Česko na ME a MS v musherských disciplínách ... v canicrossu, v bikejöringu a v scooteru

Českou  reprezentaci musherů v polovině října 2019 čekají dvě významné sportovní akce a to mistrovství Evropy a  světa. Na obou šampionátech budou Češi obhajovat medailové žně z  roku 2018.  Čeští musheři budou nejdříve  bojovat na ME v Belgii  od 18. do  20.října 2019  a následně  ve ve Švédsku od 23. do 27.října  2019 na mistrovství světa. 

Celkem na těchto šampionátech bude stratovat  86 českých reprezentantů, kteří jsou již v  Belgii  na mistrovství Evropy a týden poté odcestuje většina z nich i na mistrovství světa do Švédska obhájit pozici nejlepších musherů světa.

Musheři budou bojovat v individuálních musherských disciplínách (canicrossu, bikejöringu a scooteru) a v klasickém psím spřežení. Český tým chce v obou případech navázat na loňské podzimní medailové žně, když   v individuálních disciplínách na MS jako nejúspěšnější výprava z 20 států získal 26 medailí, a 8 medailí na mistrovství Evropy!

V nabitém programu obou šampionátů se o medaile vždy poperou týmy z více jak 20 zemí světa či Evropy.

Česká reprezentace vkládá své naděje mimo jiné do šestice reprezentantů v čele s Tomášou Jašou, šestadvacetiletým úspěšným atletickým závodníkem. Od atletiky již není daleko právě k disciplíně canicross, ve které se jedná o jednoho z nejúspěšnějších závodníků v České republice. Mezi jeho musherské úspěchy patří například loňská zlatá medaile1 a předloňská stříbrná medaile2, obě z mistrovství světa v disciplíně canicross muži elite.


Jak říkám



„Jedu do Švédska s nejvyššími ambicemi, se svým psím parťákem se pokusíme to dotáhnout opět na mistry světa," řekl  Tomáš  Jaša.

Vedle něho do závodu ve stejné disciplíně, ale v kategorii mladší – starší žáci do 14 let nastoupí Sebastian Bohun, který je v dané disciplíně obrovským mladým talentem. Je neobvyklé, že ve svém nízkém věku dokáže vyhrávat národní závody v konkurenci dospělých mužů! Sebastian Bohun se zúčastní obou šampionátů a velmi se těší, jak nastoupí na startovní čáru se svojí novou fenkou evropského saňového psa Jumalkou.

Jak říkám



„Těším se moc, letos to je můj čtvrtý mezinárodní šampionát, ale jsem velmi zvědavý, jak zvládne svojí premiéru na velké akci moje nová fenka. Do Belgie na mistrovství Evropy se těším na technickou trať plnou zatáček   a kopečků. Myslím si, že jsem poctivě připravoval sebe i psa, a že natrénováno máme. Takže teď už to chce jen trochu štěstí," řekl žák sedmé třídy Sebastian Bohun.

Další „želízka v ohni“ má česká reprezentace v disciplíně bikejöring, a to v osobě juniorské závodnice Lucie Dostálové, která je loňskou mistryní světa, a mimo jiné velmi úspěšnou cyklistickou závodnicí. Lucie bude závodit se psím parťákem Blackem (Evropský saňový pes).


Jak říkám



„Nominační závod dopadl nad má očekávání, když jsem zajela nejrychlejší čas v rámci všech kategorií žen a těsně druhý nejrychlejší čas i včetně mužských kategorií. Příprava byla letos dobrá, ale nedokážu odhadnout na co máme. O titul mistryně, ale tentokrát Evropy, budu bojovat se stejným psem Blackem jako loni. Kopcovitější trať v Belgii vítám, neboť jsem od Prachatic, takže trénuji v přírodě na tamních kopcích, tudíž to vidím jako výhodu, na rozdíl od rovinaté tratě loňského MS v Polsku," řekla žákyně víceletého gymnázia v Prachaticích Lucie Dostálová.

V mužích se ve stejné disciplíně o medaile poperou dlouholetí úspěšní musheři Michal Ženíšek a Jiří Mencák. Zúčastní se obou šampionátů, a to nejenom disciplíny bikejöring, ale na start se postaví i v disciplíně scooter, ve které se oba pokusí obhájit předchozí tituly vícemistrů světa. Ve Švédsku Jiří Mencák zároveň zapřáhne své psy do čtyřspřežení (kategorie SP4), v této kategorii bude obhajovat zlatou medaili. Startovat na šampionátech v tolika disciplínách je náročné nejenom na samotnou organizaci, ale i na tréninkovou přípravu.

Jiří Mencák v Belgii na mistrovství Evropy „nasadí“ v disciplíně bikejoring zkušeného čtyřletého evropského saňového psa Micka, v koloběžce psa Rassa, který letos začíná svou druhou sezónu a v individuálních musherských disciplínách bude mít na takovémto mezinárodním závodě svou premiéru.

