Na Masarykův pohár si v roce 2020 nikdo nesáhne. V extralize Kladno nahradí České Budějovice


Zásadní Rozhodnutí Výkonného výboru Českého svazu ledního hokeje ohledně soutěží v sezóně 2019/20V souvislosti s vývojem epidemiologické situace a mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví, týkajícím se veřejných akcí, se Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje zabýval pokračováním hokejových soutěží v sezóně 2019/2020.

Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje nejdříve rozhodl o odložení Tipsport extraligy do 29. března 2020 s tím, že pokud bude moci k uvedenému datu v soutěži pokračovat, došlo by ke změnám pravidel, které by  soutěže umožňovaly dohrát a to tak, že by  extraliga  pokračovala  30. března 2020 třetími, rozhodujícími zápasy předkola play off a od 1. dubna 2020 zkráceným play off, hraným na tři vítězná utkání. Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje v tu chvíli vyhověl návrhu, na kterém se jednomyslně shodli účastníci soutěže.

Jenže po rozhodnutí vlády o vyhlášení Nouzového stavu se ve čtvrtek 12. března 2020 Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje rozhodl o zrušení vyřazovací části Tipsport extraligy.

Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje rozhodl o ukončení předkola play off a play off Chance ligy s tím, že soutěž nebude pokračovat a postupujícím do nejvyšší soutěže se stává vítěz základní části HC Motor České Budějovice. Uvedené řešení podpořilo 11. března 2020 na  schůzce 7 z 10 účastníků vyřazovací části soutěže, tj. více než dvoutřetinová většina.

Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje rozhodl o ukončení play off II. ligy ČR s tím, že postupujícího do Chance ligy rozhodnou zápasy tří vítězů skupin, tj. Draků Šumperk, HC Stadionu Vrchlabí a SC Kolín, které měly být odehrány 15. března 2020.  Vzhledem k tomu, že vyhlášení nouzového stavu vládou ČR znemožňuje jakékoliv dokončení soutěží, bude se postupy a sestupy nedohraných soutěží mimo Tipsport extraligu a Chance ligu, o kterých už bylo rozhodnuto zabývat Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje na některém z příštích jednání.

Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje rozhodl, že všechny jím řízené mládežnické soutěže – juniorské, mládežnické i žákovské – jsou s okamžitou platností ukončeny. Krajským a okresním výkonným výborům Českého svazu ledního hokeje uložil, aby stejně postupovaly v případě soutěží, které řídí ve vlastní působnosti.

Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje vzal při rozhodování v potaz jak většinové názory klubů, tak skutečnost, že situace se velmi rychle vyvíjí, nejsou vyloučena další, zpřísňující opatření ze strany státních orgánů ani kroky, které přijmou v rámci vlastní kompetence regionální, krajské nebo městské instituce.

Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje vyjádřil politování nad tím, že přijaté kroky poznamenají závěrečnou část soutěží, které jsou pro kluby, hráče i fanoušky vyvrcholením celoroční práce a sezóny. Jednoznačnou prioritou je ovšem ochrana zdraví všech účastníků utkání, zvlášť v případě nezletilých osob.

Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje současně ocenil konstruktivní přístup účastníků obou nejvyšších soutěží, kteří se vzhledem ke vzniklé, zcela výjimečné situaci dokázali oprostit od partikulárních zájmů a domluvit na společných krocích a řešení.


(zz, SportovníListy.cz, Český svaz ledního hokeje, foto: Petr Skála)