Palestra Kbelská desítka je Akademickým mistrovstvím Česka v silničním běhu na 10 km

Severovýchodní okraj Prahy se zase první březnovou sobotu rozběhne s větrem o závod. Běžecký závod Palestra Kbelská desítka z Kbel přes Satalice a Vinoř se 2. března 2024 koná už poosmatřicáté. Běžecký závod založili  místní atleti a jeden z nich Václav Řápek mu stále fandí i poté, co režii před devatenácti lety převzala právě Palestra. Účastnický rekord byl stanoven v roce 2016 s celkem 1949 běžci. Letos byl vytyčen lehce pozměněný okruh s novou částí podél obory a pak ve Vinoři. Tradiční finiš za tunelem v centrálním parku zůstává. Kbelská 10 je vyhlášeným pražským otvírákem tuzemské sezony. Jak říkám...

„Počet běžců už zcela jistě převýší loňské počty,“ poznamenal  Tomáš Mirovský, ředitel závodu, který byl loni čtvrtým nejpočetnějším jednorázovým během v Česku.

Kapacita startovních čísel byla navýšena o 200 míst na 1500 a necelé dva dny před startovním výstřelem jich zbývalo už jen něco málo přes stovku. Po  prezentaci  v Decathlonu v Letňanech a  v Decathlonu na Černém Mostě budou poslední čísla možná ještě  k dispozici ještě na místě před startem.

Počet akademiků, kteří zde vyrazí do boje o mistrovské tituly, dokonce překonal rekord už teď. Chystá se jich více než stovka ze 17 vysokých škol z celé země.

Jak říkám ...

„To náš těší snad nejvíc, protože pořád jsme vlastně studentským závodem,“ dodal Tomáš  Mirovský.

Studenti druhého ročníku Palestry, soukromé Vysoké školy tělesné výchovy a sportu, mají závod dokonce v osnovách a tvoří i s pedagogy a zaměstnanci drtivou většinu organizačního týmu.


Jak říkám...

„Jsem moc ráda, že tady máme takový závod, který naší městské části přidává na věhlasu. Určitě se přijdu podívat a povzbudit nejen ty rychlé běžce, ale celé rodiny s dětmi. No, já jsem spíše takový chodec. Ale na limit devadesát minut bych si docela troufla i tím mým tempem,“ ocenila Ivana Šestáková, místostarostka Prahy-Kbely.

Kromě předních běžců i stovek hobíků budou k vidění zajímavé tváře. Poběží i Veronika Šípová, ligová basketbalistka USK, Lukáš Trefil, člen bronzového čtyřkajaku z olympijského Londýna 2012 bude předávat ceny. A Jiří Magál, bronzový z olympijské štafety běžců na lyžích ve Vancouveru 2010 - všichni tři studenti Palestry – odstartuje závody dětí.

Kromě samotného běhu se chystá i bohatý doprovodný program. Na předávce štafety na 6+4 km ve Vinoři bude hrát místní dudák. V centrálním parku v Kbelích se koná po celý den Palestra wellness den, který může na další edukační, diagnostické i sportovní aktivity přilákat nejen doprovod účastníků, ale též neběžce. Ve výživové poradně se objeví i Mikuláš Karlík, český reprezentant v biatlonu, také student VŠTVS. Armáda z nedalekého letiště chystá přelet vrtulníků.

A kdo si doběhne pro nové unikátní trofeje ve tvaru „gordických uzlů“ ze sklárny Ajeto, kde se rodí i poháry pro vítěze Tour de France? Přijďte nebo zaběhněte se aspoň podívat.
Základní informace

    Termín závodu: sobota 2. března 2024
    Start závodu: 12:30 hodin
    Místo startu: Praha 9 – Kbely, ulice Žacléřská
    Místo cíle: Centrální park Praha-Kbely  
    Kapacita závodu: 1 500 účastníků
    Limit závodu: 90 minut

Závod se běží na uzavřené trati s vyloučením dopravy přes městské části Kbely, Satalice a Vinoř.  Každý účastník se závodu účastní na vlastní nebezpečí a je povinen dodržovat pokyny Policie ČR,  Městské policie a organizátorů závodu.  

Závod je Akademickým mistrovstvím České republiky v silničním běhu na 10 km.

Nejdůležitější časové údaje

    08:30 – 10:45 registrace a vyzvednutí startovních čísel na dětské běhy (podle časů jednotlivých startů, ukončení vždy 15 minut před startem kategorie)
    08:30 – 12:00 registrace a vyzvednutí startovních čísel na 10 km běh, Centrální park Kbely
    09:30 – 11:00 dětské běhy (Centrální park Kbely)
    11:30 vyhlášení vítězů dětských běhů v amfiteátru
    12:30 start závodu PALESTRA Kbelská desítka
    14:15 vyhlašování vítězů 10 km závodu v amfiteátru
(Petr Skála s využitím tiskové zprávy na palestrakbelska10.cz, foto: palestrakbelska10.cz)