Ondřej Klymčiw chce na Dakaru vyhrát kategorii Klasik se zlatomodrým vozem Škoda 130 LR

Třetí start s vozem Škoda 130 LR v kategorii Klasik očekává v ročníku Rallye Dakar 2023 bývalého motocyklového jezdce Ondřeje Klymčiwa. V lednu 2023 chce totiž  v Saúdské Arábii, kde se Rallye Dakar jede,  český závodník výrazně zasáhnout do pořadí. Jezdec z Řečan nad Labem, které najdete na železniční trati mezi Kolínem a Přeloučí,  dokonce oficiálně v pondělí 31. října 2022 v budově Národního technického muzea oznámil, že chce útočit na celkové vítězství.


Jak říkám ...

"Cíle jsou nejvyšší, chceme vyhrát. První i druhý rok to bylo dobře rozjeté, ale nakonec to nedopadlo ideálně. Z předešlých ročníků jsme se poučili a pevně věřím, že to dopadne," řekl Ondřej Klymčiw.

Organizátoři slavné rallye zařadili kategorii Klasik, jež je vypsaná pro historické vozy, do závodu poprvé v roce 2021. Ondřej Klymčiw byl tehdy  u premiéry, a přestože pořádně nevěděl, do čeho jde, skončil devatenáctý. Letos si polepšil a skončil čtrnáctý.

Jak říkám ...

"Pochopil jsem, jak mám s autem jezdit. Jak šetřit pneumatiky třeba jízdou do zatáčky. Než totiž  vše pochopíte, musíte najezdit hodně kilometrů. Musím maximálně vyjít vstříc technice, aby mechanici neměli s mým vozem zbytečně moc práce. Někdy musí jít závodnické srdce stranou," uvedl v muzeu Klymčiw.

Závodníci  v kategorii Klasik totiž neabsolvují shodnou trať jako ostatní  účastníci rallye. Oni totiž  jezdí v méně náročných terénech. Musejí dodržovat stanovené rychlosti a kontrolní body projíždět v daný čas.

Ondřej Klymčiw bude v ročníku 2023 Dakaru opět závodit s památným vozem Škoda 130 LR, který,  jak mohl, opět vylepšil.

Jak říkám ...

"Snažíme se vylepšit vše, co jde. Například jsme upravili elektroinstalaci, vodní pumpu nebo převodovku. Spíše to, co je nového nebo jiného není vidět,  ale věřte nám, že vše ladíme, vycházíme ze zkušeností z minulých let. Abychom nezačínali zase od nuly," vysvětlil novinářům  jezdec z Řečan nad Labem.

Tým se snažil zapracovat i na životnosti techniky. Dakar 2023 totiž bude o dvě etapy delší.

Jak říkám ...

"Takže nás čekají dva dny pekla navíc pro auto. Pracujeme na co největší výdrži techniky, aby auto nevydrželo deset, ale patnáct tisíc kilometrů," řekl Klymčiw, jehož dakarským nejlepším umístěním  mezi motocyklisty je 12. místo z roku 2017.

Při třetím startu s osobním vozem vyměnil  Klymčiw třetího navigátora. Petr Vlček se na Dakar vrací jako motocyklista a Tomáš Böhm má zdravotní problémy s plotýnkami a tak nově bude navigovat Američan Bill Conger, který v jeho týmu v minulosti závodil na motocyklu.

"Dakar již absolvoval i jako navigátor. Hlavně je ale soutěživý a chce také vyhrát. To je nejdůležitější.
Ještě budeme spolu deset dní trénovat a snažit se vše vyladit. Chceme do závodu nastoupit rozjetí," dodal Klymčiw.

(Petr Skála pro SportovniListy.cz, foto: Petr Skála)