Prolezou olympijskou lezeckou kvalifikací až do Paříže s tuctem lezců a s tucem lezkyň i Češi?


V Praze proběhlo v úterý 16. dubna 2024 setkání českých  předních reprezentatů lezectví  Adama Ondry a Elišky Adamovské a ještě předsedy Českého horolezeckého svazu Jana  Bloudka se zástupci médií.  Mluvilo se mimo jiné o  olympijské kvalifikaci, která proběhne v Šanghaji a v Budapešti   a o Světovém  poháru v Praze.
Olympijská kvalifikační série zahájí  přesně za měsíc v Číně v Šanghaji a pokračovat bude v červnu v Budapešti. Ve hře o účast na OH  z českých lezců je  čtveřice závodníků ve složení dvě ženy a dva muži (Adam Ondra, Eliška Adamovská, Michaela  Smetanová a Martin Stráník). Proběhnou  celkem dva kvalifikační závody a výsledky z nich se budou sčítat. Pak  12 nejlepších závodníků, zvlášť v kategorii mužů a zvlášť v kategorii žen, nakonec prolezou až na olympijské hry do Paříže.

  Jak říkám ..."Je pro mě uklidňující, že ty závody jsou dva, postupových míst je více a výsledky obou závodů se sčítají. Samozřejmě, každý ten závod bude dost náročný, protože  všechna kola - kvalifikace, semifinále a finále v obou disciplínách probíhají během pouhých čtyř  dní. Bude tedy klíčové, aby měl člověk natrénováno tak udržel top formu první i čtvrtý den," okomentoval program  Adam Ondra.

Všichni čeští čtyři reprezentanti, kteří budou bojovat o místo na LOH, proto přizpůsobují tréninkový plán právě tomuto cíli.


  Jak říkám ...


"Lezecky se poslední dobou cítím čím dál tím líp a myslím, že šance, že bych v kvalifikační sérii mohla uspět, tady je, ačkoliv si uvědomuju, že to bude těžké. V rámci tréninku se zaměřuji především na svojí největší slabinu, kterou je boulder," popsala své pocity a plány  Eliška Adamovská.

Mluvilo se také o Světovém poháru v boulderu, který se bude opět pořádat  v Praze na Letenské pláni  20.–22. září 2024. 


  Jak říkám ...


"Přípravy jsou v plném proudu. Díky tomu, že z loňska máme mnoho zkušeností, umíme si například mnohem lépe vizualizovat areál a lépe vyřešit rozmístění jednotlivých zón. Největší zlepšení by mělo být z pohledu televizního přenosu, který doufáme, že v letošním roce zařídíme prostřednictvím České televize," promluvil o akci v Praze  předseda ČHS Jan Bloudek.

"Vzhledem k tomu, že pražský Světový pohár se bude konat jen měsíc po olympiádě, je velká šance, že diváci budou moci přijít podpořit řadu olympioniků. I přesto ale bude důležité závodníky k účasti dobře namotivovat. Kromě kvalitní organizace jsme se  rozhodli také navýšit finanční odměny pro vítěze, ačkoliv věříme, že největším lákadlem bude jedinečná atmosféra a dostupnost, kterou Praha nabízí. Ze zpětných vazeb víme, že zahraniční závodníci ocenili především jednoduchou dostupnost závodiště z letiště a skvělou diváckou atmosféru. Jak jsme loni viděli, české publikum fandilo všem, nejen domácím lezcům a tím je rozhodně unikátní a specifické," dodal Jan Bloudek.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.(Petr Skála pro SportovníListy.cz s využitím zprávy na webu hotosvaz.cz, foto a koláž: Petr Skála)

Hadamczik chce novou hokejovou halu

26.5.2024 09:00:00

Česko žije poslední týdny hokejem, a to se ani hokejový svaz nemusel namáhat s větší reklamní kampaní, pokud tedy nebudeme počítat desítky milionů poslaných do profesionálních klubů pod rouškou ma...