Jan Birke: Mrzí mě, že sport není nyní jedním z hlavních témat předvolebních debat

Dvaapadesátiletý poslanec Poslanecké sněmovny PČR a starosta města Náchod, člen ČSSD  Jan Birke je přesvědčený, že by se i o sportu mělo hovořit v předvolebních debatách zejména nyní, kdy mládež  chodí do škol a věnuje se volnočasovým aktivitám, ke kterým patří právě i sport. 

Jan Birke pro web SportovníListy.cz odpověděl na několik položených otázek týkajících se sportu a financování sportovních aktivit.

Jaký je váš názor na zřízení Národní sportovní agentury a na její dosavadní činnost z pohledu člena rady této Agentury a také z pohledu starosty nemalého bývalého okresního města? Jak Agentura pomáhá a jak by mohla pomáhat obcím, městům, krajům?

     Můj názor je kladný a to z jednoho prostého důvodu. Městům a obcím a především sportovním klubům se tak zásadně zkrátila doba mezi podáním žádosti a její samotnou výplatou, urychlila se tím administrativa a celý proces se tak výrazně zrychlil. Za druhé se otevřelo více dotačních možností, především pro kluby. A za třetí, Národní sportovní agentura začala být preferovanou kapitolou v rozpočtu státu a došlo k výraznému navýšení finančních prostředků do sportu jako takového.


Vím od vás o desetině z celkového ročního rozpočtu města, kterou město Náchod má vyčleněnou pro sport. Kolik je to peněz a co z této částky můžete sportujícím Náchodčanům poskytnout?

  Ano, je to opravdu velká částka. Když sečtu všechny náklady na jednotlivé provozy, investice, dotace pro kluby, na činnost organizacím jako je Česká unie sportu a podobně, tak se tato částka skutečně blíží 10 % rozpočtu města. Je to trend nastolený před více než pěti  lety a nehodlám z něj ustupovat, protože raději budeme mít hřiště plná dětí než parky obklopené těmi, co nemají co dělat.


Měl by se sport jako téma probírat v předvolebních diskusích?

   Ano, určitě, a mrzí mě, že sport není jedním z hlavních témat předvolebních debat, zejména teď po „covidu“.


Jeden čas působili ve Sněmovně za ČSSD zvoleni sportovci jako například olympionik Pavel Ploc, olympijský vítěz Jiří Šlégr, senátorem pak byl i Jozef Regec, oba posledně jmenovaní však odešli z ČSSD. Nekandiduje i nyní za ČSSD opět nějaký známější sportovec, a pokud ano, kdo a pokud ne, proč?

   Jestli kandiduje nyní za ČSSD v nějakém jiném než v mém kraji nějaký známější sportovec, to nemohu s jistotou říci. Věnovat se politice na jakékoliv úrovni je  podle mě vždy individuální záležitost a rozhodnutí jednotlivce bez ohledu na profesi. Musím však  říci, že do dnešního dne mám se všemi zmíněnými sportovci velmi vřelý a dobrý vztah. Sport mě totiž naučil a v průběhu let se mi to i potvrzuje, že právě sport vytváří vztahy na celý život nikoli pouze na jedno funkční období.


Ví se o vás, že máte za sebou hokejovou minulost v tuzemských soutěžích, ale nikde jsem nenašel, kde jste hrál v útoku, v obraně nebo jste byl brankářem?

   Hrál jsem levé křídlo v době, kdy se hrálo tzv. „s levým dozadu“ (směje se…), tzn., pokrýval jsem třetího útočného hráče, což vyžadovalo velkou fyzičku. Dnes už se hraje dozadu s centrem, ale to zase už nehraju já.

Ze sportovních zpráv z druhé poloviny minulého století byli známí třeba ligoví házenkáři Tepny Náchod. Hrají v současné době v Náchodě nějací sportovci nějakou nejvyšší českou soutěž, a pokud ano, v jakém sportu?

   Je mi to moc líto, že Náchod v tuto chvíli nehraje žádnou z nejvyšších soutěží – jediné kuželky dosahují výsledků a úspěchů na mezinárodním poli. Mrzí mě, že i tradice ženského volejbalu, házené nebo fotbalu, v nejvyšších soutěží je nyní historií a nehrají nejvyšší soutěže. Město by si považovalo a byla by pro něj čest být partnerem takového týmu. Na druhou stranu ale vím, že je dnes vkládán velký objem financí do mládeže a zcela určitě roste generace špičkových sportovců. Proto jsem do budoucna optimistou.


Pokud nebudou žádná velká opatření proti covidu, tak na jakou sportovní událost mohou fanoušci sportu během celého roku do Náchodu přijet?


   Máme celou řadu špičkových sportovišť, které jsme za posledních deset let zrekonstruovali, bazén, zimní stadion, skatepark, nově pumptrack, cyklostezky, lezecké stěny, zázemí pro judo, tělocvičny, kuželky, atd. Prostě vše je v Náchodě k dispozici. Sportují tady stovky dětí ve více než 30 klubech a snažíme se podporovat každý sport. Aktuálně bych rád pozval na tradiční běh Hronov-Náchod, jehož 63. ročník se uskuteční 23. října 2021.Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde.


(Petr Skála, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)