Z těch, kteří převzali zvláštní startovní čísla, měl nejdelší vlasy častý Keňan vytrvalec Homoláč

Ve čtvrtek 31. března 2022 byl ještě v Keni, kde 36 dnů trénoval. V sobotu 2. dubna 2022 se Jiří Homoláč postaví na start Pražského půlmaratonu, který startuje v 10.00 hodin na Palachově náměstí.

Homoláč má v Keni svou tréninkovou základnu, tedy druhý atletický domov. Do Afriky, ráje vytrvalců, vyrazil už zhruba podesáté na pět týdnů, obvykle tam tráví i několik měsíců a do Česka se vrací až těsně před závody. Proto takový teplotní skok po příletu do Česka nepamatuje…

Den před závodem se zúčastnil malé slavnosti při příležitosti předávání startovních čísel největším zahraničním favoritům i favoritce a také tuzemskému nejlepšímu vytrvalci.


Jak říkám...

„Ale já běžel už i v minus patnácti, proti klukům, kteří jsou doma v Africe, jsem na zimu zvyklý,“ prohlásil  český vytrvalec Jiří Homoláč, když komentoval velké zastoupení Keňanů, z níž se rekrutují i největší favorité závodu.

„Hlavní bude se rozumně obléct.  Možná si vezmu  tričko pod dres a čelenku,“ prozradil dvaatřicetiletý český favorit na vítěze tuzemského pořadí Jiří Homoláč a zamyslel se, jak zima v Praze ovlivní výkony Afričanů.

„Určitě bude počasí pro Keňany nepříjemné, ale někteří jsou zvyklí na klima v Evropě, běhají silvestrovské závody. V Keni bývá také po ránu, kdy trénují, kolem deseti stupňů, byť je to proti nule pořád něco jiného,“ srovnal Homoláč, který je tradičním účastníkem závodů seriálu RunCzech, a tak dovede odhadovat, co jej čeká na trati závodu.

„Může se stát, že snáz dojde energie kolem patnáctého kilometru, nepříjemný může být  i vítr, ale zase je závod adrenalin, člověk si tu zimu nesmí připustit,“ je přesvědčený Jiří  Homoláč, který, i když je na krátko ostříhaný, měl z těch, kteří převzali 24 hodin před závodem zvláštní startovní čísla,  nejdelší vlasy.
V roce 2022 se po dvouleté přestávce vyvolané opatřeními proti Covidu Sportisimo půlmaraton Praha v sobotu 2. dubna 2022 vrací v klasické podobě i amatérskými běžci.Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu zde.(Petr Skála pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)