Moderní pětiboj otevřel Síň slávy pro Jiřího Adama, Jana Bártů a Bohumila Starnovského

Moderní pětiboj otevřel Síň slávy, jako první do ní vstoupili medailisté z Montrealu 1976. Nakonec celý galavečer moderního pětiboje, který proběhl třetí prosincové pondělí, se nesl v duchu oslavy prvních velkých českých pětibojařských medailí, tedy stříbra družstva Jiří Adam, Jan Bártů a Bohumil Starnovský na olympijských hrách v Montrealu, kde Jan Bártů zároveň získal také individuální bronz.

SportovníListy.cz byly na místě děje...



"Myslím, že naposled jsme se všichni tři sešli na oslavě olympijského zlata Davida Svobody,“ vzpomínal Jiří Adam, který Svobodu dosud vede jako trenér šermu.

"Pětiboji už se tolik nevěnuji, založili jsme na Dukle šermířský oddíl, máme přes sto dětí, i malé mistry republiky, je to docela úspěšné. Trénuju Davida, Ondru Svěchotu a když je zapotřebí, tak i další. Davidovi jsem slíbil, že to s ním dotáhnu,“ dodal český olympionik, který je v databázi olympioniků vedené podle abecedy na prvním místě.

Jan Bártů dorazil na vyhlášení Pětibojaře roku z Velké Británie. Od roku 1998 působí ve vedení britského moderního pětiboje, podílel se na vzniku národního tréninkového centra i na olympijských medailích, které Britové v posledních letech získali. Olympijské hry v Montrealu má spojené s oslavami medailí, které jsou pro český moderní pětiboj zlomové.

"Do té doby se o nás vůbec nepsalo. Po Montrealu se otevřely dveře do médií a náš sport se hodně zviditelnil,“ říká Jan Bártů.

Bohumil Starnovský, který pětiboj sleduje a drží palce současným závodníkům, přidává: "Kdyby nebylo trenéra Karla Bártů, nebyl by Montreal. A kdyby nebyl Montreal, nebyly by dnešní úspěchy."

Jiří Adam, Jan Bártů a Bohumil Starnovský ovlivnili další generace moderních pětibojařů, proto byli v pondělí večer uvedeni do Síně slávy Českého svazu moderního pětiboje. „Úspěch v Montrealu pro mě znamenal moc. Když jsem ty kluky viděl naživo, říkal jsem si, že to jsou páni bozi. Pětiboj pro mě byl do té doby absolutně neznámý sport a díky nim jsem zjistil, že existuje,“ říká jejich následovník Tomáš Fleissner, třetí z mistrovství světa 1989 s družstvem.


Další medailista z olympiády, bronzový z Atén 2004, Libor Capalini dodal: "Tahle trojice nastartovala úspěšnou éru československého, potažmo českého moderního pětiboje."

Olympijský vítěz z Londýna David Svoboda má nejblíže k Jiřímu Adamovi jako dlouholetému trenérovi, ale poznal všechny členy týmu. „Jsou to první hrdinové, kteří dokázali dosáhnout na medaili z nejdůležitější soutěže.“


(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)