Severská kombinace má své vrcholy v roce 2023 MS v Planici a MSJ v kanadském Whistleru

Zimní sezona 2022/23 je v plném proudu. Čeští sdruženáři a sdruženářky už vstoupili do kolotoče Světového poháru a získali i první letošní body. Po zastávkách ve finské Ruce a v norském Lillehammeru vyhlíží nejen pokračování elitní série závodů v rakouském Ramsau, ale také vrcholy sezóny – mistrovství světa v klasickém lyžování ve slovinské Planici a juniorský šampionát v kanadském Whistleru.

Čeští sdruženáři na konci listopadu 2022 vstoupili do Světového poháru závody ve finské Ruce, kam vyrazila kompletní mužská reprezentace ve složení Tomáš Portyk, Jan Vytrval, Ondřej Pažout a Lukáš Daněk.

Výběr pod vedením Marka Šablatury se v nedalekém Rovaniemi připravoval už dva týdny před startem kolotoče elitních závodů, což tam  přetavili Jan Vytrval a Tomáš Portyk v zisk premiérových bodů za 29., respektive 30. místo. Druhý zmíněný pak víkend zakončil 22. příčkou, tedy doposud nejlepším českým výsledkem aktuální sezony.

Následně se peleton severské kombinace přesunul do norského Lillehammeru, kde si odbyly premiéru i ženy. Obzvlášť speciální byly závody pro Jolanu Hradilovou, která při svém debutu ve Světovém poháru obsadila dvakrát 29. pozici. Její reprezentační kolegyně Tereza Koldovská si z Norska odvezla lepší umístění v podobě 27. a 28 příčky.

Jak říkám ...

„Premiéru jsem si užila, atmosféra byla skvělá. Jen jsem trochu zklamaná z výsledků. Skokanská část nebyla úplně nejhorší, nicméně rozhodně je stále co zlepšovat,“ popsala své pocity osmnáctiletá sdruženářka Tereza Koldovská .

Mužům se na stejném místě nepodařilo navázat na finskou zastávku a ani jednou nebodovali. Na nejlepší výsledek dosáhl Jan Vytrval, jenž dokončil sobotní závod na 33. místě.

Není ale tajemstvím, že reprezentační kouč Marek Šablatura má o poznání vyšší ambice.

Jak říkám ...

„Letos to bude těžké, svět samozřejmě nespí. My cílíme na mistrovství světa a budeme se na něj speciálně připravovat. No a tuhle jsem měl sen, že jeden kluků to mistrovství vyhraje. Musíme být ale realisté, víme, že konkurence je obrovská a podmínky jsou i trochu jiné. Každé umístění do desátého místa bude skvělé,“ nechal se slyšet Marek Šablatura na setkání s novináři, které proběhlo 6. prosince 2022 v Praze.O dojmy z letní přípravy se podělil jeho svěřenec Ondřej Pažout.

Jak říkám ...

„Oproti loňsku jsme netrávili tolik času v zahraničí, jezdili jsme spíše na kratší skokanská soustředění. Co se týká běhu, byli jsme dvakrát v Oberhofu v tunelu a v Ramsau na ledovci, kam jezdíme každoročně,“ uvedl v tiskové zprávě Ondřej Pažout.

„Chtěl bych udržet stabilní formu na můstku, aby se to směrem k mistrovství světa v Planici jen zlepšovalo. Rád bych se také v sezoně více bavil, protože minulý rok pro mě byl psychicky velice náročný kvůli zranění,“ podotkl závodník, jenž v minulé sezoně nastřádal 81 bodů a tím byl jeden z hlavních tahounů reprezentace Tomáš Portyk.

Program Světového poháru pokračuje 15. prosince 2022 v rakouském Ramsau, kde poměří své síly ženy i muži. Prvním vrcholem sezony bude mistrovství světa juniorů v kanadském Whistleru, které se koná od 31. ledna do 4. února 2023. Na nejlepší český výsledek cílí v tamním lyžařském středisku Jiří Konvalinka, jemuž se podařilo letos v březnu 2022 obsadit na MSJ v Zakopaném 12. příčku. 

O měsíc později si tituly světových šampionů mezi sebou rozdělí i dospělí závodníci a závodnice, a to ve slovinské Planici, kde se od středy 22. února do neděle 5. března 2023 uskuteční 43. mistrovství světa v klasickém lyžování.


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
... zde!!!

(Petr Skála podle zprávy na czech-ski.com pro SportovniListy.cz foto: Petr Skála)

Marek Prchal posiluje Slavii

5.2.2023 09:00:00

Deset let byl Marek Prchal spojován s volebními úspěchy Andreje Babiše, kterému k dominanci na české politické scéně výrazně dopomohla právě marketingová podpora manžela autorky populárních kuchař...