Analýza vs. audit. Když se pletou pojmy s dojmy

Přerozdělování finančních prostředků z loterijních odvodů směrem od Českého olympijského výboru ke sportovním svazům je dlouhodobě trnem v oku řady sportovních institucí i samotných sportovců. Přerozdělovací klíč je nejasný, podle vlastních pravidel ČOV. Aby snad olympijský výbor vše uvedl na pravou míru, nechal si na tento pohyb nemalých peněz v roce 2014 vypracovat posudek společností KPMG.

Jak ale vyplývá z materiálu, který má VV ČOV k dispozici, není z výroků předsedy ČOV Jiřího Kejvala jasné, o jaký dokument se má vlastně jednat. Kejval veřejně deklaruje, že si na přerozdělení sumy ve výši 443 590 496 korun nechal zpracovat audit. V jiné debatě ovšem tento dokument nazývá analýzou, což je obrovský rozdíl. Renomovaná firma KPMG by rozhodně měla vědět, na čem pracovala. Zadání pro KPMG možná bylo jasné, nicméně zmatečným názvoslovím na veřejnosti dostává Jiří Kejval do ostudné situace právě i společnost KPMG. Ta nyní vypadá, že ani neví, co zpracovává.

V každém případě se předseda ČOV ohání a chlubí něčím, co neexistuje. Analýzu vydává za odborný audit, a to je velká chyba. Postupem času se Jiří Kejval do svých výroků zamotal ještě více, když audit a posléze analýzu nazýval studií. Co tedy vlastně KPMG zkoumalo? To už možná v tomto zmatku nevědí ani oni sami. Ať už by se ale jednalo o audit v pravém slova smyslu, ve spojení KPMG s ČOV nikdy nepůjde o nezávislý pohled. Není tajemstvím, že právě u této auditorské a poradenské firmy si olympijský výbor nechává zpracovávat veškeré podklady, přehledy, studie, analýzy... ať už je názvosloví těchto dokumentů jakékoliv. A dodejme, že za nemalé peníze. Asi nikdo proto nemůže očekávat, že by v tomto případě pes neposlechl svého pána. Pak si snadno můžeme myslet, že jaký je potřeba výsledek, takový dokument vzejde.

Proč lže pan Kejval v přímém přenosu?

Jak jinak si vysvětlit, že KPMG jako závěr analýzy o přerozdělování finančních prostředků z hazardu prostřednictvím ČOV uvedla, že bylo řádně rozděleno 443 590 496 korun, přičemž z veřejně dostupných zdrojů se dá bez problémů dopočítat, že rozděleno bylo ve skutečnosti jen 437 036 000 korun? Kam se podělo těch chybějících 6,5 milionu korun? Zřejmě detail, který společnost KPMG ve své „auditorské analýze“ prostě neviděla. Nebo jen nechtěla vidět?

A co na to samotné KPMG?

Děkuji za Vaše dotazy, nemůžeme se však vyjadřovat k záležitostem týkajícím se našich klientů.  Můžeme potvrdit, že pro Český Olympijský výbor jsme vypracovali zprávu o věcných zjištěních dle standardu ISRS 4400, která byla součástí studie „Posouzení čerpání a využití zdrojů pro sport z loterií v r. 2014“.

Společnost KPMG Česká republika Audit, s.r.o. vydala zprávu auditora k účetní závěrce Českého Olympijského výboru (ČOV) za roky 2013 a 2014.

S pozdravem, Petr Škoda


(svob,sportovnilisty.cz,foto:arch.)