Na Evropu míří druhá největší česká atletická výprava s třiapadesáti reprezentanty
Od pátku 7. června 2024 startuje v Římě 26. mistrovství Evropy. Do italské metropole odcestuje historicky druhá největší třiapasdesátičlenná česká výprava. V úterý 4. června 2024  byla  na setkání s novináři organizovaném  Českým atletickým svazem   k dispozici čtveřice reprezentantů, z nichž dva zažijí na Evropě premiéru.
Více atletů než v Římě bylo v reprezentačním týmu závodníků na předešlém mistrovství Evropy v Mnichově.


  Jak říkám  ...


„Rozhodli jsme se, že kdo splní podmínky Evropské atletiky (limit nebo ranking – poznámka editora), pojede. Cílem bylo dát příležitost mladým a já jsem rád, že je ve výpravě nějakých 15 mladých atletů, z toho tři junioři, na které jsem obzvlášť zvědavý,“ vysvětlil filozofii šéftrenér ČAS Pavel Sluka, jehož tým se bude opírat o vicemistra Evropy v hodu oštěpem Jakuba Vadlejcha, v pořádku a připraven závodit je i v Mnichově bronzový koulař Tomáš Staněk, který se v úvodu sezóny zranil.

„Doufám, že minimálně jednou to „cinkne“, a pokud bude medailí více, budu velmi spokojený. Mistrovství Evropy je relativně daleko od olympijských her, takže startovní listiny jsou nabité. Každé finále bude úspěch,“ shrnul ambice týmu Sluka.    Jen doplňme, že předvedené výkony, sezónní či absolutní maxima, a také umístění budou důležité s ohledem na to, že se Řím započítává do rankingu nejen směrem k olympijským hrám, ale i pro mistrovství světa v Tokiu v příštím roce.

Mezi nejzkušenější reprezentanty pro Řím patří mílařka Kristiina Sasínek Mäki, pro niž půjde o pátý start na kontinentálním šampionátu. Finalistka předešlé olympiády v Tokiu a šestá v běhu na 1500 metrů z Mnichova plánuje zabojovat znovu o finále, ale uvědomuje si, že to nebude vůbec snadné.

  Jak říkám  ...„Finále je první velký cíl. Nevím, jestli to je i olympiádou, ale výkony řady soupeřek jsou tak na úrovni semifinále v Tokiu. Zranění z haly je už v pořádku.  Jsem připravena.“  řekla svěřenkyně Pavla Tunky  poprvé po loňské svatbě startující  s příjmením Sasínek a zvládající profesionální kariéru s rodičovstvím.

„Kaapo už chodí do školky, takže dopoledne je vyřešené a odpoledne se prostřídáme s Filipem,“ řekla k tomu, jak se jí daří kloubit program.

„Jen zatím nevydrží fandit celé čtyři minuty,“ dodala s úsměvem. 

Výškařka Michaela Hrubá se vrací na mistrovství Evropy po šesti letech, v Berlíně tehdy šestým místem vylepšila dvanáctou příčku ze své premiéry v Amsterdamu.

Vilém Stráský úspěšně debutoval na vrcholné akci mezi dospělými v březnu 2024 na halovém mistrovství světa v Glasgow, kde obsadil v sedmiboji šesté místo.

Dalším z nastupující generace reprezentantů je Tomáš Habarta. Stále teprve 20letý stýplař na mládežnických šampionátech zářil díky skvělým závěrům, pokaždé postoupil do finále a loni na evropském šampionátu doběhl pátý.

Evropský šampionát startuje v Římě v pátek 7. června 2024  krátce po půl desáté dopoledne, vyvrcholí ve středu 12. června 2024 kolem jedenácté hodiny večerní. V českém týmu je  53 závodníků, z toho 34 mužů a 19 žen.


      Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu? Více na facebookovém profilu webu SportovníListy.cz ... 
zde.
(Petr Skála pro SportovníListy.cz s využitím zprávy z atletika.cz, foto: Petr Skála)