Do ragbyové extraligy se vrací Slavia Praha, která v baráži poslala Dragon Brno do první ligy

Tak a je rozhodnuto. Zlomyslné a českému ragby podle mnoha diskutujících ragbyových osobností z řad bývalých reprezentantů a ligových ragbistů dokonce   škodlivé rozhodnutí o tom, že nejvyšší ragbyovou soutěž  letos poprvé odehrálo  a pravděpodobně i nadále  bude příští rok opět  hrát pouze  šest týmů, na jedné straně ve finiši  způsobilo, že se ragbisté nejstaršího ragbyového klubu v zemi Slavie Praha vrátí  do nejvyšší soutěže, ale  na druhé straně tuto soutěž opustil tým Dragonu Brna. Sestupem v tomto století i v letech předchozích stálého účastníka nejvyšší soutěže Dragonu Brna se stane příští  rok tuzemská  ragbyová extraliga kuriozně  z pohledu sledování jejího provozu a logistiky v Česku nejlevnější vrcholnou soutěží. Po aktuálních výsledcích  utkání baráže bude v roce 2025  extraliga finančně dopravně náročná  jen pro ragbisty Vyškova, protože jen oni z jejich města budou za svými soupeři několik hodin  cestovat, neboť   pojedou dokonce čtyřikrát do Prahy k utkáním s Pragou, Tatrou, Spartou a Slavií a ještě také do Říčan.

Zato ve městě, kde se zrodilo v roce 1926 tehdy československé ragby, se nejvyšší ragbyová soutěž hrát nebude. Dragon Brno s reprezentanty a s kandidáty do reprezentace ve svých řadách  čeká stejný osud nebo chcete-li úděl, jaký si v uplynulé sezóně prožila Slavia Praha. 


Naproti tomu ragbisté první ligy se  cestování mimo město  jen dvakrát vyhne ragbistům Prahy (Tatra U23 a Petrovice) při odehráných derby, ale dalšími cílovými místy bude pro účastníky první ligy vedle Prahy  ještě  Brno, Zlín, Říčany a Vídeň.

Cestování na delší vzdálenosti a několikahodinové dlení v dopravních prostředcích  čeká i týmy, které budou hrát druhou ligu. 

Do druhé ligy propadli ragbisté Přelouče, kteří neuspěli v baráži s béčkem Říčan. Středočeši naopak postoupili do první ligy. Druhým propadlým týmem z první do druhé ligy je Bystrc Brno, který  po součtu obou výsledků 27:25  a 27:30  jediný rozdílový bod rozhodl postupu Petrovic na účet Brna.

  Jak říkáme  ...


"O sestupu do druhé ligy rozhodla naše prohra ve Zlíně už v základní části, po které jsme nakonec v tabulce skončili pátí a museli jsme hrát baráž s druhým týmem druhé ligy s béčkem Říčan. Záloha mistrovského týmu nás pak dvakrát porazila a tak jsme se propadli až do třetí nejvyšší soutěže. Vzhledem k tomu, že ty soutěže hraje jen  šest týmů v každé lize,  je tak Přelouč někde  na třináctém až čtrnáctém místě republikového žebříčku. Je to určitě neúspěch v porovnání s loňským rokem, kdy jsme v červnu 2023 hráli s Pragou baráž o účast v extralize. Po roce však nastala zcela jiná situace. Praga hrála ve finále o titul s Říčany a nás pak říčanské béčko poslalo do třetí nejvyšší soutěže," řekl po skončení baráže pro ragbyový magazín Ceskeragby.cz  předseda klubu RC Přelouč Bořek Trejbal.

"Ono je vlastně jedno, zda budeme ve druhé lize za soupeři jezdit  v roce 2025 do Havířova, do Ostravy, do Brna  nebo do Olomouce, protože letos jsme také jezdili hodně daleko a dlouho jako například do Vídně, Zlína, Brna a dvakrát do Prahy. Vyjde to časově i finančně asi na stejno," řekl pro web Ceskeragby.cz jednatel RC Přelouč Martin Kohout.   

"Když jsem sám hrál a později trénoval přeloučský tým mužů, tak  se hrála nejvyšší soutěž s deseti týmy a nižší  soutěže se hrály tak, že je české týmy hrály spolu v Čechách a moravské na Moravě. V současné době však  soutěže vůbec  neodpovídají  aktuálnímu  stavu a počtu   hráčů v ragbyových klubech. A pak, co to je za soutěž, která je odehána za pouhé tři měsíce a hraje ji jen šest týmů a bohužel se plánuje, že se bude hrát takto  i v dalších letech. A představte si, že  vedle extraligy máme ještě další čtyři soutěže, které se také hrají o šesti týmech a když jsou  mezi nimi  značné rozdíly, jsou tu problémy v podobě s tříciferných  čísel ve výsledcích.  Místo toho, abychom soutěže počtem účastníků přizpůsobily tak, aby silnější týmy hrály spolu, vedení Unie ragby si místo toho dokonce odsouhlasilo, aby tento v ragbyové Evropě nevídaný  systém platil dokonce více let,"  sdělil pro Ceskeragby.cz legendární ragbista spjatý s přeloučským klubem  Leopold Blachut.

