Na Markétě začíná extraligová plochodrážní sezona. Těšte se na Grand Prix of Czech Republic 3.června 2023

Tuzemská plochodrážní sezona začíná už ve čtvrtek 4. května 2023 právě na pražském stadionu na Markétě od 18.00 hodin. Kromě domácích závodníků se představí tradičně jezdci z Pardubic a Slaného. Čtvrtým tuzemským celkem bude Liberec s polskými plošináři v sestavě. Nadcházející závod bude i jedním z kritérií k určení divoké karty pro Prague FIM Speedway Grand Prix of Czech Republic, která se pojede na Markétě  3. června 2023.

  Jak říkám...


„Máme mladý, ale silný tým. Na první závod sestavu sice posílí ostřílený Josef Franc, ale v dalších závodech dostanou příležitost pravděpodobně výhradně  mladí jezdci. Kluci potřebují kvalitní závody, což je to důležité pro jejich výkonnostní růst a extraliga je pro to vhodnou příležitostí. První místo zkusíme obhájit,“ řekl manažer pražského týmu Tomáš Topinka na setkání s novináři 2. května 2023 v Praze.
Z mladíků AK Markéta je nejzkušenější Jan Kvěch, třebaže je  mu  jen 22 let, už se prosazuje v nejtěžší světové konkurenci. Vedle něj se prosazují i jeho vrstevníci Petr Chlupáč a Daniel Klíma. Příležitost dostanou ještě i mladší odchovanci z Markéty  Adam Bednář, Jaroslav Vaníček a Vojtěch Šachl.Pražský tým bude jako jediný ve čtyřdílném seriálu spoléhat jen na Čechy a pokud se nestane nic nečekaného, tak cizince nebudou angažovat. Podle manažera by se muselo jednat o nějakou mimořádnou událost třeba nečekané zranění.

  Jak říkám...

„Největší šance na úspěch v tuzemské soutěži  mají Kvěch, pardubický Václav Milík a Eduard Krčmář ze Slaného. Hlavně dva prvně jmenovaní podávají kvalitní výkony. Půjde o zajímavé srovnání, zvláště když pojedou proti sobě,“ vyjmenoval  Tomáš Topinka závodníky, kteří jsou nejlepšími ve svých týmech.

Zajímavostí čtvrtečního klání nejvyšší české plochodrážní soutěže bude zmíněný start Josefa France, který v lednu oslavil čtyřiačtyřicáté narozeniny a mezi ním a druhým nejstarším jezdcem týmu Makéty je dvaadvacetiletý věkový rozdíl.

  Jak říkám...

„Dáváme mu šanci, aby se rozjel před šampionátem na dlouhé dráze, který je jeho prioritou. Důležité je, že mladým kolegům v týmu předává cenné zkušenosti a mnoha případech jim dokáže poradit,“ vysvětlil manažer Topinka  proč je v týmu i  závodník, který pamatuje starty v minulém století.

Podle něj není Franc jediným veteránem, který jezdí stále po evropských oválech.

  Jak říkám...

„Doma a v Polsku závodí trojnásobný mistr světa Nicki Pedersen z Dánska. Ještě pokračují vítězové Zlaté přilby Nor s polským pasem Rune Holta, který letos oslaví padesátku, nebo Polák Grzegorz Walasek. Jeho známý krajan a čtyřnásobný mistr světa v družstvech Piotr Protasiewicz uzavřel kariéru loni. Pepe Franc má do závodění pořád chuť a s motorkou to umí,“ upozornil na legendární stále aktivní závodníky  Tomáš Topinka.


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz 
zde.


(Petr Skála pro SportovníListy.cz, foto: Petr Skála)