Leckdo se stále ještě pozastavuje nad tím, že jsou šachy počítány mezi sportovníé disciplíny. Vždyť se u nich nikdo nepohybuje, neskáče ani neběhá, a je sporné, zda jeho tělo při hře spaluje větší množství energie. Šachisté sedí, soustředěně hledí na šachovnici a uvažují nad dalšími tahy, kterými by dali soupěři mat. Občas sáhnou na šachové hodiny, aby umožnili tah zase svému soupeři.
Šachy jsou ale sportem mozku a do sportu jej řadí také to, že se v nich pořádají napínavé národní i mezinárodní soutěže. Šachová teorie je ale téměř vědeckou disciplínou a také trochu uměleckým oborem.
Jejich název pochází z perského slova šáh, což znamená panovník. Také se o nich říká, že je to královská hra. Jejich podstatou je vlastně bojová strategie velitelů při střetnutí dvou armád. Vítězem je ten, kdo zajme krále. Kořeny šachů můžeme hledat v Indii a v Persii. Výuka a hraní šachů se doporučuje jako způsob, jak zlepšit kvalitu myšlení a rozvinout příznivé charakterové vlastnosti. Šachy jsou jednou z nejpopulárnějších her světa. Hrají je miliony lidí na celém světě pro zábavu nebo soutěžně v jejich sportovní podobě.
V současné době se možosti hraní šachů rozšířily ještě po počítačových forem, které umožňují daleko širší a zajímavější kontakty mezi vyznavači tohoto zajímavého „vědeckého“ sportu.
Foto © Depositphotos.com/sergeypeterman