Možná právě  proto nemalá skupina bývalých reprezentantů a trenérů mezi, nimiž jsou i členové Síně slávy českého ragby požadují  návrat  ragbyových soutěží  k celoročnímu systému  podzim -  jaro a s tím je spojené i rozšíření počtu týmů a když ne na osm, tak třeba jen na sedm účastníků.

  Praha, Brno a Přelouč   8.  června 2024 a Brno 9. června 2024Extraliga baráž o extraliguDragon Brno  - Slavia Praha  20:26   (15:21)

Pětky: 3:3        *   Body: Zuzaník Vilém (P, TK, 2KP)  12,  Sklénský Roman (P) 5, Svoboda (P) 5  - Pospíšil Jan, Křehlík Daniel, Miřácký David (všichni P) po 5 Fojtík Jan (2KP) 4, trestná pětka 7 * 

První utkání:  Slavia Praha - Dragon Brno   17:15  (5:7)  *

Jasné ale i kruté skutečnosti: Do extraliga postupuje Slavia Praha a do první ligy sestupuje Dragon Brno.
Sparta Praha  -  Vídeň  29:31    (19:21)

Pětky:  5:5  *  Body:  Forst Tomáš (P, 2KP)  9, Schneider Martin, Šelepa Ladislav, Diviš Vlastimil, Fortuin Sheldon Matthev (všichni P) po 5 - Terler Julian (3P)15, Schönauer Samchel (P, 2KP) 9 , Schwab Max (P, KP) 7 *

První utkání:  Vídeň - Sparta Praha  20:31  (3:18)

Jasné ale i kruté skutečnosti: V extralize zůstává Sparta Praha a v první lize zůstává i Vídeň.Baráž o první liguPřelouč  -  Říčany B  28:39  

Pětky: 4: 7 *  Body:   Čížek Jan (P, 4KP) 13, Staněk David (2P) 10, Chrbolka Oldřich (P) 5  -  Rada Lukáš (P, KP) 7, Lacina Kristián (P, KP) 7, Kvašsay Daniel, Frinta Jan, Pavlík Patrik, Nevický Tomáš, Krampera Tomáš (všichni P) po 5 *

První utkání:  Říčany B - Přelouč  50:20

Jasné ale i kruté skutečnosti: Do první ligy postupuje tým Říčany B a do druhé ligy sestupuje Přelouč. 

Bystrc Brno - Petrovice  27:30  (13:13)

Pětky:  3:5  *  Body:  Putna Adam (2TK, 3KP) 12, Snídal Tibor, Luka Tomáš a Rörig Ondřej (všichni P) po 5 -  Kruger Martin(TK, KP) 5, Tögli Robert, Dvořák Tomáš, Karel Jiří, Sikutshwa Solani a Suchomel Jakub (všichni P) po 5 *

První utkání: Petrovice - Bystrc Brno 25:27 (20:19) 


Jasné ale i kruté skutečnosti: Do první ligy postupuje tým Petrovice a do druhé ligy sestupuje Bystrc Brno.


Konečné umístění mistrovství Česka v ragby 2024Extraliga 2024

1. Říčany, 2. Praga Praha, 3. Tatra Smíchov, 4. Vyškov, 5. Sparta Praha, 6. Dragon Brno

První liga 2024

1. Slavia Praha, 2. Vídeň, 3. Tatra Smíchov U23, 4. Zlín, 5. Přelouč, 6. Bystrc Brno

Druhá liga 2024

1. Petrovice, 3. Říčany B, 3. Mariánské Hory, 4. Havířov, 5. Slavia Praha B, 6. České  Budějovice a Nýrsko
Extraligové týmy pro ročník 2025


Říčany, Praga Praha, Tatra Smíchov, Vyškov,  Sparta Praha a Slavia Praha

Prvoligové týmy pro ročník 2025

Dragon Brno, Vídeň, Tatra Smíchov U23, Zlín, Říčany B a Petrovice

Druholigové týmy pro ročník 2025

Přelouč, Bystrc Brno, Havířov, Mariánské Hory, Slavia Praha B  a OlomoucLíbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu ... zde .
(Petr Skála pro SportovniListy.cz, Zdroj: Ceskeragby.cz, Foto: Petr  Skála )