Na ME zabojují o medaile i místa na OH také akademičtí střelci

V termínu 25. února až 2. března 2024 se v maďarském Györu koná halové Mistrovství Evropy ve vzduchových disciplínách. Český střelecký svaz nominoval čtyři pistoláře a osm puškařů. A v nominaci nechybí ani akademičtí střelci. Jsou jimi i medailisté z loňských Letních světových univerzitních her v čínském Chengdu Jiří Přívratský, Veronika Blažíčková, Pavel Schejbal a Veronika Schejbalová, které doplní Sabina Thurnwaldová, taktéž účastnice LSUH.

Ve skvělé formě je puškař Jiří Přívratský (ZČU), který v novém roce ovládl už 2 závody SP (Káhira, Granada) v disciplíně libovolná malorážka 3x20 ran. V té bral na LSUH bronzovou medaili. Jeho výkony v roce 2023 mu mimo jiné zajistily také vítězství ve svazové anketě Střelec roku 2023. Aktuálně mu v žebříčku ISSF patří v malorážce 2. místo, ve vzduchovce 3.

V Granadě se dařilo i pistolářce Veronice Schejbalové (VOŠ Plzeň), která na LSUH vybojovala po boku svého bratra Pavla stříbro v týmovém mixu ve vzduchové pistoli na 10 m. V Granadě vůbec poprvé pronikla do finále a v něm vybojovala skvělé 4. místo. „Individuální závod byl těžký a jsem ráda, že jsem ho zvládla odstřílet obstojně a dostat se do finále. Je to pro mě odměna za dřinu odvedenou v tréninku. Myslím, že mi tato zkušenost dodá více sebevědomí a jistoty do dalších závodů,“ komentovala svůj výkon Schejbalová pro svazový web.


Pavel Schejbal (ZČU) potvrdil svou střeleckou formu na mezinárodním H&N Cupu na olympijské střelnici v Mnichově, který se konal v lednu. V individuální soutěži vybojoval stříbrnou medaili a jeho sestra Veronika zde přidala taktéž stříbro v soutěži mixu dvojic. Čtvrté místo si pak Pavel Schejbal přivezl z lednového Grand Prix ISSF ve Slovinsku.

Bronzová medailistka z Chengdu v třípolohové malorážce týmů Veronika Blažíčková (ZČU) vybojovala na mezinárodním Scopi Cupu, který se uskutečnil na střelnici v Plzni – Lobzích, vynikající čtvrté místo ve vzduchové pušce 60 ran. V této disciplíně pak Sabina Thurnwaldová (VŠEM) v Plzni obsadila 6. místo.

Soutěže s českou akademickou účastí budou v Maďarsku probíhat od čtvrtka 29. února. V každém závodě jednotlivců dostanou dva nejlepší kvalifikační místo na Olympijské hry v Paříži. Vidina účasti na nejsledovanější soutěži světa zaručuje spolu s prestiží titulu mistr Evropy velmi kvalitní výkony všech závodníků.

Češi mají aktuálně dle ISSF zajištěných 7 míst v olympijském turnaji střelců. O dvě se postarali také akademičtí střelci - Jiří Přívratský (10 m vzduchová puška) a Veronika Blažíčková (50 m malorážka 3 pozice).


(sklen, sportovnilisty.cz; zdroj, foto: Český střelecký svaz, ČAATS)