Polská rychlobruslařka Natalia Maliszewska čelí dočasnému pozastavení kvůli porušení antidopingových pravidel

Polská rychlobruslařka na krátké dráze a stříbrná medailistka z mistrovství světa Natalia Maliszewska se dostala do nepříjemné situace. Podle středečního oznámení Polské antidopingové agentury (POLADA) byla sportovkyni dočasně zastavena sportovní činnost pro hrubé porušení antidopingových pravidel.

Osmadvacetiletá Maliszewska je považována za nejúspěšnější polskou rychlobruslařku na krátké dráze, s pěti medailemi z mistrovství Evropy a stříbrem ze světového šampionátu v Montrealu.

"Potvrzujeme, že rychlobruslařce na krátké dráze byla dočasně pozastavena činnost až do vyšetření jejího případu porušení antidopingových pravidel. To souvisí se třemi chybami v poskytování údajů o pobytu a nepřítomnosti v kontrolním místě v průběhu 12 měsíců," uvedla POLADA ve svém oficiálním prohlášení, a zdůraznila, že rozhodnutí přišlo po rozsudku Sportovního arbitrážního soudu.

Sama Maliszewska se brání slovy, že její kauza neobsahuje žádné důkazy o užívání zakázaných látek nebo vyhýbání se dopingovým kontrolám. "Chci jasně zdůraznit, že můj případ, který řeší POLADA, se netýká odhalení žádné zakázané látky ani vyhýbání se dopingovým kontrolám. V posledních letech jsem podstoupila několik desítek antidopingových testů, které nikdy neodhalily přítomnost jakékoliv zakázané látky," prohlásila ve středu. 

Po dvou předchozích chybách v zadávání údajů o pobytu nebyla Maliszewska během posledních 12 měsíců i potřetí k dispozici pro dopingovou kontrolu v jí samé určeném specifikovaném místě a čase. "Moje několikaminutové zpoždění, za které se mohu jen omluvit, může mít za následek velmi vážné následky v podobě dvouleté diskvalifikace a zákazu účasti na příštích olympijských hrách," vyjádřila se sportovkyně s obavou o svou budoucnost. 

Výsledek této aféry bude nyní záviset na rozhodnutí nezávislého disciplinárního senátu, který bude zkoumat všechny podrobnosti případu. Michal Rynkowski, prezident POLADA, naznačil, že řízení by mohlo být uzavřeno do tří měsíců. Sportovní svět tak zůstává v napětí, zatímco kariéra významné atletky visí na vlásku, s možným velkým dopadem na její budoucí účast na olympijských hrách.


(svob, sportovnilisty.cz)

 

Velká pokuta pro český hokej

21.4.2024 09:00:00

V rámci ochrany životního prostředí a dodržování pravidel udržitelnosti byla Asociaci extraligových klubů udělena pokuta ve výši 10 milionů korun. Toto rozhodnutí přišlo po anonymním podnětu a nás...