Moderní pětibojaři Polívka a Bilko získali ve štafetě stříbro na mistrovství Evropy

Tahle šňůra trvá už od roku 2001 a nepřetrhne se ani letos. Český moderní pětiboj zdobí i v roce 2016 medaile z velkého mezinárodního šampionátu či olympijských her. V bulharské Sofii totiž Martin Bilko a Ondřej Polívka vybojovali stříbro v soutěži štafet za ruskou dvojicí Lesun, Savkin. Třetí byli Poláci Stasiak a Swiderski.

"Jejich výsledek a výkon je o to cennější, že konkurence byla opravdu velká. Řada týmů pojala mužskou štafetu jako test před olympijskými hrami, takže startovali nejlepší Britové, Maďar Marosi nebo Rus Lesun, kteří jsou v širším okruhu medailových kandidátů pro Rio," řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

Česká dvojice začala závod výborně hned v bazénu.

"Ondra si zaplaval osobák, oba i s Martinem mohli být spokojení. Už po plavání to vypadalo, že vstoupili do závodu správnou nohou,"  řekl Kučera.

Bilko s Polívkou pak zašermovali s aktivní bilancí a v bonusovém kole přešli přes Bulhary, Španěly a Maďary. Prohráli až s Ukrajinci, takže brali třetí místo. "Jen nás na šermu trochu překvapilo, že mnoho týmů dalo své dlouhodobě lepší šermíře na dvojku, takže Ondra měl opravdu těžkou práci. Ale ve výsledku bylo vše v pořádku,“" dodal Kučera.

V jízdě českým pětibojařům prospělo, že do dějiště šampionátu přijeli s předstihem a viděli testovací jízdy koní. Ačkoli Ondřej Polívka dostal velmi obtížného koně, na kterém domácí závodník parkur málem nedokončil, dokázal si s ním díky dobrým informacím poradit.

"Ondra i Martin zajeli každý za jednu chybu a jako jedni z mála stihli čas,“ těšilo Kučeru.

Na startu kombinované disciplíny tak bylo jasné, že Češi budou závodit o medaili. Martin Bilko, který v této sezoně získal se sestrou Lenkou stříbro ze smíšené štafety v závodě Světového poháru v Římě, podal výborný výkon v běhu i na střelbě a udržel odstup ze startu kombinované disciplíny.

Ondřej Polívka, jenž loni na mistrovství Evropy získal bronz v družstvu s Davidem Svobodou a Janem Kufem, sice zazmatkoval na atypické trati, ale díky stabilní střelbě a běžeckému výkonu uhájil stříbro.

"Rusové byli neprůstřelní, byli lepší. Ale stříbro ohlídal Ondra zkušeně i s vědomím toho, že ho za dva dny čeká individuální soutěž. Jsme spokojení jak s výkonem, tak s výsledkem," dodal Kučera.

Mistrovství Evropy v moderním pětiboji
Sofia (Bulharsko) 5. července 2016

Zrcadlo výsledků:
Muži - štafeta: 1. Lesun, Savkin (Rus.) 1511 b., 2. Polívka, Bilko (ČR) 1491, 3. Stasiak, Swiderski (Pol.) 1490.

Program mistrovství Evropy v Sofii

Pondělí 4. července 2016    Štafeta žen (Kodedová, Bílková)

Moderní pětibojařky Kodedová s Bilkovou byly ve štafetě na mistrovství Evropy osmé

Úterý 5. července 2016    Štafeta mužů (Ondřej Polívka, Martin Bilko)
Středa 6. července 2016     Smíšená štafeta (Natálie Dianová, Jan Kuf)