Pětibojařem roku 2022 je Martin Vlach, ale potlesk patřil i dalším patnácti medailistům


Český moderní pětiboj má v posledních letech jediného vládce. Anketu o nejúspěšnějšího moderního pětibojaře roku ovládl potřetí v řadě Martin Vlach. Ten se letos blýskl zejména vítězstvím v závodě Světového poháru či dvěma týmovými medailemi z mistrovství Evropy.

Tradiční slavnostní vyhlášení s osobní účastí si moderní pětibojaři vychutnali v pondělí 28. listopadu 2022 po dlouhých třech letech. A stejně jako v roce 2019, kdy byl Martin Vlach korunován v Kongresovém sále Masarykovy koleje v pražských Dejvicích poprvé, proběhla korunovace za rok 2022 na stejném místě a stejným výsledkem.
Králem českého moderního pětiboje roku 2022 se v Praze opět stal pražský rodák Martin Vlach.

Jak říkám...

„Moc si toho vážím. Letos to bylo v našem týmu dost nabité, takže jsem rád, že jsem to nakonec vyhrál já. Ale porovnávat ty výsledky je taky dost složité. Je trochu ošemetné vyhlašovat jen jednoho. Tak mám i trochu z toho vyhlášení smíšené pocity,“ přiznala staronová jednička  českého moderního pětiboje.

Za letošní obhajobou titulu stojí zejména jeho senzační vítězství na dubnovém Světovém poháru v Budapešti, páté místo  z červnového pohárového finále v Ankaře či dvě týmové medaile z evropského šampionátu v Székesfehérváru. Tu nejcennější získal v Maďarsku s týmovým parťákem Janem Kufem v soutěži štafet. Společně s Ondřejem Polívkou a Ondřejem Svěchotou navíc MartinVlach přidal také bronz v družstvech. Na červencovém mistrovství světa v Alexandrii skončil Martin Vlach dvanáctý. České družstvo, v němž Vlacha na světovém šampionátu doplnili Jan Kuf a Ondřej Polívka, bylo čtvrté. V průběhu sezóny se Martin Vlach objevil na třetí příčce světového pětibojařského žebříčku.

Jak říkám...

„Celkem nezvykle sezóna nevygradovala na konci, jak u mě bývá zvykem. Začátek byl lepší než druhá polovina. Na mistrovství Evropy a světa jsem chtěl uspět v individuální soutěži, ale bohužel se úplně nepoštěstilo. Díky dobrým parťákům jsem se ale s Honzou stal mistrem Evropy ve štafetě a když nás pak ještě doplnil Ondra, byli jsme ještě třetí ve družstvech. Co se týče individuálních výsledků, byla pro mě opravdu lepší ta pohárová sezóna,“ poznamenal vítěz ankety Martin Vlach.

Patnáct medailistů z vrcholných akcí a Český pohár mládeže 2022


Vedle Martina Vlacha bylo při slavnostním vyhlášení oceněno dalších čtrnáct medailistů z letošních vrcholných akcí. Na pódiu tak nechyběl Vlachův parťák ze zlaté štafety na evropském šampionátu Jan Kuf, který do svého výsledkového portfolia přidal v sezóně 2022 ještě desátou příčku v závodě Světového poháru v Káhiře. Desátý skončil také v celkovém seriálovém hodnocení. Na mistrovství světa byl Jan Kuf osmnáctý.

Dalšími oceněnými byli členové bronzového družstva z mistrovství Evropy v Székesfehérváru Ondřej Svěchota a Ondřej Polívka. Druhý jmenovaný si navíc připsal dvě výborná patnáctá místa v individuálních závodech na evropském i světovém šampionátu.

Mimořádně úspěšná byla sezóna také pro Filipa Houšku. Ač věkově spadal stále do juniorské kategorie, zářil i mezi seniory. V červnu překvapil třináctou příčkou na Světovém poháru v Ankaře. O měsíc později společně s Matoušem Tůmou šokovali pětibojařský svět, když na

mistrovství světa v Alexandrii vybojovali štafetový bronz. Duo Houška - Tůma ovládlo také štafetu na juniorském mistrovství světa v Drzonkowě. Na evropském šampionátu juniorů v Barceloně přidali bronzovou medaili v družstvech, kde je doplnil Matěj Lukeš. Na tomtéž šampionátu získal Filip Houška i další zlato, když s Lucií Hlaváčkovou ovládli závod smíšených dvojic. Matouš Tůma si mezi juniory zase připsal cenné individuální výsledky. Na mistrovství Evropy v Barceloně skončil těsně pod stupni vítězů čtvrtý. Ze světového šampionátu přivezl desáté místo. A neztratil se ani v mixu, když na Světovém poháru v Ankaře vybojoval po boku Veroniky Novotné pátou příčku. Matouš Tůma a Filip Houška se v průběhu sezóny objevili na prvním a druhém místě juniorského světového žebříčku.

