Přečtěte si, jak v knize o 288 stranách na Danu Zátopkovou zavzpomínalo 40 jejích přátel

Pár dnů před nedožitými stoletými narozeninami Dany Zátopkové vyšla kniha, která je právě o Daně Zátopkové.

Přestože o sportovním úspěchu této olympioničky a světové rekordmanky v hodu oštěpem bylo už dříve popsáno již stovky stránek, nicméně autorky novinky na knihkupeckých  pultech  Olga Strusková a Ivana Roháčková   představily  paní Danu trochu jinak nejen jako sportovní osobnost, ale také jako sportovkyni oplývající optimismem a osobitým šarmem.

Jak říkám...

„Kniha vznikala z vyprávění pamětníků, kteří všichni byli milí a ochotní, vyprávěli zajímavé historky ze společných akcí. Díky nim jsme získaly také unikátní fotografie a předměty, které mají něco společného s Danou Zátopkovou,“ vylíčila zákulisí kolem knihy  jedna z autorek, která se podílela na sestavení publikace ze 40 rozhovorů,   Ivana Roháčková.

Není divu, že oštěp, tretry, dresy, medaile, novinové články, fotografie a moravské lidovky v podání hudebníků z Vacenovic doprovázely ve středu 13. září 2022 v pražské Písecké bráně křest knihy o olympijské vítězce z Helsinek z roku 1952.  Právě z jihomoravské obce z Vacenovic pocházeli Daniny rodiče a sama tam také trávila nejedny prázdniny. Později tam ráda jezdila a Vacenovští ji zase navštěvovali v Praze. Proto Vacenovice byly na křtu knihy hodně vidět.



Na křest dorazily další známé osobnosti. Například před pár dny rozhodnutá už bývalá oštěpařka Barbora Špotáková se nikdy netajila obdivem k legendě, která zemřela 13. března 2020 ve věku 97 let.

Jak říkám...

„Jsem ráda, že tato kniha vznikla. Každý, kdo se zajímá o sport, by si ji měl přečíst. Dana měla nabitý život. Sledovala současné dění, byla plná elánu a ještě ve vysokém věku pomáhala mladým oštěpařům. Pro řadu z nás byla inspirací. Moc ji tam nahoru zdravím,“ pozdravila držitelka tří olympijských medailí svou předchůdkyni, která pod pěti kruhy získala dva cenné kovy.

„Fascinovalo mě si s paní Danou povídat. Podle mě byla pravou královnou Alžbětou oštěpu. V posledních letech, když už na tom nebyla zdravotně dobře, jsem jí chodil zahrát do nemocnice. Vždycky chtěla slyšet něco rychlého a pak moravské lidovky,“ vzpomínal houslista Jaroslav Svěcený, který na křtu knihy také zahrál oblíbené písničky Dany Zátopkové. 

Rekord vydržel sedmnáct let

V Písecké bráně při prezentaci knihy nechyběli ani oštěpaři, na jejich přípravě se podílela. Drahomíra Dryeová poznala Danu Zátopkovou ve třinácti letech na reprezentačním soustředění v Uherském Hradišti a vzhlížela k ní jako k velkému vzoru. Právě tato oštěpařka v roce 1975 překonala její československý rekord, který pak vydržel v tabulkách sedmnáct let.

Jejím přímým svěřencem byl Miroslav Guzdek, svého času česká dvojka za Janem Železným. V devadesátých letech trénovali na hřišti ve Stromovce. Tam to měla z Troje, kde s Emilem v domku bydleli, jen kousek.

Jak říkám...

„Ještě kolem osmdesáti přejela lávku a v areálu Olympu byla za pár minut. Byla na mě hodná. Asi proto, že jsem dobrou techniku,“ usmíval se Miroslav Guzdek.

Při setkání přátel Dany Zátopkové byl vzpomenut i manžel Dany Zátopkové Emil. Oba se totiž narodili ve stejný den a kdyby 19. září 2022 žili, oslavili by sté narozeniny.








Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz zde.




(Petr Skála pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)

Hadamczik chce novou hokejovou halu

26.5.2024 09:00:00

Česko žije poslední týdny hokejem, a to se ani hokejový svaz nemusel namáhat s větší reklamní kampaní, pokud tedy nebudeme počítat desítky milionů poslaných do profesionálních klubů pod rouškou ma...