Na pohřbu ragbyového rozhodčího Emanuela Boroviana zazněla i jeho píšťalka

Druhý květnový čtvrtek se v Nové obřadní síni v Praze na Olšanech rodina, přátelé  desítky ragbistů  rozloučili s panem Rozhodčím ragby  Emanuelem Borovianem, který zemřel 30. dubna 2024 ve věku 77 let.  Na jeho pohřbu zazněla i jeho píšťalka ragbyového rozhodčího. Ragby se nejdříve jako  hráč, později jako rozhodčí a jazykově vybavený svazový i klubový činovník a organizátor aktivně věnoval déle než půlstoletí.

To, že pohřeb Emanuela Boroviana na Olšanech a odpolední vzpomínkové setkání v klubovně na ragbyovém hřišti Sparty Praha  proběhly na den přesně 9. května 2024, ale po 98 letech ode dne, kdy se v Brně hrálo vůbec první ragbyové utkání mezi tuzemskými kluby a od té doby se také píše historie českého ragby, bylo symbolické, neboť právě  Emanuel  Borovian byl tím, který nejméně pět desítek let do té   historie tuzemského ragby sám přispíval a to nejenom jako mezinárodní rozhodčí, ale i jako zdatný svazový i klubový činovník a organizátor.   


"Eman byl jedním z našich prvních mezinárodních rozhodčích. Dlouhá léta patřil k nejlepším ligovým rozhodčím. Jeho ragbyové působení bylo spojeno s RC Sparta. Pro mnoho mladších kolegů byl vzorem i rádcem. Emane, díky, nezapomene na Tebe," píše  se v nekrologu.

V diskusi se ke smutné zprávě zveřejněné na sociáních sítích na na webu Ceskeragby.cz  vyjádřily i další ragbyové osobnosti ... 

"Máme velký smutek v celé RC Sparta a v našich srdcích. Odešel kamarád a součást našeho klubu. Čest jeho památce," vyjádřil smutek předseda klubu RC Sparty Praha Miloš Sluše.

"Je mně to moc líto, Emane budeš mně moc chybět. Patříš k mým kamarádům, kteří pro naše ragby udělali mnoho pozitivního. Čest Tvé památce," napsal Eduard Krützner senior.

"Eman byl pro mne jako začínajícího rozhodčího vzorem a byl jsem rád, že  když později začali trenéři na konci roku známkovat ragbyové rozhodčí, že jsem se společně s ním    mnohokrát umístil v první trojici žebříčku rozhodčích. Jednou se stalo, že jsem si jako hlavní rozhodčí při řízení utkání juniorů Československo - NDR natáhl sval, tak to byl on, který mne z pozice pomezního rozhodčího vystřídal a já jsem pak zbytek utkání odkulhal na pomezní čáře. Byla pro mne čest se s Emanen potkat a povídat si s ním  i při třetím poločase. Čest jeho památce," řekl pro Ceskeragby.cz Emanův kamarád a rovněž skvělý rozhodčí Jiří Štuksa.  


        Ing. Emanuel Borovian  ( *  24.prosince 1946   +  30. dubna 2024 )   Pět ragbistů Sparty Praha na svého tehdejšího technického vedoucího Emana Boroviana 9. května 2024 zavzpomínalo s fotografií padesát let starou  B  týmu mužů Sparty z roku 1974, na které se našli většina z nich dokonce na fotografii sedící vedle Emana Boroviana. Nejstarším na obou fotografiích je bývalý hráč ragby, trenér, ale i rozhodčí Karel Koudelka (1939) 
Protože Eman Borovian byl mimořádnou  osobností  několik desítek let působící  v ragbyovém hnutí především  jako uznávaný rozhodčí a rovněž spolehlivý doprovod mezinárodních rozhodčích, kteří v Československu rozhodovali mezistátní utkání, bylo dohodnuto,  že jeho památka se připomene minutovou tichou vzpomínkou alespoň před každým zápasem mužů a to poprvé už v pátek 10. května 2024 před extraligovým utkáním Tatra Smíchov - Sparta Praha, které je plánované odehrát od 18:30 hodin.


  Ceskéragby.cz  rovněž napsalo  ...Smutná zpráva z ragbyového mlýna: Zemřel pan Rozhodčí ragby Emanuel BorovianČeskeragby.cz bylo u zrodu songu k poctě ragbistů. Jeho text zveřejňujeme ...(Petr Skála pro Ceskeragby.cz, foto: Petr Skála a archív RC Sparta Praha)

Hadamczik chce novou hokejovou halu

26.5.2024 09:00:00

Česko žije poslední týdny hokejem, a to se ani hokejový svaz nemusel namáhat s větší reklamní kampaní, pokud tedy nebudeme počítat desítky milionů poslaných do profesionálních klubů pod rouškou ma...