Příznivci USK Praha na Folimance dotlačili domácí k výhře nad Opavou 79:73

Basketbalisté Opavy poslední březnovou sobotu předvedli v Praze na Folimance v utkání s USK  svou nejlepší čtvrtinu sezóny, ale Sovy po návratu z šatny vyztužily obranu a dovolily jí v druhé půli méně bodů, než dala za první čtvrtinu. Upevňují 4. pozici i přes 25 ztrát v utkání.

Tento vstup do utkání si domácí rozhodně budou pamatovat. Nejenom proto, že tímto byla spuštěna klubová televize Sova TV, která v řeči čísel už při utkání trhala rekordy (2370 sledujících), ale Opava nachytala vyhlášenou obranu USK v nedbalkách a dostala se hned v úvodu utkání do výrazného vedení 13:1. Důvodem bylo celkem 5 ztrát sov v první čtvrtce. Slušně zaplněná Folimanka, kam si i přes slunné počasí našlo cestu 963 diváků, sledovala v prvním dějství také návrat domácích do utkání. Ty stihli snížit na 22:27 po první desetiminutovce a v druhé čtvrtině se již hrála vyrovnaná partie.

Mrzet může situace před koncem prvního poločasu, kdy Šiřina minul druhou šestku, ale pohotový Kvapil střelu vrátil do koše. Těmito dvěma body zvýšil na 48:42. Poločasová sprcha trenéra Aliloviče se začala projevovat hned po návratu na palubovku.

Domácí podle klubového webu dovolili Opavě ve třetím dějství pouze 12 bodů, a ač dělali neskutečné množství ztrát, připravovali se na dramatickou koncovku. Nejprve osmi body v řadě na začátku čtvrté čtvrtiny převzali otěže utkání – 65:62, aby bodovou šňůru natáhli na 17:3 a ta zlomila Opavě vaz. Pražané si tak mohou oddechnout a zároveň se radovat, protože jsou nyní na čtvrtém místě tabulky se ziskem jedné výhry na pátou Opavu.

"Gratuluju Trenérovi a jeho týmu. Byl to dobrý zápas. Šlo o hodně. Šlo o lepší postavení v tabulce pro play-off a bylo to vidět. My jsme velice dobře začali, dali jsme 27 bodů, což tady na USK se za čtvrtinu málo komu podaří. Hráli jsme uvolněně, balón šel z ruky a bylo to jedna z nejlepších čtvrtin z naší strany. Bohužel jsme neudrželi náskok a podobně jako utkání předešlé, rozhodla poslední čtvrtina. My jsme nenašli sílu překonat 1 na 1. Hlavně 25 bodů za druhou půlku je hodně málo. Koncovku jsme si ještě zdramatizovali, ale soupeř si to už pohlídal trestnými hody. Bohužel jsme nevyužili 25 ztrát soupeře, ten hrál velmi dobře v obraně a nenechal nás dát lehký koš. Opět dvakrát víc vystřelených trestných hodů svědčí o tom, že ta naše aktivita jít dovnitř a hrát je prostě menší, než u soupeře. Pro nás dobré utkání. Počkáme, jak se to vyvrbí, zda se potkáme v play-off či ne. Myslím, že oba trenéři si z toho vezmou hodně. A pokud dojde k této sérii, bude dlouhá a vyrovnaná," řekl trenér BK Opava Petr Czudek.

"Děkujeme. Říkal jsem hráčům už před utkáním, že to bude podobné utkání jako v minulosti s Opavou. Nechápu, z čeho jsme byli tak nervózní. V prvním poločase jsme se díky tomu nedrželi herního plánu a vše se nám zbortilo. V útoku jsme si byli nejistí a Opava hrála dobře v obraně a díky tomu nás nutila do ztrát. Měli jsme jich 25 a Opava z toho dala 30 bodů. V koncovce jsme měli štěstí. Opava nám sebrala 2 míče a měla šanci využít naší paniky. Naštěstí minuli a my doskočili. Bylo to hodně vyrovnané, jako předešlá utkání. Je těžké vybrat hráče utkání po takovémto zápase," měl jasno trenér USK Praha  Mirsad Alilovič.

Praha 25. března 2017
Kooperativa NBL 2016/17 sedmé  kolo A1
USK Praha – BK Opava 79:73 (22:27,42:48, 57:60)
Střelba trojek: 16/8:26/8 * střelba za dva body: 30/15:43/19 * trestné hody: 32/25:16/11 * doskoky       39:24 * chyby 21:27.
Bohačík Jaromír 15, Mareš Michal 15, Primorac Mladen 12, Šafarčík Petr 12, Štěrba Jan 8, Feštr Lukáš 7, Madsen Alexander 7, Grunt Pavel 2, Křivánek Jan 1, Hájek Marek 0, Petružela Filip 0, Svoboda Vilém 0
Blažek Jakub 10, Jurečka Luděk 10, Kvapil Miroslav 10, Šiřina Jakub 10, Zbránek Filip 10, Bujnoch Václav 7, Dragoun Rostislav 6, Kouřil Radovan 6, Gniadek Martin 2, Klečka Radim 2

(ps, uskpraha.cz, SportovníListy.cz, foto: Jiří Růžička)