Českou výpravu na mistrovství světa v klasickém lyžování v Seefeldu tvoří 27 závodníků

V české nominaci na mistrovství světa klasických lyžařů v rakouském Seefeldu figuruje 27 jmen. Největší zastoupení mají ve výpravě běžci na lyžích, kterých se na mistrovství světa v Seefeldu představí třináct. Do nominace skokanů na lyžích se vešlo devět závodníků, v severské kombinaci bude Českou republiku reprezentovat pětice sportovců.

Mistrovství světa pro české závodníky odstartuje ve čtvrtek 21. února 2019 a jako první půjdou do boje běžci na lyžích, kteří mají na programu kvalifikaci sprintu. Reprezentační tým zamířil na závěrečné soustředění před šampionátem do italského Toblachu, kde ovšem kvůli nemoci chyběla aktuální jednička Michal Novák. Stříbrný závodník z nedávného mistrovství světa do 23 let už ale ke konci minulého týdne začal individuálně trénovat doma.


   "Na mistrovství světa do Seefeldu se moc těším, i když jeden vrchol v sezóně už mám úspěšně za sebou. Původně bylo v plánu využít flow právě z šampionátu do 23 let. Jenže po mistrovství republiky, které, dovolím si říct, bylo nad plán, jsem onemocněl. Nemohl jsem startovat v Světovém poháru v Lahti a znovu trénovat jsem začal až před pár dny. Jsem zvědavý, jak na tom budu. Ale z průběhu těch pár dní v tréninku bych to mohl hodnotit pozitivně,“ uvedl Michal Novák.

Kromě něj se v Seefeldu představí dalších šest mužů – Jan Pechoušek a Luděk Šeller, kteří dějiště šampionátu opustí po úvodním sprintu, Petr Knop, Adam Fellner, Jonáš Bešťák a Miroslav Rypl.

Ženská část běžecké reprezentace se bude spoléhat na tradiční stálice Petru Novákovou a Kateřinu Razýmovou. Na svém třetí mistrovství světa bude startovat Sandra Schützová, premiéru na seniorském šampionátu si naopak odbyde trojice Tereza Beranová, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová.

Čeští sdruženáři vynechali poslední podniky Světového poháru a od začátku února se intenzivně věnovali přípravě na vrchol sezony v podobě světového šampionátu. V nominaci jsou juniorští mistři světa Tomáš Portyk s Ondřejem Pažoutem, Lukáš Daněk, Jan Vytrval i zkušený Miroslav Dvořák, kterého v první části sezony trápily zdravotní problémy a do Světového poháru naskočil až v polovině ledna. Celá pětice absolvovala na začátku února nejprve oddychový kemp v Nymburku a poté se přesunula na závěrečnou přípravu do slovinské Planice.  


  "Potrénovali jsme na můstku a cítím se lépe. V Innsbrucku je to speciální můstek, uvidíme, jak nám půjdou první tréninky. Věřím, že si tam zlepším náladu ze závodů. Na Seefeld mám také jen dobré vzpomínky, takže se na to moc těším. Věřím, že když udělám normální skoky, tak bych se mohl poprat o pěkný výsledek, běžecky na tom jsem o dost lépe než minulých letech,," uvedl Tomáš Portyk.

Největší pozornost českých fanoušků pod skokanskými můstky bude upřena na Romana Koudelku, který si po celou sezonu drží vynikající výkonnost. Devětadvacetiletý závodník v probíhajícím ročníku Světového poháru několikrát útočil na stupně vítězů, dvakrát obsadil čtvrté místo a celkem osmkrát pronikl do nejlepší desítky.


   "Od poloviny listopadu kromě Vánoc máme každý týden závody Světového poháru, a tudíž nemáme ani žádnou speciální přípravu před mistrovstvím světa. Jedem vlastně od poloviny listopadu v jednom kole, takže ani není moc prostor si uvědomit, že přichází MS. Beru to jako další závod, chci se maximálně připravit a koncentrovat na každý skok. V Innsbrucku na Bergiselu je i díky oválnému diváckému sektoru každoročně při Světovém poháru v rámci Turné čtyř můstků výborná atmosféra, kterou očekávám i letos v průběhu všech závodů. Střední můstek v Seefeldu, na kterém se bude skákat druhý týden, známe z několika soustředění. V dějišti šampionátu absolvujeme na každém můstku dva oficiální tréninky,“ řekl Roman Koudelka.

V nominaci skokanů na lyžích figurují další čtyři závodníci. Ve všech závodech se po boku Romana Koudelky představí Čestmír Kožíšek a Viktor Polášek. První závod na velkém můstku absolvuje Tomáš Vančura, který se v průběhu šampionátu vymění s Filipem Sakalou. Dvaadvacetiletý reprezentant poté premiérově okusí atmosféru mistrovství světa na středním můstku.  

Na můstcích v Seefeldu a Innsbrucku bude s jistotou startovat také trojice skokanek na lyžích Karolína Indráčková, Marta Křepelková a Štěpánka Ptáčková. Otazník visí nad účastí Zdeny Pešatové, která měla v sobotu v Oberstdorfu nepříjemný pád. Následná vyšetření naštěstí nepotvrdila vážnější zranění a o startu dvacetileté závodnice na šampionátu se rozhodne v nadcházejících dnech.


   "V nemocnici jsem jim hned říkala, že půjdu druhý den skákat. To se ale smáli a lékař mi to nedoporučil. Byla jsem z toho pochopitelně hodně smutná, neboť mistrovství světa dospělých se blíží a skoky mě baví. Zůstávám teď společně s celým ženským týmem v Oberstdorfu na závěrečné soustředění. Budu mít dva dny klidu a ve středu si zkusím skočit na středním můstku. Poté se rozhodne, co dál,“ řekla Zdena Pešatová.Nominace na MS 2019 v SeefelduBěh na lyžích

Kateřina Razýmová      
Sandra Schützová           
Tereza Beranová           
Petra Hynčicová           
Petra Nováková               
Kateřina Janatová           
Michal Novák
Jan Pechoušek
Luděk Šeller
Petr Knop
Adam Fellner
Jonáš Bešťák
Miroslav Rypl

Severská kombinace
Tomáš Portyk
Jan Vytrval
Lukáš Daněk
Ondřej Pažout
Miroslav Dvořák

Skok na lyžích
Karolína Indráčková           
Marta Křepelková          
Zdena Pešatová               
Štěpánka Ptáčková           
Roman Koudelka
Čestmír Kožíšek
Viktor Polášek
Filip Sakala
Tomáš Vančura


(ps, Svaz lyžařů České republiky, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)