Světový pětiboj letos mile překvapily i české ženy. Veronika Novotná dosáhla při květnovém Světovém poháru v Albeně na historický úspěch, když skončila druhá. Mezi další její individuální úspěchy patří jedenácté místo ze Světového poháru v Budapešti a třináctá příčka z mistrovství Evropy v Székesfehérváru. Evropský šampionát Novotné vynesl také bronzovou medaili v ženské štafetě, kterou získala s Karolínou Křenkovou. Také pro ni byla uplynulá sezóna plná kariérních posunů. V individuálních závodech se blýskla jedenáctou příčkou na mistrovství světa v Alexandrii a třináctou a čtrnáctou v závodech Světového poháru.

Mimořádně úspěšný soutěžní rok má za sebou také Lucie Hlaváčková. Jako šestnáctiletá zářila nejen mezi dorostenkami, ale i mezi staršími soupeřkami. Připsala si například šestou příčku z evropského šampionátu do čtyřiadvaceti let, který hostil polský Drzonkow. Ve stejné lokaci byla Hlaváčková také čtvrtá na mistrovství světa juniorek. Na juniorském evropském šampionátu v Barceloně ovládla s Filipem Houškou závod smíšených štafet. Další mixové zlato získala po boku Štěpána Surmy na mistrovství Evropy U19 v Krakowě. Na stejném šampionátu ovládla také individuální soutěž. Další medaili, tentokrát bronzovou, získala Lucie Hlaváčková společně se Štěpánkou Mrázkovou a Kateřinou Váňovou ještě v soutěži družstev. Na mistrovství světa U19 v italském Lignanu skončila Hlaváčková sedmá a byla vyhlášena nejúspěšnější dorostenkou světa roku 2022. Kvůli studiu v Anglii se Hlaváčková nemohla slavnostního vyhlášení zúčastnit, a tak za ni ocenění na pódiu převzal osobní trenér, olympijský šampion z Londýna 2012 David Svoboda.

Za týmový bronz z listopadového mistrovství Evropy U24 byli oceněni také Vojtěch Dáňa, Jan Toman a Matěj Lukeš, kteří se individuálně seřadili na šestém, osmém a osmnáctém místě.


Jak říkám...

„Přivézt tolik medailí z mistrovství světa a Evropy seniorů, juniorů a dorostenců je opravdu velký úspěch. Zdůraznit je ale potřeba i první a druhé místo v závodech Světového poháru. To jsou také vynikající úspěchy. A byla i spousta dalších skvělých individuálních výsledků. Myslím, že musíme být všichni spokojeni. Je skvělé, že už dávno nemáme jen jedno želízko v ohni. Máme jich několik. Mohou se zastupovat a pak jsme schopni poskládat i velmi silné štafety, což je potom hodně znát. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se aktivně podílejí na rozvoji a propagaci moderního pětiboje u nás. Především těm organizačním složkám, jako je sekretariát, reprezentační trenéři, členové Výkonného výboru a další,“ zhodnotil uplynulou sezónu předseda Českého svazu moderního pětiboje David Marčev.
Součástí slavnostního večera bylo už tradiční vyhlášení celkových vítězů Českého poháru mládeže, ale proběhlo i loučení s úspěšnými pětibojaři Dianovou a Bilkem

Český svaz moderního pětiboje dále ocenil a poděkoval úspěšným reprezentantům Natálii Dianové a Martinu Bilkovi. Natalie Dianová v letech 2009  -  2016 nasbírala na světových a evropských šampionátech hned čtyři zlaté štafetové medaile. Několikrát se v závodech Světového poháru umístila v elitní desítce. Zúčastnila se také olympijských her v Londýně v roce 2012, kde v individuální soutěži skončila dvaadvacátá.

Štafetové zlato, stříbro i bronz z vrcholných seniorských akcí má na svém kontě i Martin Bilko. V roce 2016 byl navíc se svou sestrou Lenkou stříbrný ve smíšené štafetě na Světovém poháru v Římě.Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz
zde.(
Petr Skála podle zprávy pentathlon.cz pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)

Hadamczik vysvětluje prodej hokejky

24.9.2023 16:05:07

Zcela zbytečná vlna hysterie se v tomto týdnu zvedla po zjištění, že v internetové aukci je nabízena hokejka, se kterou vstřelil Petr Svoboda vítěznou branku v památném finále olympijských her v Na...