svátek motoristického sportu a pro mnohé také vrchol celoročního úsilí, jak lze také vnímat   Dakar 2020,  utekl jako voda. V pátek 17. ledna 2020 v  dopoledních hodinách středoevropského času dojeli závodníci do cíle poslední etapy a definitivně se tak rozhodlo o vítězích i poražených.

České barvy se podle zprávy uvedené na webu Autoklubu ČR držely po většinu závodu nad očekávání dobře. Největším překvapením byl motokrosový šampion Martin Michek, který bojoval o pozici nejlepšího nováčka v kategorii motocyklů, velmi dobře si počínali také Aleš Loprais a Martin Macík za volanty svých kamionů.

Zpráva na webu Autoklubu ČR probrala jednotlivé kategorie a počínání českých reprezentantů na Dakaru 2020.

Motocyklisté

První v cíli byli každý den tradičně motocyklisté, kde byl dlouho z Čechů nejrychlejší člen týmu Moto Racing Group Milan Engel, který bohužel měl defekt ve čtvrté etapě a tak Dakar  dokončil na 26. místě.

O tři příčky lepší bylo překvapení letošního Dakaru a ambasador Autoklubu České republiky Martin Michek! I ten mohl pomýšlet na lepší umístění až do předposlední etapy, kde ztratil zhruba hodinu, protože mu došlo palivo. Stal je alespoň třetím nejrychlejším nováčkem, což je při jeho premiéře na Dakaru perfektní vizitka.

Na 38. místě mezi motocykly dokončil Petr Vlček, 54. byl Jan Brabec a 79. Jan Veselý. Z českých motocyklistů bohužel cíl nespatřil Roman Krejčí. Vítězem se stal Američan Brabec, před Pablo Quintanillou z Chile a australským jezdcem Toby Pricem.

Automobilisté

V kategorii automobilů měl velké ambice Martin Prokop se svým navigátorem Viktorem Chytkou, bohužel letošní ročník pro ně nebyl šťastný. O týmového kolegu Martina Kolomého přišli již na shakedownu, následně jej trápily v obrovské míře defekty a poloosy. Celkově obsadili 12. pozici a na letošní Dakar jistě nebudou vzpomínat v dobrém. Ve velmi dobré světle se předvedli Miroslav Zapletal se slovenským navigátorem Markem Sýkorou, kteří skončili na 16. pozici. Další posádky měli potíže a cíl Dakaru je pro ně vítězstvím. Ouředníček s Křípalem se v šesté etapě střetli s kamionem a dokončili šestatřicátí celkově. Na 55. místě dojeli Vaculík s Plechatým, kterým v 7. etapě vypověděl službu motor a museli využít pomoci týmu Martina Prokopa. Vítězství si odváží španělská legenda Carlos Sainz, na druhém místě dokončil Nasser Al-Attiyah a bronz získal Francouz Stéphane Peterhansel.

Kamionisté

Nejsledovanější kategorií v České republice byly bezesporu kamiony. A právě zde se zrodil také nejlepší výsledek, když Martin Macík s Františkem Tomáškem a Davidem Švandou dokončili závod na 5. místě a jezdec týmu Big Shock Racing tak vyrovnal svůj nejlepší výsledek z roku 2018.

Ještě lépe jela posádka Loprais – Pokora – Alkendi, kteří se drželi na 4. pozici, v předposlední etapě bohužel ztratili vinou prasklé poloosy a nakonec odjíždí z Dakaru jako 7. nejrychlejší posádka ve své kategorii. Jako první kamion mimo TOP10 dokončil vůz stáje Tatra Buggyra Racing s posádkou Šoltys – Schovánek – Šikola. Závod bohužel nedokončil kamion s Robertem Randýskem za volantem. Kategorii tradičně ovládly Kamazy, vítězem se stal Karginov před Shibalovem, třetí místo obsadil Bělorus Viazovich.

Čtyřkolkáři

Pouze dvanáct jezdců dokončilo závod v kategorii čtyřkolek. Perfektní devátou pozici si odváží Zdeněk Tůma, který se tak stal jediným českým jezdcem této kategorie na cílové rampě. Tomáš Kubiena měl skvělý start do závodu, ale jeho pouť ukončil poškozený motor již ve třetí etapě. Čtyřkolky ovládl Ignacio Casale z Chile před Francouzem Simonem Vitsem a polským závodníkem Rafalem Sonikem. V SSV vybojoval celkové 27. místo po velkých problémech ze začátku závodu František Macháček se svým navigátorem Vlastimilem Tošenovským. SSV ovládl Američan Currie, před Rusem Kariakinem a Chilanem Contardem.

Letošní Dakar je tedy u konce, vzpomínat se na něj bude jako na premiérový v Saudské Arábii a bohužel poslední pro motocyklového jezdce Paula Gonçalvese, který 7. etapě zahynul.

(ps, Autoklub ČR, SportovniListy.cz, foto: Autoklub.cz)