Národní basketbalová liga se rozjíždí s novinkami. Třeba v Písku se bude chodit na Sršně nováčky ligy a finále bude na 4 výhry


Dvaatřicátý ročník nejvyšší české soutěže mužů, která už desátý rok ponese název Kooperativa NBL, se ponese souběžně s oslavami století československého basketbalu. Příznivci  basketbalu se mohou těšit i na dramatický průběh nejvyšší soutěže mužů, ale také na další mezinárodní utkání. S novinkami seznámili kormidelníci soutěže novináře v památném sportovním sále  budovy Pražského Sokola v Praze v pondělí 18. září 2023.Velká pozornost bude věnována basketbalistům Opavy, která bude na místě Nymburka  i v Lize mistrů, ale další změnu potkal i pohár, neboť namísto Českého poháru bude zařazen do hry Česko-slovenský pohár, do ligy vtrhnou s náruživou fanouškovskou základnou vůbec poprvé v dějinách písečtí Sršni, v lize uvidíme i plejádu senzačních zlatých akademiků ze Světových univerzitních her. Změna nastane i ve finále, neboť  finálová série se bude hrát na čtyři vítězství. 

  Jak říkám ...„I basketbal se snaží dál bojovat o diváky a fanoušky, čehož byla důkazem minulá sezona s plnými halami v play-off. Byla to krásná podívaná s vypjatými zápasy a na to určitě chceme navázat,” řekl při předsezonní tiskové konferenci ligy v tělocvičně Sokola pražského Tomáš Kotrč, předseda Asociace ligových klubů NBL.V nové sezoně hned sedmička týmů zasáhne do pohárové Evropy. Vedle Opavy v Lize mistrů to bude Nymburk v Europe Cupu FIBA, pardubická Beksa v kvalifikaci o stejnou soutěž, Brno půjde už potřetí do Severoevropské ligy a trio Ústí, Olomoucko, Kolín se představí v Alpe Adria Cupu.

Na startu soutěže je hlášeno v tuctu týmů celkem 164 hráčů, z nichž 126 je Čechů a 38 cizinců, z nichž 28 je Američanů, 7 Slováků a po jednom Chorvatovi, Srbovi a Litevci. Ligu bude soudcovat celkem 34 arbitrů včetně několika nováčků.

Hrací systém vyjma rozšíření finálové série zůstává beze změny, přičemž první kolo ligu čeká už v  sobotu 23. září 2023 a v neděli 24. září 2023. Nový mistr pak bude znám nejpozději 4. června 2024.

A to není všechno. V polovině února 2024 proběhne premiéra finálového turnaje Česko-slovenského poháru. V novém formátu FINAL 8 se na pražské Královce utkají čtyři nejlepší české celky a čtyři nejlepší týmy ze Slovenska, přičemž tuzemská bitva o právo zahrát si v Praze bude probíhat už od prvních kol i s celky z nižších soutěží. Pokud se tento formát osvědčí, je ve hře repete příští rok, a tentokrát na Slovensku.

Televizní a internetové přenosy z NBL se i nadále budou objevovat na stanici ČT sport, rozšíření nabídky slibuje webová platforma ČT sport Plus a všechna utkání pak tradičně nabídne portál TVCOM.cz, který přináší i program vybraných kol ze speciálního Studia Basketbal.

Novinkou pro nadcházející sezonu budou reklamní LED panely ve všech halách, dílčí změnou je pak extra trenérská výzva, kterou může každý kouč uplatnit, pokud byla jeho první výzva úspěšná. Během sezony by také měl na ligovém webu vycházet nový žebříček Power Ranking.

All-Star Game je tentokrát naplánována na 23. března 2024, chybět nebude ani charita „Bez faulů“,  Kooperativa Faktor o sto tisíc korun pro vítěze, Louda Auto MVP měsíce o svezení v Hyundai Kona a na fanoušky už samozřejmě čeká i nový předligový magazín #tojebasketbal s aktuálními soupiskami, řadou zajímavostí a také poutavými rozhovory s hráči a trenéry.  

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.(Petr Skála s využitím zprávy basketbal.cz, foto: Petr Skála)