Jak říkám



„Tito dva psy pak budou závodit ve spřežení ve Švédsku. Za sebe preferuji techničtější tratě, což asi dle informací team leadera bude spíše v Belgii. Ve Švédsku jsme byli na té samé trati v loni. Je to opravdu rychlá trať a loni jsme na to nebyli vůbec připraveni a chybělo nám mnoho tréninků z důvodu mého výjezdu na Aljašku. Letos jsme byli poctivější. Nicméně nepreferuji tento typ nudné, nezáživné tratě, protože jak jsem řekl, mám rád tratě technického rázu, kde jezdec svou šikovností a přemýšlivostí může získat cenné sekundy při průjezdech právě oněch technických pasáží," řekl Jiří Mencák.

Michal Ženíšek bude závodit se svojí dvojicí evropských saňových psů Bodiem a Doylem, tříletých sourozenců, na obou šampionátech.


Jak říkám



„Předpokládám, že v Belgii to bude spíše blátivější trať, což mám paradoxně rád, protože na takovémto povrchu jezdím už od dětství. Ve Švédsku to znám z minulého roku, což je výhoda, neboť i samotní psi mají výbornou schopnost si zapamatovat trať, a já už vím, v jakých úsecích trati se bude daný závod rozhodovat," řerkl Michal Ženíšek.

Šestici úspěšných a nadějných reprezentantů uzavírá Roman Habásko, který bude závodit ve Švédsku se spřežením o šesti psech v kategorii určené přímo pro rasu sibiřských husky, kterým se Roman dlouhodobě věnuje. Roman je úspěšný chovatel a dlouhodobě nejúspěšnější český závodník s těmito psy. Je mnoho násobný mistr republiky a má zkušenosti   i s dlouhými zimními expedičními závody za polárním kruhem. Je jasné, že po loňském   4. místě na stejné trati ve Švédsku, chce Roman letos dosáhnout na medaili. Je otázka, jak se mladý tým popasuje s velmi rychlou tratí.


Jak říkám



„Teplý konec léta trénování se severskými psy moc nepřál. V každém případě to bude pro mladé psy obrovská zkušenost do budoucích let,“ říká Roman Habásko.

„Věřím, že česká reprezentace je zastoupená velmi kvalitními závodníky, což již potvrzovaly výsledky v samotných nominačních závodech. Se vzrůstající popularitou tohoto sportu, která sebou přináší více závodníků a zájem o účast na šampionátech, se nominační národní závody staly přehlídkou velmi kvalitních výkonů a „těžkých“ soubojů o místa v reprezentaci. Vše samozřejmě plně v duchu fair play. Myslím, že loňské a předloňské úspěchy z mistrovství Evropy a mistrovství světa závodníky hodně namotivovaly. Troufám si odhadnout zisk alespoň 20 medailí," řekla Kamila Šrolerová, předsedkyně vysílajícího klubu Tělocvičné jednoty Sokol Maxičky pro mistrovství Evropy Mezinárodní canicrossové federace, a zároveň i team leader reprezentace na šampionátu v Belgii.

„Reprezentace je složená z ostřílených borců i nadějných nováčků. Mrzí mě, že letos nemůže ve Švédsku startovat téměř neporazitelná Martina Štěpánková a Jiří Suchý, který na letošních závodech prokazoval špičkovou formu. Věřím ale obhájcům titulů mistra světa, Tomáši Jašovi, Jiřímu Mencákovi i Marii Ševelové. Jsem zvědavý na její souboj s Veronikou Navrátilovou, která dokázala před rokem na této trati vyhrát. Dobrý výkon čekám i od Dáši Nešněrové a Michala Ženíška. Za černé koně považuji Martina Vrtěla, Hanu Štípalovou, Barboru Zoubkovou a Sebastiána Bohuna. Za úspěch budu považovat 6 medailí. Ostudu nechci udělat ani já,“ řekl  Kryštof Spilka, závodící manager reprezentace vysílajícího národního svazu (ČASS) na mistrovství světa Mezinárodní federace sportu psích spřežení (IFSS) ve Švédsku.

Zajímavosti kolem ME a MS musherských disciplínách
v canicrossu, bikejöringu a scooteru a v klasickém psím spřežení




• Česká výprava je složena z 86 závodníků a z více než 250 psů.

•  Disciplínu bikejöring bude zastupovat 17 mužů a 19 žen, a to napříč věkovými kategoriemi včetně juniorské kategorie, disciplínu scooter 11 mužů a 21 žen a disciplínu canicross
 13 mužů a 19 žen a 6 psích spřežení.

•  O medaile budou bojovat i dětští musheři, a to v zastoupení kategorií 7-10 let, 11-14 let
 a junioři. Jedná o 16 mladých sportovců.

•  Standardní výbava mushera na mezinárodní šampionáty představují především následující věci: kolo, koloběžka, přilba, postroj na psa, tažná šňůra, postroj na člověka (canicross), mnoho vody pro psy (nejenom na jejich zavodňování před a po závodě, ale i na jejich ochlazování před startem a v cíli). V rámci spřežení jsou to káry, tzv. tří a čtyřkolky. •  V rámci šampionátů budou psi závodit na tratích o délce do 5,5 km. •  Závodit budou ve většině případů tzv. Evropští saňový psi či tzv. alaskáni.

•  Česká výprava musí mít svého team leadera, který se účastní všech potřebných meetingů a řeší veškeré záležitosti. Team leader nesmí být (či by neměl být) samotný účastník ME nebo MS. Záleží na daných pravidlech mezinárodní organizace.

(ks, SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)