Pražští Panteři jsou počtvrté za sebou českými mistry v americkém fotbale

Prague Black Panthers jsou počtvrté za sebou českými mistry v americkém fotbale. Stalo se tak čtvrtou červencovou neděli v Praze, kde ve 23. Czech Bowlu na žižkovském stadionu porazili Prague Lions 10:9 (0:0, 7:7, 0:0, 3:2) a připravili jim vůbec první porážku v sezoně.

V základní části přitom v pražských derby Lvi dvakrát Pantery porazili. Tentokrát se však favorité trápili v útoku, a proto na první titul od roku 2006 nedosáhli. Bylo to však nejvyrovnanější finále v historii, zároveň i s nejnižším skóre a nejnižších rozdílem bodů.

"I když to byl defenzivní zápas, tak to byl nejlepší Czech Bowl za poslední roky. Za tu vyrovnanost jsme rádi, protože je to koření jakéhokoli sportu. Byla i skvělá atmosféra, asi nejlepší, co pamatuji,“ řekl po utkání novinářům  předseda České asociace amerického fotbalu Filip Hobza.

Na hřišti vládly obrany obou týmů a dlouho se hrálo bez bodů. Až tři minuty před koncem poločasu se Lions povedl signál s přihrávkou do strany a Lukáš Růžek si udělal krásný prokličkovaný výlet zakončený touchdownem.

Panteři se těžko prosazovali, ale i oni se dočkali bodů. Jan Kabát 30 vteřin před koncem poločasu po chybě soupeře rychlým během kolem lajny srovnal.

Ve druhé půli Panteři zužitkovali úspěšný kop Marka Hruboně, který poslal obhájce titulu do vedení 10:7.

Lions měli šanci ještě minutu a půl před koncem, ale Kabát opět jejich přihrávku na touchdown zachytil a Panthers už těsnou výhru uhájili i za cenu tak zvané safety, za což se udělují dva body soupeři, který se neprovinil. Body byly pro Lvy ale jenom dva a ty na srovnání nestačily. V poslední vteřině sice ještě hrozilo druhé safety, ale rozhodčí  rozhodli ve prospěch Panterů, kteří mohli slavit.

Hrdinou utkání byl Jan Kabát. "Nemám slov. Oni nás dvakrát v sezoně porazili, my je teď chtěli rozštípnout. Nakonec jsme vyhráli jen o bod, ale i to se počítá,“ radoval se Jan Kabát.

"Chtěli jsme ukázat, že to zvládáme i bez Američanů. Jim jsme naopak Američany vypnuli. Ale musím Lions pochválit, kam se za poslední roky dostali. Podali super výkon stejně jako my. Byl to neskutečný zápas,“ dodal nejužitečnější hráč finále.