Na Slovensku chystají rejstřík turistických tras a ze zákona ochranu turistického značení

Na Slovensku by se mohl zřídit rejstřík turistických tras a rovněž by se měla podle zákona upravit i problematika turistického značení. S cílem ochrany turistických tras a značení by se také měly upravit i přestupky. Vyplývá to z nového zákona o turistických trasách, který posunuli poslanci Národní rady (NR) SR do druhého čtení. Návrh předložili poslanci Olano a SaS a slovenským poslancům jej představila, jak vyplynulo z nočního záznamu z jednání parlamentu, který vysílal 21. února 2023 druhý program SRTV,  poslankyně Anna Zemanová.

Ako je napísané..."Návrh zákona o turistických trasách upravuje turistické značkované trasy, proces a odpovědné osoby na značkování turistických tras, jakož i jejich práva a povinnosti," uvedli poslanci v důvodové zprávě k návrhu, který upravuje i práva a povinnosti osob pohybujících se po turistických trasách.

Navrhovaná legislativa by zavedla nový Státní rejstřík turistických informačních míst směrovníků a tras. Správcem a provozovatelem by pak bylo, upozorňujeme, že pořád jsme stále  na Slovensku,  ministerstvo školství.

Ako hovorime...


„Právní úprava zavádí i inovativní informatické nástroje jako například QR kód, který usnadní používání turistických tras veřejnosti. K zajištění bezpečnosti bude turistický rejstřík obsahovat i informace o turistických trasách, na kterých je doprovázení povoleno pouze osobám podle zvláštních předpisů,“ upřesnili poslanci.

Návrhem se má také jednoznačně vymezit, na jakých trasách mohou turisty doprovázet jen horští průvodci a nikdo jiný a tuto skutečnost uvést i v turistickém rejstříku.  Legislativa by mohla být v případě definitivního schválení účinná od 1. ledna 2024.


(Petr Skála podle informací ze Slovenska z různých zdrojů pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)

Hadamczik chce novou hokejovou halu

26.5.2024 09:00:00

Česko žije poslední týdny hokejem, a to se ani hokejový svaz nemusel namáhat s větší reklamní kampaní, pokud tedy nebudeme počítat desítky milionů poslaných do profesionálních klubů pod rouškou ma...