Vojtěch Plát a Joanna Worek jsou Šachisty roku 2016 a Květa Eretová v síni slávy

Už počtvrté v historii vyhlásil Šachový svaz ČR nositele Výročních cen. Za rok 2016 ocenil celkem sedm osobností šachového světa, nejprestižnější ceny si odnesli Vojtěch Plát a Joanna Worek.

Šachista roku - Vojtěch Plát

Vojtěch Plát je čerstvým mistrem republiky z květnového šampionátu v Ostravě. To ovšem nebyl ani zdaleka jeho jediný letošní úspěch - na srpnovém turnaji v Olomouci získal svoji druhou velmistrovskou normu, byl úspěšným nováčkem reprezentačního týmu na šachové olympiádě v Baku, kde uhrál 4,5 bodu ze 7, a své FIDE ELO zvýšil z lednových 2473 na prosincových 2532 bodů.

Šachistka roku - Joanna Worek

Během letošního roku získal český ženský tým velkou posilu – z polské federace do naší přestoupila velmistryně Joanna Worek. V České republice dlouhodobě žije a reprezentovala nás už na červnovém Mitropa Cupu a zářijové olympiádě družstev v Baku. V květnu navíc vyhrála republikový přebor v Ostravě.

Pro zajímavost, do světa velkého šachu Joanna Worek vstoupila v roce 2001, kdy získala bronzovou medaili na mistrovství Evropy do 16 let.

Talent roku - Thai Dai Van Nguyen

V roce 2016 byl Thai Dai Van Nguyenovi udělen titul mezinárodního mistra. Podmínky k němu splnil už ve 14 letech, což kromě něj v české historii dokázali pouze David Navara a Vojtěch Plát. Thai Dai Van je dokonce při započtení měsíců historicky vůbec nejmladší mezinárodní mistr v Česku. Van má navíc už i jednu splněnou velmistrovskou normu, uhrál si ji v minulém ročníku tht Extraligy.

Ocenění za práci s mládeží - Jiří Daniel

Jiří Daniel učí děti v Rychnově šachy už 40 let. Mezi jeho odchovance patří například Martina Holoubková-Kořenová, Hana Pirklová nebo Petr Mach, kteří se v devadesátých letech pravidelně zúčastňovali mistrovství světa mládeže. Jiří Daniel ale stále neztrácí elán, což ukazuje jeho současný projekt popularizace šachu na rychnovských školách, který běží tento školní rok, s cílem přivést k šachu další mladé zájemce.

Ocenění za přínos šachu - Josef Mahrla

Pan Mahrla je dlouholetým sponzorem šachové hry. Oddíl Mahrly Praha vstoupil do extraligy družstev v roce 2000 a dokázal vybojovat jeden titul, kdy v památném zápase posledního kola Pražané v roce 2009 porazili Nový Bor. Byla to prozatím poslední porážka Nového Boru v české extralize.

Síň slávy - Květa Eretová

V říjnu 2016 slavila Květa Eretová krásné 90. narozeniny. Šachy se naučila hrát poměrně pozdě, až kolem šestadvaceti let, ale velmi rychle se zlepšovala. V historické tabulce výsledků mistrovství repuliky je s velkým náskokem na prvním místě – přebor vyhrála celkem 10x a má dalších 10 stříbrných medailí. V anketě o šachistku století, kterou šachový svaz pořádal v roce 2005, obsadila Květa Eretová druhé místo hned za mistryní světa Věrou Menčíkovou. Paní Květa Eretová i ve svých devadesáti letech stále vede pravidelný šachový kroužek!

Blahopřejeme k devadesátinám legendární šachistky Květy Eretové

Nejlepší partie tht Extraligy 15/16 - Martin Blahynka

Vítězem ankety o nejlepší partii uplynulého ročníku tht Extraligy družstev ČR se stala partie Jaroslava Bureše s Martinem Blahynkou, kterou černý po divokém průběhu vyhrál a splnil tím i normu mezinárodního mistra. Partie získala 45 hlasů, na druhém místě se umístila partie výhra Thai Dai Van Nguena nad Petrem Neumanem se 33 hlasy.  

(ps, Šachový svaz ČR, SportovníListy.cz, foto: Vladimír Jagr, Šachový svaz ČR)