Reprezentanti Česka v ragby po 574 dnech přestávky odehrají opět utkání a to s Chorvatskem ve Sinju

Čeští ragbisté od 19. října 2019, kdy vyhráli v rámci  ragbyové evropské soutěže Konference I Sever na hřišti soupeře nad Lucemburskem 36:7, už další utkání s ohledem na pandemii neodehráli. Po nejdelší přestávce v ragbyové historii v samostatné České republice se opět čeští ragbisté dočkají svého dalšího mezistátního utkání.

Po 574 dnech reprezentační pauzy český národní tým odehraje totiž v neděli 16. května 2021 na  hřišti v chorvatském  Sinju nedaleko Splitu přátelský duel s Chorvatskem.

Český tým vedený koučem Miroslavem Němečkem, který současně vedle reprezentace trénuje i říčanský ligový tým, se už několikrát za dodržování  přísných hygienických podmínek o víkendech připravoval na nastávající sezónu v domácích prostředí v Praze nebo v Říčanech. Nyní ragbisty  čeká krátké soustředění v Chorvatsku a právě tam na závěr  bude sehraný  přátelský zápas.

Chorvatské ragby sice není v přímořské zemi z míčových her tak populární jako je tam například fotbal, tenis, basketbal, vodní pólo nebo házená, ale to neznamená, že by chorvatská ragbyová reprezentace byla  snadným soupeřem.

Vždyť naposledy Česko hrálo s Chorvatskem 9. dubna 2016 v Havířově, kde v duelu zařazeném do  evropské soutěže divize 2A porazili Češi svého soupeře 26:5.

Jenže od té doby,  do dne dalšího utkání uplyne  dlouhých 1914 dnů  a protože ani jeden ze soupeřů nehrál déle než rok a půl žádný zápas, není jasné, jak se v obou případech jejich první duel  po kovidu bude vyvíjet.

Reprezentační tým České republiky, který je složený z hráčů ze všech osmi prvoligových týmů a nebude  posílený hráči působícími v zahraničí,  do Chorvatska na soustředění a do dějiště utkání odcestuje za dodržování hygienických podmínek autobusem už 12. května 2021.

"Další utkání v ragby o patnácti hráčích odehraje česká reprezentace až na podzim 2021 v rámci soutěže ME Konference 1 sever, která byla na podzim 2019 přerušena a odehraná utkání byla anulována.  Česku tak zůstali stejní soupeři Maďarsko, Lucembursko, Lotyšsko a Švédsko. Cíl zůstává. Tuto skupinu chceme vyhrát a postoupit do vyšší evropské soutěže," zmínil se pro ragbyový magazín ceskeragby.cz o dalším programu české reprezentace sportovní ředitel České rugbyové unie Antonín Brabec. 


(Petr Skála, ceskeragby.cz, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)