Slavia pojišťovna Sport Team reprezentují padesátiletý Stanislav Řezáč a jeho syn Aleš!Slavia pojišťovna Sport Team před nadcházející sezónou seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics žije příběhem, který nemá v historii českého sportu obdoby. Na start některých závodů se postaví společně padesátiletý Stanislav Řezáč mladší i jeho šestnáctiletý syn Aleš. Vedle toho Slavia pojišťovna násobí svou podporu běžeckého lyžování v České republice. K eventu Král Jizerských hor přidává i finanční podporu běžeckých tratí.


Oba otec Stanislav  a syn Aleš  jsou členy laufařského Slavia pojišťovna Sport Teamu a poběží spolu i Jizerskou 50. Tam je bude u trati podporovat i Stanislav Řezáč starší, šampion závodu z roku 1975.


Tohle se ve sportu moc často nestává. Stanislav Řezáč vydržel v závodní stopě na nejvyšší úrovni třicet sezon a na začátku té další vyhlíží několik společných startů se svým šestnáctiletým potomkem.

  Jak říkám...


„Je třicet let na absolutním vrcholu světového sporu, to nemá obdoby v České republice ani ve světě. Standa odběhal třicet sezon a letos bude stát na startu znova,“ hodnotil zajímavou skutečnost na sněhu  majitel  laufařského týmu Pavel Sehnal.


„Já si nevzpomínám, že by se na závod postavil táta se synem. Standa skutečně třicet let ve vrcholné formě vydržel a mezitím mu syn stihnul dorůst. V tomhle smyslu je dálkové lyžování unikátní, umožňuje sportovci se realizovat se celou dobu.“

Řezáč sice v dubnu oslavil padesátku, ale dál se udržuje ve formě. V říjnu 2023  ji prokázal v závodě na kolečkových lyžích Lipnolopet, když skončil těsně třetí za hvězdou běžeckého lyžování Andreasem Nygaardem, který je o 28 let mladší.

  Jak říkám...„Tím se mi potvrdilo, že jdu správnou cestou a ohromně mě to nakoplo k další práci,“ řekl Řezáč. „S letošní přípravou jsem byl nadmíru spokojený. Mohl jsem si dopřát ta nejlepší soustředění díky obytnému autu, v němž jsem strávil přes čtyřicet dní. Snažím se trošku nabourat trénink, nedělám vytrvalostní tréninky, ale maximálně do dvou hodin, snažím se jít do vyšších tepů a větší frekvence. Mám nějaké roky, závodníci jsou rychlí, uviset je po startu je těžké, “ řekl měsíc před elitním seriálem  Ski Classics, který začíná v rakouském Bad Gasteinu, kde Řezáč poprvé pojede závod se svým synem, půjde o prolog na 15 kilometrů klasicky.


„Těším se, bude moc pěkný pocit jet s Álou závod. Myslím, že jeho sportovní kariéra půjde výš a výš. Já asi půjdu další roky níž, ale můžu se ještě držet…“  řekl Řezáč prostřední.

Jeho šestnáctiletý syn Aleš patří k největším nadějím českého běžeckého lyžování. V minulé sezoně vyhrál tři tituly na mistrovství republiky mladších dorostenců a od nové zimy je zařazen do reprezentace olympijských nadějí, v lednu ho čekají OH mládeže v korejském Kangwonu. Svou kariéru, na rozdíl od tatínka, vidí spíš na kratších tratích, v nichž se závodí ve Světovém poháru.

  Jak říkám...


„Určitě byl bych moc rád, kdyby to směřovalo spíš k tomu Světovému poháru, přijde mi to víc vyvážené. Tím nechci odhánět dálkové běhy, je to taky skvělý sport, ale já jsem spíš pro kratší tratě. Baví mě víc klasika, bruslení mi taky nevadí. Tátu bych ale zatím porazil tak možná ve stometrovém sprintu... ,“ vysvětlil  Aleš Řezáč.

Jako člen laufařského týmu se postaví na start několika kratších závodů a čeká ho i Jizerská 50, kterou jeho táta třikrát vyhrál.

„Když jsem byl malej kluk a koukal jsem na televizi, říkal jsem si, že jednou tam chci taky jezdit. Jsem moc rád, že jsem dostal příležitost a můžu si to vyzkoušet z pohledu závodníka,“ dodal  Aleš Řezáč, který se těší  hned na úvodní týmový závod, který může jet s tátou.

Na Jizerské 50 oba bude podporovat i nejstarší muž klanu – Stanislav Řezáč starší.

  Jak říkám...


„Když je oba dva vidím, jak každý trénuje, jak se špičkujou, jsem na to zvědavý. A jestli se s nimi někdy podívám na start Jizerské 50? To je otázka na tělo. Láká mě to, ale je otázka, co ta kostra udělá. Musel bych mít čas potrénovat. Až vyrazí tihle dva, budu o tom opravdu přemýšlet, že bych jim na té trati pomohl,“ prohlásil Řezáč nejstarší.

V týmu budou během sezony Ski Classics závodit taky Michal Vank, Němec Jakob Walther, Kateřina Švancarová, Anna Sixtová a sám majitel Pavel Sehnal.
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.(Petr Skála pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)

Velká pokuta pro český hokej

21.4.2024 09:00:00

V rámci ochrany životního prostředí a dodržování pravidel udržitelnosti byla Asociaci extraligových klubů udělena pokuta ve výši 10 milionů korun. Toto rozhodnutí přišlo po anonymním podnětu a nás...