Klub českých turistů letos oslaví 130 let od vydávání časopisu Turista a značení turistických cest

V rámci programu zahajovacího dne veletrhů cestovního ruchu Regiontur v Brně představili zástupci Klubu českých turistů dvě významná výročí, která oslaví tuzemská turistika.

Turisté založili svůj spolek v roce 1888 před 130 lety, ale hned o rok později začal vycházet časopis Turista, který byl měl být druhým nejstarším českým časopisem patrně po Květech.

V roce 1889 také turisté poprvé označkovali první turistickou trasu u tehdy ještě nezatopených Svatojánských proudů.

Češi tehdy byli v této činnosti první na světě a víte, pro jakou se rozhodli turisté barvu značení trasy.  Značky měly červenou barvu a teprve později se počet barev zvýšil o modrou, žlutou a zelenou.

Historicky jeden z nejstarších klubů turistů ve světě se může pochlubit mnohatisícovou členskou základnou, která zásluhou stovek značkařů udržuje světový unikát  na 40 tisíc kilometrů značených turistických cest. Mezi nimi je i nejstarší devadesátiletý Milan Pernica, který poprvé začal značkovat ve svých osmnácti letech a nyní si vypočtěte, jak dlouho tuto práci nepřetržitě provádí.

"K výročí časopisu i k zahájení značení turistických cest připravujeme po celý rok celou řadu akcí . Jinak turisté značení cest a další činnosti k podpoře turistiky neprovádějí celoročně jenom pro sebe, pro organizované turisty, ale i pro náhodné chodce, ke kterým můžete patřit i vy," řekl předseda Klubu českých turistů Vratislav Chvátal.

SportovníListy.cz rovněž napsaly:
V jubilujícím Klubu českých turistů vydali 28 titulů map v celkovém stotisícovém nákladu

(ps, SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)

Hadamczik chce novou hokejovou halu

26.5.2024 09:00:00

Česko žije poslední týdny hokejem, a to se ani hokejový svaz nemusel namáhat s větší reklamní kampaní, pokud tedy nebudeme počítat desítky milionů poslaných do profesionálních klubů pod rouškou ma...