S rekordním vítězstvím 14:0 nad Slovenskem do semifinále proti Walesankám na ME druhé divize

Turnaj druhé divize Mistrovství Evropy žen v pozemním hokeji se na přelomu července a srpna 2023 hraje na pražském pozemkářském hřišti Slavie Praha v Edenu za účasti českých reprezentantek.

Češky ve skupině nejdříve remizovaly s Ukrajinou 1:1, pak vyhrály nad Polkami 3:1 a nakonec porazily Slovenky rekordním výsledkem 14:0. Ta čtrnáctka ve výsledku byla moc důležitá, neboť rozhodla o prvním místě ve skupině A a rovněž o soupeřkách českého týmu, kterými budou v pátek 3. srpna od 17 hodin Walesanky, které skončily ve skupině B ME v Praze na druhém místě za Francií.

Utkání Česko - Slovensko 14:0 mělo zajímavý průběh, při kterém šlo Češkám o to, aby vyhrály nejméně rozdílem 14 branek. Proč o tolik 14 branek musely české bojovnice se zahnutou hokejkou a s míčkem, s kterým si nepřejte být napálený, zvítězit, to jsme se dozvěděli ve středu večer 2. srpna 2023 v Praze v Edenu.

Na pražském turnaji ME se totiž ve skupině A děly věci. Slovenkám se totiž nepodařilo před utkáním s Češkami dát v předchozích utkáních ani jednu branku a protože nad nimi Ukrajinky vyhrály 14:0 a Ukrajinky ještě vyhrály i na Polkami 2:1, šlo Češkám o to, aby měly lepší skore než to ukrajinské 17:2, které v tu dobu měly nahrané děvčata z východu.

A tak ten důležitý zápas  první srpnovou středu večer mohl začít. Trochu v rozporu se zavedenými postupy pořadatelé snad,   aby některým starším divákům připomenuli československou hymnu, zahráli nejdříve tu českou a pak dvakrát tu druhou část z československé hymny, která je nyní slovenskou hymnou a asi nic nebylo platné, že v oficiálním programu bylo Slovensko hostujícím týmem a Česko domácím a hymny se měly hrát v obráceném pořadí.

Do šedesát minut čistého času trvající hry vstoupily Češky  s cílem nasázet sestrám ze Slovenska 14 branek. Jenže prvních deset minut se hrálo stále ještě bez branek 0:0, to když slovenská zabetonovaná obrana nepustila česká děvčata jen tak ke své  brance a v první čtvrtině jim dovolila  skorovat jen jednou.  Pak se  naštěstí  česky hovořícím hráčkám podařila prolomit obrana soupeřek  a o poločase již  vedlo Česko 6:0. Otázka ... "Podaří se ve druhé třicetiminutovce rozdělené do dvou patnáctiminutových čtvrtin hry proměnit Češkám osm branek? visela ve vzduchu, který provlhčovalo mrholení.

Naštěstí s podporou mladých náležitě vybavených a aktivních  fanoušků na tribuně Východ se české pozemkářky úspěšně pustily do děravé obrany Slovenek, aby na konci  utkání výsledek Česko - Slovensko 14:0  ještě chvíli svítil na ukazateli skore.

Otázku, co by rozhodovalo o pořadí ve skupině, kdyby zápas Česko - Slovensko skončil 13:0, zda by to pořadí   třeba nerozhodl  los, nikdo nechtěl odpovědět, protože se ten problém prostě neřešil.

"Nepamatuji si, že by česká reprezentace žen vyhrála s tak vysokým rozdílem skore nebo,  že bychom v jediném utkání daly  14 branek. Dokonce jsem u podobné nadílky nebyla ani v klubových soutěžích," řekla pro SportovniListy.cz kapitánka české reprezentace Kateřina Laciná, která nyní hraje pozemní hokej v profesionálním klubovém týmu v Belgii.

Budete hrát s Walesem, už jste s ním v minulosti hrály a jak to dopadlo?

"Loni jsme s ním vyhrály, ale to letošní utkání bude hodně vyrovnané, neboť Walesanky si v Praze počínají docela dobře a zatím prohrály jen s Francií."

Splnil se vám už nyní bez ohledu, jak dopadnou další utkání druhé divize ME, váš sen, hrát na kvalifikačním turnaji o postup na olympijské hry v Paříži, neboť  dva nejlepší celky z tohoto turnaje na něj postoupí?

"Ano,  je to tak. Je dobře vědět, že   Francouzky na olympiádě budou stejně hrát tak jako tak, protože jsou  hráčky hry pořadající země a Valesanky tam jako Wales hrát nemohou, neboť na hrách hrají  jen týmy Velké Britanie. Každopádně máme den odpočinku a těšíme se na semifinále a zápas o co nejlepší konečné pořadí."

Praha  30 července - 2. srpna 2023

Pozemní hokej

Mistrovství Evropy žen - druhá divize

Skupina  A

Česko - Ukrajina  1:1  *  Slovensko - Polsko  0:8  * Polsko - Česko 1:3  *  Slovensko - Ukrajina 0:14 * Česko - Slovensko  14:0  *  Ukrajina - Polsko 2:1 *

Pořadí:  1.  Česko  5 bodů (18:2),  2.  Ukrajina  5 bodů  (17:2),  3.  Polsko  2 body (10:5),  4. Slovensko (0:36).

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz