Ondřej Synek se pokusí získat vysněné olympijské zlato na dvojskifu s Jakubem Podrazilem

Spekulace, které se od poloviny ledna 2020 nesly po českých březích, se v těchto dnech naplnily. Dva nejlepší čeští veslaři na setkání se zástupci médií oznámili svůj plán do olympijského roku.

SportovníListy.cz byly na místě děje...







Trojnásobný olympijský medailista a čtyřnásobný účastník olympiády Ondřej Synek spojí své síly s trojnásobným účastníkem OH Jakubem Podrazilem a na dvojskifu se společně pokusí kvalifikovat na Olympijské hry 2020. Jejich cílem však není pouze účast v Tokiu!

Jak říkám...



„Je to pro mě taková odměna. Rád bych Ondrovi pomohl, aby taky konečně vyhrál! Olympiádu teda myslím,“ poodhalil mladší z dvojice, kam míří ambice nově složené posádky.

„Přemýšlel jsem nad tím již v minulé sezóně. Jakub je na tom výborně technicky i fyzicky, což předvedl na lednovém mistrovství Evropy na trenažéru. Věřím, že budeme dostatečně rychlí, abychom jeli na olympiádě o medaili. Je to pro mě nový impuls,“ přiznal Ondřej Synek, že o této variantě přemýšlel již dříve a dovel jej k tomu lednový konec kariéry Lukáše Helešice, který poslední čtyři roky jezdil s Jakubem Podrazilem dvojku bez kormidelníka, což dalo  impuls k realizaci tohoto nápadu.

Jak říkám...



„V pondělí po halovém ME v Praze přišel Luky, že končí. A v úterý Ondra s tím, abychom zkusili dvojskifa. Na světě není moc lepších veslařů než on, je to pro mě životní příležitost“ dodal dvojnásobný účastník olympijských her s tím, že si po 10 letech s jedním veslem bude muset zvyknout na dvě. Ale to nebude takový problém, jelikož v juniorech jezdil na skifu.

V letošním roce již absolvoval dvoutýdenní soustředění ve španělské Seville, kde se rozjížděl právě na skifu. Pětinásobný mistr světa byl na vodě poprvé dnes.

V původním harmonogramu měli naplánovaný start v II. kole Světového poháru, které však bylo kvůli koronaviru zrušeno. V italském Varese si chtěli otestovat svoji rychlost v porovnání s ostatními posádkami. Záložní alternativou je účast na některé menší regatě ještě před olympijskou dokvalifikací, např. v Rotterdamu.

Jak říkám...



„Myslím, že jsme ale oba natolik zkušení, že můžeme jet v Lucernu z vejkopu. Soupeři aspoň nebudou vědět, co od nás očekávat,“ připustil Ondřej Synek, že jednou z možností je také start na olympijské dokvalifikaci bez předchozího ostrého závodu.


„Letos je to pro mě poslední šance vybojovat vysněné zlato. A pro to udělám vše. Na dvojskifu cítím větší šanci než na skifu. Pokud však uvidíme, že nejsme dostatečně rychlí, abychom v Japonsku bojovali o nejvyšší pozice, budu v sezóně dál pokračovat na skifu,“ dodal Ondřej Synek, který se na dvojskif vrací po dlouhých 16 letech.

„Pokud by to nevyšlo na dvojskifu, pomůžu Ondrovi ke splnění jeho zlatého snu jako sparingpartner,“ je Jakub Podrazil připraven i na tuto variantu, na kterou snad však nedojde.   

Termín závěrečné olympijské kvalifikace, která by se jako již tradičně měla konat ve švýcarském Lucernu je 17. – 19. května 2020.

 
(vh, ps, SportovníiListy.cz, Český veslařský svaz, foto: Petr Skála)