Orientační potápěči vybojovali na ME dalších pět cenných kovů

I ve čtvrtek 17. srpna pokračovalo v Jablonci nad Nisou na přehradě Mšeno otevřené mistrovství Evropy dospělých a juniorů v orientačním potápění. A čeští závodníci zatím potvrzují, že mezi orientáři se řadí mezi nejužší světovou špičku.

Na programu dne byla disciplína Tyče (více viz níže) a stejně jako v předešlých dvou dnech se česká výprava raduje z medailí. Po včerejším stříbru z Hvězdy dnes Zuzana Dvořáková nepoznala přemožitelku a s časem 6:02 min se stala mistryní Evropy. Barbora Svobodová přidala do české medailové sbírky bronz, o který se shodným časem 6:34 min. dělí s Estonkou Carmel Uibopuu. Maďarka Katalin Hatházi s časem 6:06 min. bere stříbro. Dominika Benešová obsadila s časem 7:03 min. výtečné 6. místo.

Titul mistra Evropy slaví mezi juniory Matěj Novotný, který vyhrál s časem 5:57 min. Na stupních vítězů jej doplnili maďarský závodník Dávid Tamás (6:27 min.) a Němec Wenzel Schley (6:34 min.). Druhý český junior Šimon Machát obsadil konečné 10. místo (8:12 min.)

Ani v kategorii mužů nevyšla česká reprezentace naprázdno. Po dvou zlatých medailích vybojoval dnes Jakub Němeček stříbro (5:38 min.), když nestačil jen na vítězného Pétera Balázse z Maďarska (5:29 min.). Třetí příčku a bronzovou medaili pak vybojoval další český zástupce a to Martin Šmejkal, který zapsal čas 5:49 min. Jakub Valníček skončil na 17. místě (11:48 min.).

Tyče jsou disciplínou, při které musí závodníci pod vodou nalézt pět tyčí v přesně určeném pořadí. Tyče jsou v závodním prostoru rozmístěné se vzrůstající vzdáleností mezi sebou (obvykle 80, 100, 120, 150 a 200 metrů). S jednotlivými tyčemi musí závodník viditelně zahýbat nebo zatočit, aby rozhodčí věděl, že závodník bodu dosáhl. Na každý kontrolní bod má závodník dle pravidel určitý limit pro jeho dosažení, pokud tyč v tomto limitu nenajde, je rozhodčím vytažen z vody, aby nepřekážel dalším závodníkům v trati.

U této disciplíny se hodnotí čas, za který závodník proplave celou závodní trať a dosáhne páté tyče.

Kompletní výsledky z disciplíny Tyče naleznete zde.

(red,sportovnilisty.cz,Daniela Markupová,foto: Open European championship in underwater orienteering 2023; zdroj: mj. Czech finswimming)