Na Jezdecký festival 2019 v Kralovicích dorazily tisíce příznivců

Stovky jezdců a koní, ale také tisíce návštěvníků dorazily během uplynulého víkendu do Královic u Slaného na Jezdecký festival.

"Premiéra na novém místě se vydařila a jsme odhodláni v pořádání festivalu pokračovat,"  řekl organizátor Josef Malinovský.

I když se Jezdecký festival konal již šestým rokem, v Královicích u Slaného měl premiéru. Mnoho příznivců jezdeckého sportu tak s napětím očekávalo, zda bude mít na novém místě stejnou atmosféru, jakou nabízel v Lysé nad Labem. Obavy z malého zájmu diváků se nenaplnily a jezdecká hala v Královicích se hned několikrát zcela zaplnila.

"Počasí nám přálo, a i díky tradičně silné propagaci akce nabitý program přilákal mnoho návštěvníků. Jejich počet odhadujeme na necelé tři tisíce. Podle očekávání byla nejsilnější sobota, kdy se zdaleka ne každý dostal do ochozů kolbiště. Stovky diváků dorazily i v pátek na večerní Grand Prix a následnou soutěž Mini-Maxi. Téměř plná tribuna vydržela až do pozdních hodin, stejně jako v sobotu při vozatajských soutěžích,"  uvedl ředitel závodů Josef Malinovský.

V páteční Grand Prix Czech Equestrian Teamu uspěl Jan Štětina v sedle Benita-S, který ani jednou nechyboval jak v základní části, tak ve finále pro 10 nejlepších účastníků. Bez shození dokončil oba dva parkury i Miloslav Příhoda, a to jak s klisnou Clear Jolie, tak s valachem Casally. Čas měl ovšem pomalejší, a tak se musel spokojit s druhým, resp. čtvrtým místem. Třetí byl Jakub Štěrba s hřebcem Warnessem.

Skvělou podívanou nabídla i exhibiční soutěž Mini-Maxi, kdy se v několika rozeskakováních postupně zvyšuje jedna z překážek ve dvojkombinaci. Petr Koželuh na koni Speedy Boy dokázal jako jediný projít třemi rozeskakováními čistě a zaslouženě zvítězil. Po pobavení publika absolvoval ještě čtvrtý rozeskok s maximální výškou 166 centimetrů. Ani s takto vysokou překážkou neměl Speedy Boy potíže. Páteční show Jump and Drive posléze diváky pozvala k sobotním finálovým soutěžím Zimního jezdeckého poháru České jezdecké federace ve skocích a spřežení.

Parkurovou pony túru vyhrála Jana Táboříková s Karou, když v prvním i ve druhém kole soutěže dovezla do cíle nulu na bodovém kontě s nejrychlejším časem 39,45 sekundy. Podobně na tom byla v malé túře Kateřina Mestenhauserová s Titanem. Také ona byla dvakrát bezchybná a napodruhé nejrychlejší. Velkou túru ovládla Veronika Turečková s Einsteinem. Tato dvojice byla v páteční Velké ceně pátá a na větší festivalový úspěch již nemuselo ani dojít.

"Původně jsem start v sobotních soutěžích neplánovala, ale nakonec jsem přehodnotila plány a jsem moc ráda. Závody v Královicích jsou skvěle připraveny a mají úžasnou atmosféru," zhodnotila. V kurzu dokázala vyšetřit hned na několika místech cenné centimetry a její výsledný čas byl 50,81 sekundy, přičemž si nepřipsala žádný trestný bod.

Než přišla řada na vozataje, tak diváci mohli zhlédnout ještě zajímavý doprovodný program, v němž vystoupili např. členové voltižního klubu z Albertovce, drezurní jezdkyně Tereza Hábová nebo hřebci ze Zemských hřebčinců v Písku a v Tlumačově. Publikum zaujala i volná drezurní sestava jezdkyně v dámském sedle nebo ukázka disciplíny Working Equitation. Oba tyto méně zastoupené jezdecké styly se v Královicích letos představí při svých národních šampionátech a vystoupení během festivalu tak bylo současně pozvánkou do Královic i v příštích měsících.

Úspěšný vozatajský den prožil v Královickém dvoře Milan Domes, jenž vyhrál kategorii tzv. singlů. Porazil o více jak dva body svoji nejsilnější soupeřku v rámci Zimního jezdeckého poháru Michaelu Lesákovou. Naopak ve dvojspřeží na svého sportovního rivala Petra Vlašice nestačil, byť i v tomto případě mezi prvním a druhým místem byl rozdíl menší než jedné chyby. Do třetice Domes útočil na nejvyšší příčky i v královské kategorii čtyřspřeží. I když chyboval jen jednou v prvním kole soutěže, bodový součet 244,07 mu stačil až na třetí řádek výsledkové listiny. Devítibodový náskok před ním měl Josef Hrouda a doslova o parník ujel všem Petr Vlašic. Jeho skóre bylo 206,43 bodu a zcela ovládl obě finálová kola.

"Při halových závodech musí hrát rytmická muzika. Moji koně to mají rádi, a pak super běží dopředu," prozradil Petr Vlašic.

Skvělá muzika hrála i v nedělních voltižních a drezurních soutěžích. Všechny se totiž jely jako volné sestavy na hudbu. Nejatraktivnější voltižní kategorií byly juniorské skupiny. V pětičlenném startovním poli uspěli zástupci Tělovýchovné jednoty Frenštát pod Radhoštěm na koni Aladinovi vedeném lonžérem Ondřejem Svobodou. Od rozhodčích získali přes 7 bodů, zatímco druhá skupina z Tlumačova obdržela hodnocení 5,377. V drezuře byla nejvyšší závodní úrovní vIM1. Z pětice účastníků nejvyšší souhrnnou známku 418,65 přepočítanou v procentech na 69,755 si vyjela Hana Vojáčková v sedle Don Aira.

"Ráda vzpomínám na Jezdecké festivaly v Lysé, ale areál v Královicích je moc pěkný. Závody se vydařily a s výsledkem jsem moc spokojena," zhodnotila Hana Vojáčková.

Spokojená odjížděla naprostá většina účastníků, což pořadatelům dodává odhodlání v tomto projektu pokračovat.

"Byla to pro nás v podstatě po pěti letech další premiéra Jezdeckého festivalu, která na sebe vázala řadu otazníků. Již během akce jsme si však potvrdili, že nové pojetí tohoto projektu má i díky podpoře majitele areálu Luďka Šofra budoucnost a je na čem stavět. Postupně tak sbíráme zpětnou vazbu od jezdců, diváků a v neposlední řadě i partnerů, co bychom pro příští ročník měli vylepšit, aby zájem o něj byl ještě větší než letos. – S letošním výsledkem jsme spokojeni, ale příště to bude určitě ještě lepší," slibuje za organizační tým Josef Malinovský.

Ten, kdo neměl možnost program Jezdeckého festivalu sledovat naživo buďto přímo v Královickém dvoře, nebo prostřednictvím on-line přenosu, může se podívat na sestřih, který odvysílá Česká televize na programu ČT Sport ve středu 27. března 2019 Více podrobností najdete zde.

(jm, SportovníListy.cz, foto: equinet)