Ondřej Pažout získal premiérový titul mistra republiky v letní severské kombinaci

Ondřej Pažout z Dukly Liberec získal premiérový titul mistra České republiky v letní severské kombinaci. Šampionát se uskutečnil v sobotu 5. října 2019 v areálech v Lomnici nad Popelkou a v Jilemnici. V souboji dvou juniorských mistrů světa porazil vítěz obhájce loňského prvenství a odchovance domácího klubu Tomáše Portyka. S půlminutovým náskokem se ujal vedení po skokanské části na můstku K70 a svou vedoucí příčku udržel i v běhu na kolečkových lyžích na pětikilometrové trati. Celkově skončily závody triumfem reprezentantů, členů Dukly Liberec.

Počasí tentokrát účastníkům šampionátu seniorů, juniorů, juniorek, dorostenců a žáků příliš nepřálo. V areálu v Popelkách přecházelo mrholení místy v nepříjemný déšť, bylo chladno, ale naštěstí nefoukal vítr. Z absolutní české elity chyběli na startu kvůli onemocněním Jan Vytrval a David Zemek.

Na můstku K70 s umělou hmotou potvrdil Ondřej Pažout své skokanské kvality, které předvedl už při letošní Letní Grand Prix. Výkon 72,5 m mu zajistil v běhu náskok třiceti vteřin před druhým Tomášem Portykem, který dopadl na značku 70,5 m. Třetí příčka mezi seniory patřila Lukáši Daňkovi se 68,5 m a s odstupem na lídra 43 vteřin. Druhý nejdelší skok mezi všemi aktéry však zaznamenal dorostenec Jiří Konvalinka, jenž přistál na 71,5 m. Pomohlo mu k tomu i to, že junioři a dorostenci měli o dvě okna vyšší nájezd.

Běžeckou část přesunuli pořadatelé mistrovství ČR z LSK Lomnice nad Popelkou do areálu Hraběnka v nedaleké Jilemnici. Kratší trať nahrávala Ondřeji Pažoutovi, ale navzdory hustému dešti zahájil svou stíhačku Tomáš Portyk. Na třetím kilometru stáhl svou ztrátu na pouhých osm vteřin, ale víc se mu nepodařilo. V závěrečném okruhu Pažout zabral naplno a s osmnáctivteřinovým náskokem si dojel pro svůj první seniorský titul.

Jak říkám ...

„S výkonem na můstku jsem spokojený, soutěžní skok se mi povedl. V běhu to bylo náročné, protože trať byla mokrá a klouzala. Od začátku jsem nasadil svoje tempo, které bylo pomalejší, ale postupně jsem zrychloval. Měl jsem navíc dobré informace, jak daleko je za mnou Tomáš Portyk. Je to můj první titul mezi dospělými, a když k tomu přičtu i výkony v Letní Grand Prix, tak po čase u mne zase převažují před blížící se zimní sezonou pozitiva,“ komentoval svůj triumf Ondřej Pažout.

V juniorech už do běhu nenastoupil Petr Šablaura, který byl po nemoci, a tak se uvolnila cesta k prvenství pro jeho oddílového kolegu Jana Šimka. V dívčí kategorii nastoupilo osm dorostenek a juniorek, které jsou příslibem pro budoucnost ženské severské kombinace v České republice. Ve skoku se blýskla patnáctiletá Veronika Jenčová z Desné skokem 65,5 m. Celkovou vítězkou se však stala výborná běžkyně Tereza Koldovská.