Po třech dnech Barum Czech Rally Zlín vyhrála popáté v řadě posádka Škody Kopecký/Dresler

Největší mezinárodní věhlas ze všech českých rallye má jednoznačně „barumka“, která je součástí mistrovství Evropy a pravidelně láká do stertovního pole  evropskou špičku.

Hlavními favority na vítězství byli tradičně Jan Kopecký a Pavel Dresler z továrního týmu ŠKODA Motorsport, kteří s vozem ŠKODA FABIA R5 ovládli poslední čtyři ročníky. Letos se představili  s vylepšenou verzí FABIA R5 evo, stejně jako další čtyři posádky. Celkem byly v různých kategoriích přihlášeny téměř čtyři desítky vozů ŠKODA z různých období – kromě více než dvou desítek vozů FABIA R5 nechybí ani FABIA S2000 či ŠKODA 130 LR.

Pátek 16. srpna 2019

Barum Czech Rally Zlín přilákala přes 120 posádek, a tak poslední vozy projely večerní rychlostní zkoušku ve Zlíně až před půlnocí. Skvělé časy nejprve zajeli Nikolaj Gryazin a Alexej Lukyanuk, kteří nad zbytkem startovního pole získali náskok více než tří sekund. Pak ale Jan Kopecký ukázal svou dominanci, když jejich výkon překonal o další čtyři sekundy a ujal se vedení.

Sobota 17. srpna 2019

Dopolední část  programu přinesla napínavý a mimořádně vyrovnaný souboj mezi Kopeckým, Gryazinem a Lukyanukem. V první rychlostní zkoušce Březová zajeli všichni tři téměř totožný čas v rozmezí 0,7 sekundy a v následujících třech „erzetách“ se každý jednou radoval z vítězství. Nejprve byl nejrychlejší Gryazin s náskokem 3,9 sekundy před Lukyanukem, ten ale ovládl hned následující zkoušku s odstupem necelých čtyř sekund před svými konkurenty. Následně byl nejrychlejší Kopecký, který Lukyanukovi ujel o 3,3 sekundy. Gryazin bohužel musel měnit kolo a nabral dvouminutovou ztrátu. Před druhou částí sobotního programu byli Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem druzí, jen 0,4 sekundy za Alexejem Lukyanukem s Alexejem Arnautovem. Třetí Chris Ingram ztrácel 33,4 sekundy.

V odpoledních čtyřech průjezdech dokázal Kopecký dvakrát zajet nejrychlejší čas a dvakrát byl druhý. Po Gryazinovi měl navíc smůlu i Lukyanuk, kterého v osmé rychlostní zkoušce Halenkovice postihl defekt. Druhý den Barum Czech Rally Zlín tak dvojice Jan Kopecký a Pavel Dresler uzavřela na prvním místě s náskokem 57,4 sekundy nad Chrisem Ingramem a Rossem Whittockem. Třetí byla posádka Filip Mareš – Jan Hloušek a první tři místa tak obsadily vozy ŠKODA FABIA R5.

Neděle 18. srpna 2019

Díky bezpečnému vedení z předchozího dne se Jan Kopecký v závěrečné části rallye mohl soustředit na čistou jízdu bez zbytečného rizika. Přesto z nedělních šesti rychlostních zkoušek dvě vyhrál a ve všech ostatních byl jen o několik sekund druhý. Na „barumce“ si tak připsal páté vítězství v řadě s náskokem více než jedné a půl minuty. Hned devět z deseti prvních míst obsadily posádky s vozy ŠKODA FABIA R5 a FABIA R5 evo.

Strhující souboj o celkové druhé místo a důležité body do hodnocení mistrovství Evropy však mezitím sváděli Chris Ingram a Filip Mareš s vozy FABIA R5. Ingramův několikasekundový náskok dokázal Mareš tři „erzety“ před koncem stáhnout jen na 1,3 sekundy a hned v následující zkoušce se posunul na druhou pozici za Kopeckého. V předposlední rychlostní zkoušce Pindula si však britský jezdec stříbrné umístění vybojoval zpět s náskokem 0,6 sekundy. Rozhodla tak až poslední zkouška Kašava o délce téměř 25 kilometrů – Filip Mareš se spolujezdcem Janem Hlouškem nakonec na Barum Czech Rally Zlín dojeli druzí, pouhé 0,3 sekundy před Chrisem Ingramem a Rossem Whittockem.

Zlín 16. -  18. srpna 2019

Zlín - Barum Czech rallye Zlín

1. Kopecký, Dresler (Škoda Fabia R5 Evo) 2:05:17,4, 2. Mareš, Hloušek (Škoda Fabia R5) -1:31,5, 3. Ingram, Whittock (Brit./Škoda Fabia R5) -1:31,8, 4. Kostka, Kučera (Škoda Fabia R5 Evo) -1:51,1, 5. Griebel, Winklhofer (Něm./Škoda Fabia R5) -2:49,7, 6. Wagner, Winter (Rak./Škoda Fabia R5 Evo) -3:07,9, 7. Tarabus, Trunkát -3:15,4, 8. Pospíšilík, Hovorka -5:38,5, 9. Rujbr, Švec (všichni Škoda Fabia R5) -5:50,0, 10. Bisaha, Těšínský (Hyundai i20 R5) -6:30,7.

Konečné pořadí MČR: 1. Kopecký 311, 2. Mareš 252, 3. Pech (Ford Fiesta R5) 167.

Průběžné pořadí ME: 1. Ingram 108, 2. Lukjaňuk (Rus./Citroën C3 R5) 107, 3. Habaj (Pol./Škoda Fabia R5) 98.

(skoda-motorsport.com, SportovníListy.cz, foto: skoda-motorsport)