Paintball – pro někoho druh výborné, tak trochu adrenalinové zábavy, pro druhého špatný příklad pro mládež a děti, jak zacházet se zbraněmi.
Možná by se mohlo někomu zdát, že tento sport vznikl ve Spojených státech Amerických, ale není to pravda – pochází z Austrálie. Je zajímavé, že na svět ho přinesli tamější rančeři nebo farmáři, kteří používali úplně jednoduché zbraně ke značkování dobytka. Po čase začali střílet na sebe a už to bylo.
Ještě je tu jeden příběh, a to ke vzniku paintballové zbraně. Ta má krátkou převodovku, ale střílí tzv. voskové projektily. V úplných začátcích se to dělalo tak, že střelci byli navlečeni poměrně do těžkých mundůru, přičemž navíc měli na hlavě i helmu, ale mnohem těžší než jakou mají například dnes. Ještě existuje třetí příběh, ve kterém se vypráví, že paintballové zbraně byly vyrobeny ze stromů, určených k poražení.
Jako každý sport, tak i u paintballu je nutné dodržovat minimálně základní pravidla bezpečnosti. Jelikož se střílí barevnými projektily, tak by člověk měl mít minimálně zavřená ústa, musíte mít paintballovou masku, která vám chrání hlavně obličej, ale i uši, čelo, nebo dokonce i krk. Oči jsou navíc chráněny plexisklem, které vzdáleně připomíná lyžařské brýle. Pozor, kdo by chtěl zkusit paintball bez masky, může riskovat i vystřelení oka. Další bezpečnostní prvek souvisí se zbraní. Jedná se o ucpávku hlavně. Ta chrání proti nechtěnému výstřelu. Může to být zátka nebo látkový váček.
Tohle jsou povinné ochranné prvky, nicméně si lidé mohou vzít i další, které jsou nepovinné. Zbraně jsou obvykle tří druhů. Pump-action marker. Je to podobný princip jako u brokovnice.. Za druhé semi-auto marker a poslední je elektronic marker, se kterým se dá vystřelit až třináctkrát za sekundu, na jedno stisknutí spouště.
Foto © Depositphotos.com/ kalinovsky