Souboj o nejtvrdšího hasiče mezi vysokoškoláky

Areál vysokoškolských kolejí VŠB TU v Ostravě hostil ve čtvrtek 12. října 2023 tradiční Otevřené akademické mistrovství ČR v TFA. Ostravské soutěže akademiků v požárním sportu i v disciplínách TFA se tradičně mezi studenty těší velké oblibě. A nejinak tomu bylo i letos. Do Ostravy se sjelo na 100 závodníků z českých vysokých i středních škol a nechyběli ani závodníci ze Slovenska, kteří se utkali jak v individuálním závodě, tak ve štafetě.

Pořadatelé opět připravili trať pro paralelní běh dvou závodníků a rozdělili ji na 4 úseky. Časy z jednotlivých úseků se pak sčítaly. Na prvním úseku závodníci absolvují běh s požárními hadicemi, které musí následně složit a uložit do připravených boxů. Druhý úsek zahrnuje hammerbox (údery palicí nahoru a dolů), průběh tunelem se závažím, přemístění 80kg figuríny (stejně těžkou figurínu přemisťují i ženy!) a překonání bariéry. Na třetím úseku trati závodníci staví žebříky, následně vylezou na konstrukci z lešení, na níž vytáhnou 20kg břemeno. Po slezení dolů zapojí proudnici na tzv. monitor. V posledním úseku čeká na závodníky výběh 13 pater výškové budovy. V soutěži jednotlivců musí každý závodník zvládnout všechny úseky závodu samostatně (mezi úseky mají závodníci krátkou pauzu), při štafetě má každý člen štafety na starosti jen jeden ze zmíněných úseků.

Akademickou mistryní ČR v disciplínách TFA pro rok 2023 se stala Eliška Vrbová (UK), která celou trať zvládla v čase 5:18,18 s. Druhou příčku s časem 6:23,61 s vybojovala Gabriela Martynková (OU) a třetí příčku obsadila studentka pořádající VŠB TU Ostrava Pavlína Veverková s časem 6:46,77 s.

Mezi muži se z vítězství radoval Maroš Bošeľa (VŠB TU Ostrava) s velmi rychlým časem 3:54,12 s. Další ze studentů VŠB TU Ostrava Ondřej Rybníkář zvládl trať v čase 3:57,75 s a obsadil druhé místo. Bronzovým závodníkem letošního AM ČR v TFA se stal Daniel Vrba (ČZU) s časem 4:01,37 s.

Štafetu žen ovládly závodnice Univerzity Palackého v Olomouci, a to s časem 5:22,73 s. Na druhém místě skončily závodnice z pořádající VŠB TU Ostrava za čas 6:01,36 s a třetí příčku obsadila štafeta Ostravské univerzity s časem 6:57,43 s.

Zlato a titul z letošního AM ČR v TFA ve štafetě mužů vybojoval tým VŠB TU Ostrava za výkon 4:16,05 s. Na stupních vítězů je pak doplnili stříbrní studenti SPŠ Hranice (5:10,26 s) a bronzoví závodnici Žilinské univerzity v Žilině (5:11,26 s).

Letošní Otevřené akademické mistrovství ČR v TFA opět pořádal Studentský klub požárního sportu ve spolupráci s VŠB TU Ostrava, konkrétně Fakultou bezpečnostního inženýrství, a za podpory SH ČMS, HZS MSK, ČAATS, statutárního města Ostrava a Národní sportovní agentury.