Z Česka se v Utahu představí na MS akrobatických lyžařů a snowboardistů 18 závodníků

V americkém Utahu ve čtvrtek 31. ledna 2019 začíná mistrovství světa akrobatických lyžařů a snowboardistů. Ve třech horských střediscích bude o medaile bojovat celkem osmnáct českých reprezentantů včetně olympijské vítězky Evy Samkové a medailistky z mistrovství světa Šárky Pančochové.

Většinu české výpravy v americkém dějišti tvoří snowboardisté. Těch do Utahu odcestovalo celkem třináct. Nejzkušenější členkou týmu co do počtu startů na mistrovstvích světa bude Šárka Pančochová, která se představí už na šestém šampionátu. Poprvé na mistrovství startovala v roce 2009 v jihokorejském Gangwonu a o dva roky později si připsala také nejlepší výsledek kariéry, když v La Molině brala ve slopestylu stříbro. Druhým freestyle snowboardistou v české výpravě je Petr Horák, chybět naopak bude Kateřina Vojáčková, které start na šampionátu zhatilo zranění kotníku.

Na medaili rozhodně bude chtít útočit snowboardcrossařka Eva Samková. Pětadvacetiletá závodnice vlastní zlato a bronz z olympijských her, stříbro z prestižních X-Games nebo tituly juniorské mistryně světa, cenný kov ze seniorského šampionátu jí ale ve sbírce stále chybí. Tým snowboardcrossařů čítá dohromady šest závodníků, vedle Samkové ještě Vendulu Hopjákovou, Matouše Koudelku, Jana Kubičíka, Radka Vintra a Jakuba Žeravu.

Mezi alpskými snowboardisty bude chybět obhájkyně prvenství v paralelním obřím slalomu z mistrovství světa v Sierra Nevadě Ester Ledecká, jež dala přednost světovému šampionátu lyžařek v alpských disciplínách, který je ve švédském Aare na programu na začátku února. Při absenci největší tuzemské hvězdy se na start postaví jediná česká závodnice Dita Žďárská a čtveřice mužů Viktor Brůžek, Adam Počinek, Leoš Prokopec a Albert Jelínek.

Mezi akrobatickým lyžaři bude mít Česká republika zastoupení v pěti závodnících. Jedinou ženou v týmu je skicrossařka Nikol Kučerová, jejíž dosavadním maximem na mistrovství světa je šestá příčka z rakouském Kreischbergu v roce 2015. Šimon Bartík a Vojtěch Břeský budou reprezentovat ve freestylových disciplínách a dvojice Daniel Honzig a Mathew Retzer v jízdě v boulích.

Mistrovství světa bude probíhat ve třech střediscích státu Utah. Snowboardcross a skicross přivítá Solitude, lyžařské i snowboardové závody ve slopestylu, Big Airu a U-rampě společně s paralelním slalomem a paralelním obřím slalomem snowboardistů budou probíhat v Park City a jízdy v boulích a akrobatické skoky bude hostit Deer Valley.

Šampionát, který bude potřetí v historii společný pro akrobatické lyžaře a snowboardisty, odstartuje ve čtvrtek 31. ledna 2019, kdy je na programu kvalifikace snowboardcrossařů. V dalších deseti dnech bude na 700 závodníků z 36 zemí světa bojovat o celkem třicet sad medailí.Česká výprava na MS akrobatických lyžařů a snowboardistů 2019Snowboardcross

Eva Samková,  Matouš Koudelka, Vendula Hopjáková, Jan Kubičík, Radek Vintr a Jakub Žerava

Alpský snowboarding

Dita Žďárská, Viktor Brůžek, Adam Počinek, Leoš Prokopec a Albert Jelínek

Freestyle snowboarding

Šárka Pančochová a Petr Horák

Skicross

Nikol Kučerová

Jízda v boulích

Daniel Honzig a Mathew Retzer

Freestyle

Šimon Bartík a Vojtěch Břeský


(jk, czech-ski, SportovniListy.cz, foto: Ivana Roháčková, ASC Dukla Praha)