Národní tým mužů basketbalistů povede nově úředně potvrzený Čech Ronen Ginzburg

Už v blížící se kvalifikaci o EuroBasket 2022, kterou Češi odehrají na konci listopadu 2020  v Litvě, bude národnímu týmu z lavičky velet Čech. A to  přitom kouč šestého celku planety nebyl od týmu odvolán. To jen Ronen Ginzburg  27. října 2020  obdržel české občanství.

Pro trenéra, který převzal národní tým v roce 2013 s již nabytými českými zkušenostmi z Nymburka a dosáhl s ním na největší úspěchy novodobé historie, bylo české občanství dlouhodobým snem. Více než rok od dobytí historického šestého místa mezi světovou elitou se dočkal. Ke svému izraelskému občanství přidal to české. Sám říká, že má dva domovy. Teď to stvrdil i úřední cestou.

V dva roky starém rozhovoru přitom vzpomínal na své první okamžiky, které ho po příletu do Česka optimismem zrovna nenaplňovaly. Neznámí lidí, přílet v noci, sám v bytě jen s prázdnou ledničkou... Musel si chvíli zvykat na českou mentalitu. Rád dává k dobru historku, kdy v autě při každé příležitosti troubil, věren svému izraelskému vychování. Postupem času si ale na místní pravidla zvykl a zemi si zamiloval. A postupem času si svou prací a výsledky získal i srdce sportovních fanoušků

Jak říkám...

„Před pár lety, když jsem dorazil do České republiky, neměl jsem tušení, co přinese budoucnost. Od té doby se můj osud začal velmi silně proplétat s Čechy. Česká republika se stala mým domovem mimo domov,“ potvrdil na webu basketbalové federace Ronen Ginzburg, že Česko bere za svůj druhý domov. Také aby ne, když zde tráví valnou část roku a nakonec  dokončil dlouhodobý proces získání českého občanství složením státoobčanského slibu.

„Jako hrdému Izraelci je mi velkou ctí obdržet české státní občanství, které přijímám s respektem. Moje hluboká vděčnost patří předsedovi ČBF panu Miroslavu Janstovi a všem, kteří to umožnili. Znamená to pro mě hodně,“ neskrýval Ronen Ginzburg své emoce. 

„Rozhodně se cítím být součástí této skvělé země a chci i nadále být jejím dobrým ambasadorem v zahraničí. Jsem hrdý na to, že mám tu čest trénovat náš národní tým a doufám, že budeme i nadále úspěšní a budeme šířit dobré jméno České republiky po celém světě,“ vyhlíží Ginzburg snad brzkou budoucnost, kdy se basketbalisté budou moct vrátit na palubovky.

„Děkuji vám z celého srdce,“ zakončil  trenér národního týmu basketbalistů.


( ps,  SportovníListy.cz, cbf.cz, foto: Petr Skála)