Předsedkyně komise rozhodčích FAČR Dagmar Damková zhodnotila pro web FA ČR Fotbal.cz výkony rozhodčích v podzimní části SYNOT ligy.
Jak komise rozhodčích vnímá odehraných 16 kol Synot ligy z pohledu dosavadních výkonů rozhodčích?
„Podzimní část hodnotíme kladně. Rozhodčí se samozřejmě nevyhnuli chybám, které jsme vnímali a důsledně také s dotyčnými vyhodnocovali všechny důvody a příčiny. Takové pohovory nejsou pro rozhodčího nikdy příjemné, stejně jako rozbor „jeho“ situace na společném semináři.“
Máte v porovnání s minulými sezonami pocit, že se výkony rozhodčích v nejvyšší soutěži stabilizovaly?
„Myslím, že se nejen stabilizovaly, ale v mnoha směrech i zlepšily. Chyby byly, jsou a budou, ale taková je realita v soutěžích na celém světě. Velmi pozitivně se začíná projevovat změněný přístup k samotné přípravě rozhodčích, který realizujeme už druhým rokem. Mám tím na mysli pravidelné minisemináře. Organizujeme je odděleně pro hlavní rozhodčí a asistenty, ale pak následuje společná příprava – to vše v rychlém sledu v podstatě po týdnu. V těchto seminářích se zaměřujeme na nácviky konkrétních herních situací na hrací ploše a při tom používáme kameru k záznamu činností rozhodčích pro následnou analýzu. Rozhodčí tak mají okamžitou možnost zjistit, jak si počínali a zda například ofsajdovou situaci posoudili v rámci tréninku správně. V teoretické části minisemináře pak rozebíráme konkrétní herní situace z klipů z naší Synot ligy a Fotbalové národní ligy, ale také třeba z evropských pohárových soutěží. A snažíme se, aby pohled rozhodčích na řešení daných situací byl jednotný. Určitě i to vše přispělo k tomu, že v porovnání s loňskou podzimní části soutěže bylo v té letošní určitě méně problémů a v posledních čtyřech kolech se o rozhodčích ani téměř nemluvilo, což je vždy dobře.“
Dají se označit ti rozhodčí, kteří vás svými výkony překvapili mile a naopak?
„Na vrcholové úrovni bychom se takto na věc dívat neměli. Jde o rozhodčí profesionálních soutěží, kteří by měli pravidelně odvádět stabilní a co možná nejdůvěryhodnější výkony. Spíš bychom se měli ptát, zda nás někdo potěšil či zklamal. Tady bychom určitě našli několik příkladů. Potěšili nás výkony nové nastupující generace rozhodčích, kterou představují Jiří Houdek, Ondřej Pechanec či Pavel Orel, kteří dostali příležitost v nejvyšší soutěži. Na druhé straně jsme nebyli nadšeni z chyb, kterým se nevyhnuli ani zkušení rozhodčí."
Zmínila byste rozhodčího, který udělal zvlášť velký pokrok?
„Už jsem zmínila jména tří mladých rozhodčích, jež udělali ohromný výkonnostní skok – byť se také nevyvarovali některých prohřešků. Jsou tu i další rozhodčí, jejichž jména se na scéně budou dál postupně objevovat, ale jejich čas teprve přijde. Během podzimní části si však někteří z nich nepočínali špatně a mohli by být příslibem do budoucna.“
Vyzdvihla byste výkon některého z rozhodčích ve zvlášť sledovaných zápasech?
„Absolutorium zaslouží ti, kteří řídili oba vrcholy podzimní části. V zápasech Plzeň – Sparta a Jablonec - Plzeň to byli Jan Jílek a Miroslav Zelinka se svými asistenty. Nebyly to vůbec jednoduché zápasy, ale zmíněné šestice se svými lídry je zvládly výborně.“
Jak se v Synot lize osvědčilo používání sprejů na určování vzdálenosti a postavení zdi při trestných kopech?
