Rozjíždí se uzavřený evropský šampionát v ragby, který je nejstarším turnajem na světě Pohár šesti národů

První únorovým víkendem se otvírá velký rok ragby 2023. Už v sobotu 4.února 2023 začíná tradiční Pohár šesti národů,  dvěma zápasy soupeřů na britských ostrovech Wales - Irsko (od 15,15 hodin) a duelem Anglie - Skotsko (od 17,45 hodin). V   neděli 5. února 2023  přivítá Itálie v Římě Francii v utkání, které začíná  od 16,00 hodin.

Six Nations  je  nejstarší mezinárodní soutěž v kolektivním sportu, neboť se už  rok 1883 oficiálně považuje za rok zrodu této unikátní ragbyové soutěže, která ale nesla název Home International Championship a zúčastňovaly se jí jen čtyři reprezentace Anglie, Skotska, Walesu a Irska. V roce 1910 byla přizvána do turnaje Francie a od tohoto  roku turnaj nesl název Five Nations. Turnaj dokonce prošel obdobím, kdy byla Francie zase vyloučena kvůli profesionalismu ve francouzském ragby nebo se turnaj nehrál také  v období světových válek a poslední změnou prošel v období profesionalismu v ragby v roce 2000, kdy byla přizvána Itálie.

Spekulace o přistoupení jiných zemí k Six Nations jsou jen zbožným přáním, připomeňme si ustavičné snahy některých, zvláště anglických ragbyových zlepšovatelů,  kteří dlouhodobě navrhují postupovou soutěž z evropského šampionátu, protože  by rádi viděli místo Itálie Gruzii nebo dokonce Jižní Afriku. Spekulace však uťal výkonný ředitel Six Nations Ben Morel, který nedávno vyloučil jakoukoli možnost, že by se úřadující mistři světa Springboks připojili k turnaji na severní polokouli.

V rozhovoru pro Telegraph Morel rázně uvedl, že se o rozšíření turnaje prostě nediskutuje a vyloučil zavedení systému postupu a sestupu.

  Jak říkám ...


"V tuto chvíli se nemluví o rozšíření Six Nations, všechno se soustřeďuje na zlepšení červencových a listopadových oken a nalezení konkurenceschopnějšího formátu pro tyto zápasy," řekl Morel pro Telegraph Sport.

Letošní turnaj bude mít o to větší náboj, že bude jednou z posledních možností vyzkoušet nové hráče a v průběhu pěti kol korigovat a dolaďovat sestavy pro podzimní mistrovství světa, takže po skončení turnaje už bude možno posoudit, jaké má kdo šance na úspěch v mistrovství. Zatím, přestože se mnoho expertů shoduje, že favoritem nejspíš bude Francie, sázkové kanceláře  staví na první místo Irsko s kurzem 11/8 a Francii až na druhé  místo s kurzem 13/8. Anglii se předpovídá třetí  příčka, Walesu se předpovídá čtvrté  a Skotsku páté místo. Pro Itálii je stanoven kurz 500/1.

Pohár šesti národů lze považovat za uzavřené mistrovství Evropy. Třebaže se ve stejném prvním možném únorovém termínu rozehrají  rovněž první zápasy v Evropském Championshipu, tentokrát  v novém dvouletém modelu, ve kterém  osm národních reprezentací bylo  rozděleno do dvou skupin po čtyřech  týmech.

Ve skupině B se utká v sobotu 4.února 2023  Rumunsko s Polskem a Portugalsko s Belgií. V neděli 5. února 2023 se hrají zápasy  A  skupiny a to  Gruzie - Německo a Španělsko - Nizozemsko. Všechny tyto zápasy je možnost sledovat při vysílání  Rugby Europe TV, aby si příznivci ragby udělali představu o herní úrovni týmů, které v této náročné soutěži startují a zavzpomínat na léta, kdy Česko v ní rovněž startovalo.Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde . (Petr Skála, Eduard Krützner senior a Karel Gaman pro Ceskeragby.cz, koláž Petr Skála)