„Je to novinka, s níž se rozhodčí teprve sžívají. Ne všichni sprej využívají optimálně a v těch situacích, které to opravdu vyžadují. Používání sprejů jsme také věnovali podstatnou část jednoho z miniseminářů. Bude nějaký čas trvat, než dojde ke sjednocenému a zcela správnému používání. Pro fotbal obecně je sprej rozhodně prospěšný a hlavnímu rozhodčímu může výrazně pomoci. Měly by odpadnout veškeré diskuse kolem pozice míče a samozřejmě pak při správném postavení zdi a dodržení vzdálenosti 9,15 metrů i s jejím zkracováním.“
Během podzimní části ve sledovaných utkáních Plzeň – Sparta a Jablonec - Plzeň komise delegovala i brankové rozhodčí. Považujete to za správné rozhodnutí a variantu pro budoucí exponované zápasy?
„Tato varianta se osvědčila a v budoucnu ji určitě znovu využijeme. Možná to zvenčí tak nevypadá, ale brankoví rozhodčí mohou svému kolegovi na hrací ploše hodně pomoci, o čemž se například znovu přesvědčil také Pavel Královec při nedávném utkání Ligy mistrů mezi Manchesterem City a Bayernem Mnichov.“
Jak jste vůbec spokojena s výkony českých rozhodčích na mezinárodní scéně a zejména pak s Pavlem Královcem delegovaným i na prestižní utkání v Lize mistrů?
„Na všechny naše mezinárodní rozhodčí přicházejí v drtivé většině výborná hodnocení. Vlajkovou lodí je Pavel Královec, o jehož kvalitách není třeba pochybovat. Rozhodoval velmi důležitá utkání v Lize mistrů i Evropské lize a neměl problémy. Stejně tak Miroslav Zelinka a další… Zapomínat nelze ani Janu Adámkovou s Lucií Ratajovou a jiná děvčata. Tyto dvě jmenované odvedly dobré výkony při světových šampionátech sedmnáctiletých a dvacetiletých fotbalistek, ale také při kvalifikačních utkáních žen o postup na mistrovství světa v Kanadě. Zkrátka lze říci, že čeští rozhodčí jsou nyní na mezinárodním poli žádaným zbožím.“
Plánujete v zimní přestávce změny na listině rozhodčích pro profesionální soutěže? A připadají v úvahu posunů i další talentovaní arbitři?
„Rozhodně nelze očekávat žádné zásadní změny. Postupy a sestupy rozhodčích jsou zažitým pravidlem na všech úrovních vždy po skončení soutěžního ročníku. Možná dojde k některým drobnějším kosmetickým úpravám uvnitř stávajícího rozhodcovského sboru, protože někteří asistenti si vedli velice dobře také jako hlavní rozhodčí v juniorských a dorosteneckých soutěžích. Pokud se týká talentovaných rozhodčích z nižších soutěží, tak ty využíváme právě u juniorek a dorostu a pečlivě jejich výkony sledujeme, abychom si mohli po soutěži vybrat ty nejschopnější právě pro profesionální soutěže.“
UEFA nedávno nepřímo zakázala televizním stanicím zobrazovat v kvalifikačních utkáních „ofsajdovou čáru“. Co si o tom myslíte? A budete komise rozhodčích to samé vyžadovat i po tuzemských stanicích?
„Jde o rozhodnutí, které naše komise nijak neřeší. Problém je samozřejmě v tom, že takzvaná ofsajdová čára v rámci televizního přenosu nemůže být určujícím faktorem pro to, zda byl, či nebyl ofsajd. Televize čáru často zobrazují v místech, která nejsou správná. Navíc se s ní dá různě pohybovat a dva milimetry na obrazovce mohou udělat i metr na hrací ploše. O ofsajdu rozhodují často centimetry a zobrazování ofsajdové čáry mnohdy vzbuzovalo emoce. A někdy také bohužel neoprávněnou kritiku rozhodčích. V tomto směru navíc moc nepomáhají ani často nekvalifikovaná, případně zcela mylná hodnocení komentátorů a moderátorů televizních debat. Snažíme se je vzdělávat, ale někteří na pravidlová školení nepřijdou a pak nepodložené názory dál posouvají směrem k veřejnosti. My jsme v komisi hraniční ofsajdové situace, v televizních stanicích donekonečna rozebírané, neřešili. Zkrátka jsme konstatovali, zda ofsajd podle našeho přesvědčení byl, či nebyl. Bez ohledu na to, co říkali televizní experti. Pokud se týká tuzemských stanic, pak odpověď vyplývá z toho, co jsem uvedla.“
(ps, Sportovnílisty.cz, Foto: Petr Skála)